ajina, ktorú majú právo kritizovať za deficity, nech sa radšej venujú tomu, že v Európe v priemere deficit stúpa (...), kým na Slovensku pôjde deficit dole."
Tak riekol Fico a problém je, že v oblasti verejných peňazí sa nesmie žartovať už ani omylom. Počiatek si „z pohľadu štátu naplánoval" schodok tak, že ako posledný v Európe si bez zásahu do výdavkovej strany počkal až do septembra na bilanciu daňových príjmov, a potom namaľoval 6,3 % HDP. Keďže zle spočítal vysoké školy a samosprávy, sekol sa „iba" o pol percenta... No. O prognóze, že slovenský deficit 2010 pôjde dole, bude najistejšie porozprávať sa o rok. Asi tak, ako sa dnes môžeme baviť o prognóze, ktorá padla 25. apríla 2009 (teda presne rok), že „deficit Slovenska (2009, P.S.) neprekročí hranicu 5 percent HDP". No. Môžete hádať autora. Prvá cena je grécky dlhopis... .
Na to, že schodok nepôjde „dole", ale hore, si môžete pokojne staviť. Žarty musia ísť bokom preto, lebo v situácii, keď ani Fico, ani opozícia nemajú žiadny plán na krátenie výdavkov, je v dlhovej slučke chytená celá Európa. Skutočnosť, že najvyšší nárast verejných výdavkov bol pod Tatrami, je slovenský škandál (a dôvod na defenestráciu vlády). Nárast verejnej spotreby v 21 členských štátoch EÚ je však medzinárodná pohroma. Premiér ukazuje prstom na iných (teda na nové čísla Eurostatu), aby zľahčoval vlastné zlyhania a totálne nekompetentné vládnutie. Nedochádza mu, ako každý jeden schodok v Európe zvyšuje rizikovú prirážku, teda cenu peňazí, ktoré si požičiavame na prevádzku štátu, aj pre Slovensko.
Slovensko je pupočne previazané s vývojom v eurozóne a nemá inú šancu, len rýchlosťou blesku dať na poriadok verejné financie. Cirkus okolo Grécka a vtiahnutie MMF do riešenia obrátili pozornosť trhov na Európu, ktorá zo žitia na dlh urobila kultúrny princíp. Na rozdiel od USA, ktoré ešte dlho nebudú mať problém nájsť veriteľov so znesiteľnou úrokovou mierou, v Európe pribúda krajín, nad schopnosťou ktorých splácať svoje „sociálne štáty" maľuje táto grécka kauza vážne otázniky. Slovensko ešte nie je v prvom slede spochybňovaných (to sú tzv. PIGS: Portugalsko, Taliansko, Írsko, Španielsko, a už aj Belgicko). Avšak ak sa vlna nedôvery neprestane šíriť, je len otázkou času ten moment, v ktorom sa pri nekompetentnej politike Fica (či nasledovníkov) ocitneme v hľadáčiku.
Kým mentálne hendikepované strany na Slovensku (Smer, HZDS) „riešia" pred voľbami transformáciu vianočného príspevku na trinásty dôchodok, vo svete pokračuje košatá debata na tému, či dlhová lavína nepochová spoločnú menu. (Ak sa „pomôže" Grékom, je možné odmietnuť napr. Portugalcov??) Scenárom, ktoré sa otvárajú, nedovidí na koniec ani Roubini, ani Soros, Martin Wolf, Klaus, nikto. Na Slovensku, odkiaľ nemáme na udalosti žiadny vplyv, môžeme len jednu vec: Zoškrtať výdavky o sto miliárd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.