Je to až 45 m vysoký strom. Konáriky sú niekedy páperisté, ale čoskoro lysé, púčiky vajcovité, tupé, dlhé, listy v obryse obrátené vajcovité, perovito laločnaté, s 5-7 pármi bočných žíl odstávajúcich v ostrom uhle a s niekoľkými vedľajšími žilkami, holé, za mlada na rube niekedy riedko páperisté. Kvety jednopohlavné, samčie v riedkych previsnutých jahňadách, okvetie z 6-8 okvetných lístkov, tyčiniek 6-10, samičie kvety v krátkom strapci alebo zväzočku, v stonkovej čiaške jednotlivé. Valcovito elipsoidné žalude v miskovitej, zvonka šupinatej stonkovej čiaške (šupiny sú nezreteľné, ploché, pritlačené). Stopky žaluďov 1-7 cm dlhé, tuhé.
Rastie v suchších i vlhších lesoch. Vyžaduje vlhké, výživné, hlboké, vápenaté, zásadité i mierne kyslé, kamenité, piesočnaté i hlinité pôdy.
Drevo je cenná surovina, je tvrdé a ťažké, pevné a štiepateľné a nehnije. Ako vetrom opeľovaný druh poskytuje včelám mnoho peľu a aj voškový listový med. Ako liečivá rastlina sa zbiera kôra, asi z 10-ročných konárov, zjari, za miazgy. Odlupuje sa iba mladá, lesklá kôra bez dreva. Okrem kôry sa zbierajú aj zrelé a zdravé žalude, očistené od osovej čiašky. Droga obsahuje triesloviny, kôra aj kyselinu galovú, elagovú, horčiny, kvercit. V semenách je veľa škrobu, bielkoviny, mastný olej a v listoch sú flavnoidné glykozidy. Dubová kôra slúži v technickej praxi na spracúvanie koží, v liečiteľstve ako adstringentný prostriedok, upotrebúva sa hlavne zvonka vo forme odvarov na kúpele, pri hemeroidoch a na výplachy. Vnútorne sa užíva pri hnačkách, žalúdkových a črevných kataroch vo forme odvaru alebo ako prášok, prípadne ako macerát za studena. Žalude sa používajú pražené na spôsob kávy v potravinárstve. Možno ich upotrebiť aj v detskej praxi proti hnačkám. Listy sa používajú najmä proti hnačkám, prípadne ako súčasť jarných bylinných kôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.