Korzár logo Korzár

Čínsky double pre McLaren

Druhým víťazstvom v sezóne dokázal Button, že jeho vlaňajší titul nebol náhodný.



KOŠICE. Konečne zaujímavé preteky sme videli na čínskom okruhu v Šanghaji, kde nečakane výrazne zvíťazil tím McLaren. V tejto sezóne je to už tretí double v predvedení tretieho tímu! Po Ferrari a RedBulle sa k nim pridal aj McLaren. To naznačuje, že by sme sa mohli dočkať pekne dramatickej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malý rekord na úvod

Zatiaľ čo minule sa to podstatné odohralo v napínavej kvalifikácii a sterilné preteky iba potvrdili výsledky, tak v Šanghaji to bolo presne naopak. Suchá nuda určila poradie na štarte, no v nedeľu sa obloha zatiahla a počas súťaže ktosi v prestávkach polieval z neba trať. A jeho snaha nebola márna. Piloti boli "pozrieť" mechanikov priemerne štyrikrát a postarali sa tým o pekné miešanie poradia. Mimochodom, v pretekoch sme preto mohli zaregistrovať až 62 predbiehacích manévrov, čo je najviac od Long Beach v roku 1990 a celkovo sa tým Čína zaradila na 10. miesto v histórii! Nuž a to by od nudne rozbiehajúcej sa sezóny nikto nečakal.

SkryťVypnúť reklamu

Satisfakcia

Preteky rozbiehal predčasným štartom Alonso, za čo od komisárov "dostal pozvánku na trestnú lavicu". Medzitým po kolízii Liuzziho s Kobayashim a Buemim vyšlo na trať SC, počas ktorého jazdy sa väčšina pilotov rozhodla prezuť na mokré gumy. Na suchých zostali iba Rosberg, Button, Kubica, Petrov a Kovalainen. A urobili dobre. Ostatní totiž zakrátko prezúvali znova na suché a prvé kvarteto im zatiaľ unikalo. Zaostával iba trápiaci sa lotus s Kovalainenom, ktorý vôbec nestačil ani s touto výhodou. Lenže približne o desať kôl začalo popŕchať znova a znova sa aj prezúvalo. To si poradiť nechali už aj vedúci piloti, kde sa tesne pred touto zastávkou vymenilo poradie, keď dovtedy vedúci mercedes Nica Rosberga dostal šmyk a neubránil sa pred Buttonom. Angličan potom múdrou šetrnou jazdou udržal vedenie až do cieľa, kde si vyzdvihol satisfakciu za vlani nedocenený titul.

SkryťVypnúť reklamu

Kalich pre Schumiho

Zaujímavé veci sa tentoraz diali okolo Schumachera. Ten už v piatok pochopil, že so svojím autom veľa vody nenamúti, a tak pôsobil rezignovane na trati počas celého víkendu. Evidentne sa s autom ešte nezžil a ešte mu chvíľu potrvá, kým sa tak stane. Jeho kolega Rosberg pritom ukázal, kde sú limity nového mercedesu. Ten zatiaľ na špičku tvorenú redbullmi a mclarenmi jasne nestačí, čo potvrdila aj Nicova neschopnosť udržať za sebou rozbehnutého Hamiltona. A Rosberg nebol jediným mercedesom, ktorý Angličan predbehol. Nabrúsený Lewis, ktorý sa už v úvode preťahoval v depe s Vettelom (začo neskôr obaja dostali pokarhanie), si to rozdal aj so Schumacherom. Trochu rešpekt z prvého súboja a trochu Nemcova skúsenosť zdržali Hamiltona za mercedesom asi tri kolá, kým súboj generácií vyhral vo svoj prospech. Nemec však prehral statočne. Žiaľ, okrem Lewisa si na neho dovolil aj Massa a prekvapivo aj Rus Vitaly Petrov, ktorý v Číne s Renaultom R30 doviezol sebe aj Rusku vôbec prvé body a ozdobil ich navyše aj cenným skalpom samotného Schumachera. Sedemnásobný šampión si tak musel vypiť kalich horkosti do dna a z Ázie odchádzal s chudobným jedným bodom. O tri týždne neskôr by sa však mala karta zasa obrátiť a možno sa Nemec konečne rehabilituje. Tak uvidíme.

Z výsledkovej listiny

7. GP Číny 2010 (56 kôl - 305,066 km): 1. Button (V. Brit.) McLaren 1:46:42,163 h, 2. Hamilton (V. Brit.) McLaren +1,530 s, 3. Rosberg (Nem.) Mercedes GP +9,484, 4. Alonso (Šp.) Ferrari +11,869, 5. Kubica (Poľ.) Renault +22,216, 6. Vettel (Nem.) Red Bull +33,310, 7. Petrov (Rus.) Renault + 47,600, 8. Webber (Austr.) Red Bull +52,172 s, 9. Massa (Braz.) Ferrari 57,796, 10. Schumacher (Nem.) Mercedes GP +1:01,749 min. (PP: Vettel - Red Bull 1:34,558 (207,529), NK: Hamilton - McLaren Mercedes 1:42,061 (192,273) v 13. kole, Viedli: 1. - 2. k. Alonso, 3. - 18. k Rosberg, 19. - 56. k. Button.). Priebežné poradie MS (4/19): 1. Button 60 bodov, 2. Rosberg 50, 3. Alonso a Hamilton 49, 5. Vettel 45, 6. Massa 41, 7. Kubica 40, 8. Webber 28, 9. Sutil a Mi. Schumacher 10, 11. Liuzzi 8, 12. Petrov 6, 13. Barrichello 5, 14. Alguersuari 2, 15 Hulkenberg 1. Pohár konštruktérov: 1. McLaren 109 bodov, 2. Ferrari 90, 3. RedBull 73, 4. Mercedes 60, 5. Renault 46, 6. Force India 18, 7. Williams 6, 8. Toro Rosso 2.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  2. Slováci dodali tablety do Volkswagenu i do policajných áut
  3. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať
  4. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom
  5. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom
  6. Známy operátor opäť prekvapuje: Prináša internet 2500 Mbit/s
  7. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou
  8. Hodnotenie profesionála: Aké sú rezorty na exotickom Mauríciu?
  1. HAUS - Môžeš za to, že veci fungujú
  2. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom
  3. Známy operátor opäť prekvapuje: Prináša internet 2500 Mbit/s
  4. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom
  5. Hodnotenie profesionála: Aké sú rezorty na exotickom Mauríciu?
  6. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou
  7. Ich drony lietali na koncerte Rammsteinu
  8. Toto bude cestovateľský hit roka 2026
  1. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 28 183
  2. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu 25 142
  3. Ľuboš Fellner otvorene 7 967
  4. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny 6 321
  5. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 4 342
  6. Hodnotenie profesionála: Maldivské rezorty do hodiny od letiska 3 290
  7. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou 3 244
  8. Ako prežije váš biznis? Rozhodnú tieto 3 kroky 3 149
  1. Věra Tepličková: Pravdepodobná reakcia Smeru na vylúčenie z PES alebo Načo mi je perie?
  2. Jozef Huljak: Hračka za 30 dolárov pobláznila svet
  3. Radko Mačuha: Dôležitá je miera demokracie.
  4. Dada Vozáriková: Cez pol Európy na trajekt. Do Írska. (+ video)
  5. Igor Múdry: Kyslá kapustička
  6. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: hrad a kaštieľ Modrý Kameň
  7. Ernest Klotton: Kapitán, čo bojuje proti trollom
  8. Katarína Mečiarová: Geniálny Ishiguro a ako "editorovanie" rozširuje knižnice - Klára a Slnko
  1. Radko Mačuha: Nepríjemná správa pre Fica a Uhríka. 99 837
  2. Pavol Návrat: Žiadosť občanov Slovenskej republiky o zlúčenie s Českou republikou 66 588
  3. Monika Albertiová: Facka Ficovi. Slovensko sa prebúdza! 19 888
  4. Monika Albertiová: SLOVENSKOOO! A je to tu! Nenávisť a tuposť 8 081
  5. Monika Albertiová: Ďakujeme, Smer. Vianoce zrušené, odvody zvýšené, a vy voliči žerte seno. Tak vám treba! 6 739
  6. Ján Kušnír: Prečo D2 každé ráno kolabuje 6 544
  7. Otilia Horrocks: Akcia "Hromžia celé Košice" v plnom prúde 6 474
  8. Radoslav Záhumenský: Celé Slovensko v mini verzii? Park, kde prejdete celé Slovensko za pár minút! 5 906
  1. Věra Tepličková: Pravdepodobná reakcia Smeru na vylúčenie z PES alebo Načo mi je perie?
  2. Radko Mačuha: Dôležitá je miera demokracie.
  3. Věra Tepličková: A je to tu: Mars útočí
  4. Radko Mačuha: Dobrá správa pre Fica a Uhríka.
  5. Marian Nanias: Čerenkovovo žiarenie v ľudskom tele.
  6. Věra Tepličková: Keby sme my vedeli...
  7. Roman Kebísek: Teoretik moci Machiavelli: Je rozdiel medzi tým, aký by mal život byť a aký naozaj je
  8. Radko Mačuha: Nepríjemná správa pre Fica a Uhríka.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu