Korzár logo Korzár

Na Hlavnej v Košiciach horeli dve vatry - obe z peòazí

Príkladom, ako sa môžu stať politické pomery brzdou hospodárskeho rozvoja krajiny a jej miest, bola situácia v Uhorsku na konci 19. a začiatku 20. storočia.

Politické pomery po potlačení maďarskej revolúcie v roku 1849 spôsobili stagnáciu hospodárstva, čo pocítilo aj východné Slovensko s predtým prosperujúcim poľnohospodárstvom a tiež centrum regiónu - Košice.

Zmeny k horšiemu spôsobilo veľa odrazu nahromadených problémov. Okrem zaostávania za inými krajinami, ktoré už chytili dych modernizácie, technického pokroku vo výrobe a jej spriemyselňovaní, to bola stagnácia trhu a nedostatok kapitálu na priemyselné podnikanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Význam colných poplatkov

Netreba azda zdôrazňovať význam colných poplatkov v obchode. Vo výbere ciel videli napr. stredovekí panovníci možnosť získania príjmov pre krajinu, ale i reguláciu obchodu. V 15. storočí sa v Uhorsku zrušili tridsiatkové úrady, vyberajúce colné poplatky a odvtedy ich mohli vyberať iba úradníci kráľovskej kancelárie. Museli viesť evidenciu výberu, kontrolovať správnosť výberu, založiť tridsiatkové registre, do ktorých zaznamenávali presné dátumy vyclenia tovaru, množstvo, druh, názov a všetky podrobnosti o zhabaní tovaru, pašovaní a iných udalostiach. Tak vznikla v 16. storočí prvá colná správa v Uhorsku, postavená na dobrom colnom zákonodarstve.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie colných hraníc

Medzi Uhorskom a Rakúskom boli colné hranice. Počas ich trvania trh v Košiciach aj v iných východoslovenských mestách tvorili prevažne výrobky z východoslovenskej produkcie a iba malá časť importovaného, v regióne nedostatkového tovaru. Trh bol takto regulovaný a uprednostňoval domáce produkty. Prakticky pokračoval v šľapajach stredovekých panovníkov, ktorí rozumne určovali, koľko a aké komodity sa majú vyviezť, čo sa uplatňovalo najmä pri strategickom tovare, akým boli v stredoveku napr. kone alebo hospodárske zvieratá.

Po potlačení maďarskej revolúcie v roku 1849 bola odstránená colná hranica, ktorá oddeľovala Uhorsko, Chorvátsko, Sedmohradsko od ostatných krajín rakúskej monarchie. Od roku 1851 sa prestali vyberať niektoré colné poplatky a od 1. júla 1851 sa všetky colné stanice a úrady na tejto hranici zrušili. Od roku 1852 bol zavedený nový colný poriadok.

Na začiatku sme spomenuli skutočnosť, akou bolo viac odrazu nahromadených problémov v krajine. So zrušením colných hraníc a so stagnáciou trhu súviseli aj ujmy remeselníkov, obchodníkov a roľníkov, najmä majetkové. Po porážke revolúcie neboli domáci výrobcovia odškodnení za objednaný dodaný tovar vojenským útvarom, ktorý im nikto nezaplatil a čoho sa niekoľko rokov dožadovali od štátu. Mnohí takto poškodení prišli aj o svoje úspory, pretože rakúska vojenská správa v Uhorsku skonfiškovala bez náhrady vtedy platné bankovky, tzv. košútovky a verejne ich pálila. V Košiciach sa vatra z peňazí rozhorela dokonca dvakrát. Bolo to v júli a v auguste 1849 na Hlavnej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok finančného kapitálu

Politické pomery boli brzdou pre Uhorsko, spôsobili úpadok Košíc, v minulosti stredovekého veľkomesta, centra obchodu. Košice stratili svoje postavenie do takej miery, že na začiatku 20. storočia dostali prívlastok „vidiecke mesto." Tak ako celej krajine, ani Košiciam neprospela menová reforma v roku 1857. Základnou jednotkou rakúskej meny sa vtedy stal „zlatý".

Košice ani nemali šancu nasledovať v priemyselnom podnikaní iné štáty. Nebol tu potrebný kapitál, takže o spriemyselňovaní sa mohlo iba uvažovať vo verbálnej rovine a podniky zostávali naďalej v remeselníckej podobe, pretože ani ich majitelia ho nemali a nebola možnosť ho získať. Ako sme už písali, v Košiciach v 60. rokoch 19. storočia nebol taký peňažný ústav, ktorý by poskytol finančné prostriedky na priemyselné podnikanie. V tom období začala v Košiciach podnikať šľachta v poľnohospodársko-potravinárskom priemysle zakladaním účastinných spoločností. Vtedy vznikli mlyny a liehovary.

V roku 1867 sa uskutočnilo rakúsko-uhorské vyrovnanie, po ktorom sa pomalým tempom začala oživovať ekonomika krajiny, no jej dedičstvom bol poznamenaný aj novovzniknutý Česko-Slovenský štát v roku 1918.

SkryťVypnúť reklamu

Staré dlhy a nové pôžičky

S rozpadom monarchie v nej zostali ešte predvojnové dlhy východoslovenských miest. Na staré dlhy si museli vziať nové pôžičky. Bánk bolo na Slovensku dosť, mestá však nemali dosť prostriedkov, z ktorých by ich splácali doma a mali problém, ako ich vyrovnajú v maďarských a rakúskych bankách. Štátny štatistický úrad ČSR vydal štatistiku o stave účastinných peňažných ústavov na Slovensku a Podkarpatskej Rusi za rok 1922. Na Slovensku bolo osem takýchto ústavov s účasťou kapitálu nad desať miliónov Kč, na Podkarpatskej Rusi ani jeden. S účasťou kapitálu od jedného do desať miliónov bolo na Slovensku 41, na Podkarpatskej Rusi 6 ústavov, najviac ich bolo s účasťou od 10 do 500-tisíc a to 88 na Slovensku a 21 na Podkarpatskej Rusi. V roku 1918 bolo na Slovensku 228 bánk a v roku 1923 sa ich počet znížil na 181. Ku koncu roku 1922 podľa Štatistického úradu ČSR pripadalo na jedného vkladateľa na vkladnú knižku priemerne 3 864 Kč vkladu.

Čo dokázal starosta

Starostovia miest mali problémy, ako získať výhodné pôžičky, splácať ich a pritom dosahovať dobré hospodárske výsledky v meste. O tom, ako si poradili v Spišskej Novej Vsi s týmito problémami, sa dozvedeli čitatelia Slovenského východu v roku 1923, ktorý uverejnil správu z rokovania mestského zastupiteľstva. Mesto malo päťmiliónovú pôžičku na 6,5-percentný úrok, splácalo ju a veľmi úspešne hospodárilo, dokonca so zvyškom vyše tisícky. Bolo to zásluhou starostu Ing. Václava Holého, ktorý získal pôžičku v Prahe, pretože v miestnych bankách bol až 9-percentný úrok a inicioval vznik výboru pre riadenie finančných a hmotných zbierok. Pre nezamestnaných odvádzali v meste pravidelnú čiastku zo zábav aj zo všetkých podujatí. Po požiari ôsmich domov, kde bývali najchudobnejší, sa mesto postaralo o ubytovanie 25 ľudí i o finančnú pomoc. Šikovný starosta navrhol vyriešiť nedostatok bytov výstavbou štyroch dvojdomov s pomocou štátneho bytového družstva, rozšírenie vodovodu a kanalizácie a ešte mesto pomohlo športovému klubu vybudovať ihrisko. Občania vyhlásili, že všetky prekážky sa dajú prekonať, ak mestská rada a zastupiteľstvo vytvoria podmienky a že chcú byť príkladom pre iné mestá.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 765
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 516
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 248
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 591
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 312
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 394
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 700
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 43 546
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 415
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 444
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 496
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 972
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 807
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 700
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 43 546
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 415
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 444
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 496
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 972
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 807
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu