Pohľad medzi mantinely - Odbúravanie komplexu

Sportnet|27. apr 2010 o 00:00

Po drámach, eufórii radosti i vagónoch smútku sa rad-radom končia boje play-off v jednotlivých ligách. Korunovácia majstra je vždy ošiaľom, ktorý na niekoľko dní zamestnáva všetkých fanúšikov bez ohľadu na to, komu obvykle držia palce.

Nič však netrvá večne, lebo zajtra treba znovu vstať a vybrať sa za novými povinnosťami. Trebárs reprezentačnými. Obvykle poslední európski adepti prichádzajú na zrazy práve po ukončení finálových sérií, ktoré majú svoj neopakovateľný scenár a ponúkajú množstvo zaujímavostí. Napríklad v tom, že brankársky "deduško" Dominik Hašek sa ako 45-ročný dožil titulu českého majstra v tíme Pardubíc a triumf pernikárov spečatil Slovák Somík (jeho meno sa pred časom spomínalo v súvislosti so zapojením do prípravy národiaku práve kvôli svojej univerzálnosti, no nateraz figuruje v menoslove na ďalší zraz iba jeho spoluhráč Špirko). Určite poteší, pokiaľ i vonku sú naši legionári viditeľní v zlomových momentoch, a túto vlastnosť od nich priaznivci očakávajú i v štátnych farbách, pokiaľ sa k nim dostanú.

Z "bežného" ligového hokeja sa pozornosť čoraz viac upiera práve na nastávajúce majstrovstvá sveta v Nemecku, ktoré sa začnú koncom budúceho týždňa. Veľa času už síce na rôzne manévre s vyladením zostavy i formy nezostáva, ale stále je dosť priestoru na to, aby bola zostava našich silná a zahrnula i zvučnejšie mená. Lebo tie dosiaľ ešte absentujú. Po plejáde negatívnych odpovedí od vytypovaných adeptov z KHL sa nádeje upierajú ešte na "vypadlíkov" spoza mora. Teda hráčov, čo skončia svoje účinkovanie vo vyraďovačke v NHL. Trošku pesimistické poznámky priaznivcov týkajúce sa doterajšej kvality určite aspoň čiastočne poopravili najnovšie správy manažéra Petra Bondru, ktorý dostal prísľub od Svatoša i Budaja, že budú štartovať na šampionáte. V talóne sú ešte i iné mená, čo prichádzajú za určitých okolností do úvahy a veru, mladíci, ktorí sa síce ukazujú sľubne, by iste potrebovali okolo seba ešte pár schopných radcov. Situácia sa mení každú hodinu, no o pár dní realizačný tím bude mať jasno, kto pocestuje na nemecký ľad a kto prípadne zostane v zálohe ako žiaduci tromf. Citlivé zloženie tímu je veda a každý detail v poslednej fáze prípravy hrá nesmiernu dôležitú rolu. Nič nemožno unáhliť ani sa spoľahnúť na vyčkávanie. Hanlon sa musí riadiť svojím nosom, intuíciou a zároveň dôverovať poznámkam svojich asistentov, ktorí majú predsa len lepšie zmapovaných všetkých hráčov.

Bez ohľadu na rôzne rokovacie manévre i zložitosť predpokladov prípadnej účasti kanadský tréner cepuje tím, čo má poruke a formuje ho podľa svojich predstáv. Po prehrách s Českom prišli už prvé záblesky a premiérové úspechy nového kouča v podobe víťazstiev nad tradičnými sokmi - Švajčiarmi i Nemcami - ktorí sú pre nás viac než nepríjemní. Nikto nepreceňuje bilanciu uplynulého víkendu, ale to, že sme pokorili helvétsky kríž po vyše roku (predošlé štyri vzájomné zápasy sme prehrali) a Nemcov sme položili na lopatky po troch rokoch (za ten čas sme s nimi päťkrát neobstáli) dokumentuje vlievanie väčšej odolnosti. A je to signál odbúravania istého komplexu z úpornej defenzívy týchto rivalov. Takže nakoniec náhradný program za pôvodne naplánovaný štart na turnaji v Bielorusku dopadol viac než dobre, hoci sme stratili možnosť na otestovanie domácej reprezentácie, ktorá bude tiež naším súperom v základnej skupine na majstrovstvách sveta. Všetko však nemôže nikdy vyjsť ideálne, hlavná vec, že Hanlonova partia sa učí vyhrávať. Lebo na to treba byť tiež pripravený a po každej stránke disponovaný.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Pohľad medzi mantinely - Odbúravanie komplexu