Druhé kolo volieb v Maďarsku bola formalita. Dve tretiny mandátov Fidesz nemohol nezískať. Jeden z najlepších volebných výsledkov všetkých čias (ešte SPO v Rakúsku dostala viac ako 50 percent – asi trikrát) má iba jeden kaz. A síce, že z ústavnej väčšiny Viktora Orbána behajú trocha mravce po chrbte.
Na autora tohto textu Orbán nemôže ísť s tým, že „obavy zo zneužitia dvoch tretín sú bludy, ktoré dnes hlásajú tí, ktorým neprekážala pred 25 rokmi vláda jednej strany“. Prekážala, Viktor. Problém s tebou je v mystickom pátose vodcovstva, ktoré zasadzuješ až do akéhosi metafyzického vzopätia národného bytia, čo vypučalo v týchto voľbách. Tie boli, podľa Orbána, „nielen šieste demokratické v Maďarsku, ale boli revolúciou v hlasovacích búdkach“. Ale aká revolúcia? Bola jedna neschopná, skompromitovaná a zlodejská garnitúra, ktorá dostala zaslúžený výprask, ale... Revolúcia?? Čo chcel básnik oznámiť tým, že „Maďari dnes zvrhli režim a nastolili nový, REŽIM NÁRODNEJ SPOLUPRÁCE“? Hm, to je čo? Nové zviera v aréne?
V slobodných voľbách sa menia vlády, nie spoločenské zriadenia.
Orbán sa postavil pred davy a kázal o „veľkom víťazstve demokracie“, ktoré dal príkladom celej Európe, avšak dôrazy i záverečný obrat „vincet voluntas tua“ (nech sa deje vôľa tvoja) sugerujú akoby to poverenie, ktoré dostal, bolo až Božského pôvodu... Prvá „revolúcia“, ktorú budúci premiér Maďarska ohlasuje, bude daňová. To, že „terajší systém dusí ekonomiku“, je pravda, avšak krajina visí na prístrojoch MMF, ktorý im požičiava na dôchodky, výplaty a pod., aby štát vôbec fungoval. Orbán chce „partnersky rokovať“ s fondom o novom „balíku opatrení“ (rozumej nových podmienkach pôžičky), ale „cieľ nie je, aby sme počúvali diktáty“. No dobre. Ale čo urobí „nový režim“, ak sa s naštartovaním rastu cez zvýšenie deficitu (zníženie daní), v MMF nestotožnia? Čo má znamenať to, že „fiškálno-technické otázky nie sú podstatné, podstatné je len to, aby ľudia cítili po našich rozhodnutiach, že majú viac príležitostí“? Hm. Orbán sa tvári ako vtelenie obrovskej moci, ktorá dokáže prenášať pohoria, trebárs meniť aj prístupy MMF. Avšak prečo by mal konzervatívny fond jemu odsúhlasiť manéver, ktorý nepovolil Gyurcsányovi ani Bajnaiovi?
Hĺbka a šírka zmien, ktoré Orbán avizuje, a to v „režime národnej spolupráce“, sa priečia základnej predstave o pluralite záujmov, v ktorej demokracia funguje. Ohromný mandát Fideszu pretvára Maďarsko v tejto chvíli na jedno veľké laboratórium. To je však aj naším južným susedom a jeho vnútorný vývoj by mal dlhý presah na Slovensko, aj keby hlúpi politici neživili nacionálnu otázku. V rámci „nových základov“, na ktoré ide stavať medzištátne vzťahy, Orbán hneď odkázal, že v týchto voľbách zvíťazili veru aj cezhraniční Maďari. Nedopovedané náznaky, tajomno sú súčasťou tvorby očakávaní, na čom buduje svoj imidž. Je ale zrejmé, že symbolické („udržiavacie“) gestá k menšinám, spájanie cez hranice cez rôzne „mosty“ a regionálne politiky EÚ budú sprevádzať celú druhú Orbánovu vládu. A možno aj tretiu, štvrtú, piatu....
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.