O tom, že dobrí ľudia ešte nevymreli (Dobrý človek ešte žije!), svedčí emisia nových eurobondov s desaťročnou splatnosťou, ktorých Slovensko predalo za 1,5 miliardy eur, pričom dopyt bol údajne takmer za 2 miliardy. Tak to je úplne skvelé. No. Autor osobne by teda nekúpil (aj keby mal na to.), hoci „riziková prirážka", ako informovali, je nižšia než napr. u Portugalska či Írska... To veľmi neprekvapuje, Slovensko je stále vnímané v skupine spoľahlivých dlžníkov. Napr. podľa CMA (Credit market analyses) ako 19. najspoľahlivejší na svete. Dnes. Otázka len je, na ktorom mieste bude (a či vôbec bude, hahaha) 27.apríla 2020, keď príde deň výplaty. Investori majú veľké srdcia, čo si treba veľmi ceniť, lebo keby nepožičiavali, náš štát by už dnes nemal na výplaty. Iba nie je jasné, odkiaľ berú presvedčenie, že v dlhovom mori, v ktorom plávajú už všetky vyspelé krajiny, presne Slovensko ešte vydrží 10 rokov nad hladinou a dávno sa nepotopí... Keby emisiu teraz odmietli, alebo by si zapýtali vyššiu prirážku, už by sme sa natočili na grécku (maďarskú) dráhu. A my môžeme len tŕpnuť, aby iracionálny prvok dôvery, na ktorej je celé úverovanie postavené, nezasiahlo poriadne torpédo.
Objav analytika UniCredit-u, že skutočný deficit verejných financií 2009 bol 6,7 percenta HDP, a nie 6,3 (plán Počiatek), torpédo ešte nie je, len také maličká harpúna... Záver, ktorý z toho priamo vyvodil, že „konsolidácia smerom k 3 percentám deficitu sa zdá byť v tejto chvíli nedosiahnuteľná", je už strela o čosi väčšieho kalibru. Ak bude takých pribúdať, a nevidieť, prečo by nemalo, tak sa dá s dosť dobrým kurzom uzavrieť stávka, že prirážka na najbližšej emisii už bude o čosi vyššia. Nevraviac o tom, že grécka kríza pomaly zvyšuje rizikové prirážky pre celú eurozónu.
Aj pre Nemecko, ktoré si kupuje peniaze ešte vždy „najlacnejšie". Najnovší údaj je, že jeho štátny dlh sa zvýšil na 73 percent HDP. To je takmer „maďarská" úroveň, akurát k Nemcom je akosi vyššia dôvera, že rozpočet udržia. Po novom by mali, ako požadujú EK i Európska centrálna banka, „konkretizovať úsporné opatrenia". Hm. Niet nič ľahšieho. Ako sľubuje programové vyhlásenie vlády Merkelovej, od roku 2011 dostanú Nemci 24 miliárd eur úľav na daniach... Tak znížia deficit, že až bude hvízdať.
V situácii, keď priemerný dlh najvyspelejších krajín OECD sa do roku 2014 takmer zdvojnásobí (MMF), môže byť úverovanie štátov už len drahšie a drahšie. A dôvera, že štáty svoje dlhy splatia, stále tenšia a tenšia. Slovensko ešte berie posledné kredity z prijatia eura, avšak s rozvratom v eurozóne a s vyšinutými politikmi je na šikmej ploche fakticky naprogramované. Teda bez úplne radikálnych reforiem, predovšetkým prvého piliera dôchodkov, sociálneho systému a zdravotníctva, o ktorých ale všetky predvolebné programy zásadne mlčia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.