roku 2008 ho realizovala PhDr. Darina Petranská.
V škole sa vyučovalo takmer 200 rokov
Počas výskumu, ktorý nariadil Krajský pamiatkový úrad Prešov, bolo odhalené torzo pôvodného gotického kamenného okna. Na počiatku 16. storočia bola stará mestská škola radikálne rekonštruovaná talianskym staviteľom Petrom Italom (1520). Na svoju dobu vznikla moderná školská budova.
Pôdorys pôvodnej prízemnej stavby bol zachovaný, objekt nadstavaný o prvé poschodie a ukončený typickou renesančnou štítkovou atikou (veduta z roku 1768 od geometra Gašpara Caspara zachytáva diaľkový západný pohľad na objekt). Budova mestskej školy slúžila svojmu účelu takmer celé 16. a 17. storočie až do roku 1673, keď objekt prevzali jezuiti a otvorili v nej dve triedy novozaloženého katolíckeho gymnázia. V tomto období boli priestory v severnej časti objektu ukončené valenými klenbami s lunetovými výsečami, ktoré sa dodnes na prízemí zachovali. Súčasne boli zaklenuté aj suterénne priestory. Svoju činnosť gymnázium pod správou jezuitov ukončilo v roku 1773, keď bol rád rozpustený. Práve v tomto období došlo k zaklenutiu centrálnej miestnosti v 2. NP tromi poľami plackovej (pruskej) klenby.
Reštaurátorský výskum
Reštaurátorský výskum, ktorý nariadil Krajský pamiatkový úrad v Prešove, potvrdil maliarsku výzdobu uvedených klenbových polí. Vznikla v čase, keď v budove pôsobilo katolícke gymnázium. Práve tieto maľby, v minulosti prekryté, boli reštaurátorským spôsobom v roku 2009 obnovené ako súčasť komplexnej rekonštrukcie objektu. Autorom reštaurovania bol akad. mal. Ľubomír Cáp. Predpoklad autorov výskumu, že tento priestor mal v školskej budove výnimočné postavenie a slúžil ako školská kaplnka, sa však dodnes nepodarilo archívnymi materiálmi potvrdiť. Ornamentálnu výzdobu, ako aj spôsob stvárnenia architektonických a výtvarných detailov samotnej maľby môžeme zaradiť do obdobia klasicizmu, presnejšie jeho počiatočnej fázy, luisézu, na prelome 18. a 19. storočia. Použité sú typické klasicistické ornamenty - vavrínový veniec alebo vavrínový festón, pletenec, oblúčikový vlys, rozety. V centre severného klenbového poľa je kruhový medailón tvorený vavrínovým vencom, v strede s písmenami mena MÁRIA a horiacim srdcom - symbolom typickým pre jezuitov, ale používaným aj v neskoršom období. Podobnú kompozičnú schému má aj prostredné klenbové pole, vo vrchole vyzdobené medailónom s iniciálami IHS, tvorenými drobnými kvietočkami červeného a šedého odtieňa. Nad písmenom H je symbol latinského kríža.
Komplexná obnova
V krátkom časovom úseku - od roku 1773 do roku 1789 - prešlo katolícke gymnázium pod správu minoritov. Nariadením Františka I. obnovilo svoju činnosť 21. júla 1801 ako nižšie gymnázium pod vedením františkánov. A práve PhDr. Petranská a reštaurátor akad. mal. Cáp predpokladajú, že výmaľba vytvorená technikou al secco (maľované na suchú omietku), pochádza z tohto obdobia. Funkciu školy - katolíckého gymnázia - budova plnila počas celého 19. storočia, s výnimkou rokov 1848-51, keď tu sídlila vojenská nemocnica. V tomto období neboli výraznejšie zásahy do dispozície objektu. Pre architektonický vývoj budovy školy je dôležitým obdobím koniec 19. storočia. Posledný rozsiahly mestský požiar v roku 1887 pravdepodobne poškodil aj tento objekt. Prestavba po tomto roku zásadne zmenila výraz budovy a vtlačila jej terajší výraz neorenesančnej historizujúcej stavby, s tromi nadzemnými podlažiami a súčasnou, kvázi manzardovou valbovou strechou. V tomto období bol pristavaný úzky východný trakt a objekt bol nadstavaný o tretie nadzemné podlažie s rovnými - drevenými trámovými omietanými stropmi. V nižších podlažiach sú z tohto obdobia zachované traverzové stropy s kovovými nosníkmi a v úzkych priestoroch segmentové klenby. Do roku 1956 budova patrila katolíckej cirkvi, potom do nej premiestnili učňovskú školu. V rokoch 1972 - 75 prebiehala adaptácia budovy pre potreby Okresnej knižnice, neskôr premenovanej na Knižnicu P. O. Hviezdoslava. Táto prestavba nepriaznivo zasiahla do pamiatkovej podstaty budovy - zväčšené otvory, resp. zamurované pôvodné, vymenené všetky dverné a okenné výplne, zásahy do secesného schodiska.
Práve v rokoch 2008 - 2009 bola realizovaná po dlhom čase komplexná obnova tejto významnej, pôvodne mestskej stavby (dnes je vlastníkom Prešovský samosprávny kraj), na účely Inovačného partnerského centra. Projektovú dokumentáciu vypracoval architektonický ateliér DESIGN STUDIO v januári 2008 (Ing. D. Knapík - architektúra, interiéry a Ing. J. Glosová - stavebná časť) na základe podmienok stanovených Krajským pamiatkovým úradom Prešov, ktorý obnovu aj metodicky usmerňoval. Komplexnou obnovou tejto budovy, vrátane objavenej a zreštaurovanej maľby na klenbách v 2. nadzemnom podlaží, sa skĺbil duch histórie objektu s tradičným, ale aj moderným interiérovým riešením.
Autor: Ing. Ľubor Suchý
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.