Bartoš posunul Košice na krok od titulu

Kapitán Košíc Peter Bartoš má leví podiel na treťom finálovom víťazstve oceliarov. Na snímke strieľa tretí gól domácich, svoj druhý v zápase. (Autor: TASR/František Iván)
TASR|19. apr 2010 o 19:35

Hokejistov HC Košice delí od obhajoby majstrovského titulu jediné víťazstvo. V mimoriadne dramatickom štvrtom finálovom zápase porazili Slovan 3:2 a v sérii vedú 3:1.

KOŠICE. Úvodné minúty štvrtého finálového zápasu play off patrili Bratislavčanom, ktorí v priebehu 2. minúty niekoľkokrát nebezpečne ohrozili Hudáčkovu bránu. Najprv to skúšal blafákom Lipiansky, po ňom Róbert Huna a vzápätí aj jeho dvojička Richard. Belasí sa predsa len dočkali o dve minúty neskôr, keď Hudec od modrej čiary dostal puk až do košickej svätyne. Domáci zlepšili korčuľovanie a po náznaku viacerých príležitostí sa aj oni v hre štyroch proti štyrom dočkali vyrovnávajúceho gólu. Jeho autorom bol po prihrávke Andrašovského v 14. minúte Mikuš, ktorý z ľavej strany prestrelil Rybára. O dve minúty neskôr vystrelil spomedzi kruhov Kuľha, vyrazená strela sa dostala k Hudecovi a ten poslal puk pozdĺž odkrytej domácej brány.

V prostrednej časti Slovanisti umne bránili strednú tretinu a vyrážali do protiútokov. V 27. minúte sa po prihrávke Richarda Hunu dostal do úniku Nedorost a blafákom prekonal už na zemi ležiaceho Hudáčeka. "Oceliari" sa dostali do sľubnej príležitosti o päť minút, Húževka sa v oslabení natlačil pred gólmana hostí, ale ten ho vychytal. Ešte v tej istej minúte spálil obrovskú príležitosť na opačnej strane Róbert Huna, keď Hudáček reflexívne zasiahol. V poslednej minúte druhej tretiny ušiel Húževka, ale jeho strelu Rybár vyrazil, podobne si počínal o pár sekúnd pri Vorelovej príležitosti.

Na začiatku tretej tretiny dohrávali domáci početnú výhodu o jedného hráča, tesne po jej skončení vyrovnal v 42. minúte na 2:2 Bartoš, ktorý na dvakrát prekonal bezmocného brankára Slovana. V 46. minúte vytvoril Lipianskeho útok závar pred košickou svätyňou, ale z následného protiútoku ušiel hosťujúcej obrane Bartoš a poslal Košice po prvý raz do vedenia 3:2. V ďalšom priebehu si belasí pri vylúčení Sýkoru vypracovali viacero príležitostí, ale domáci aj so šťastím odolávali. Pri tlaku Slovana sa do ďalšej príležitosti dostal Gron, ktorý sa snažil poslať puk medzi Rybárove betóny, no bez gólového efektu. V Steel aréne napokon k dráme nedošlo, pretože "oceliari" si tesné jednogólové vedenie postrážili.

Séria bude pokračovať piatym zápasom v stredu v Bratislave. Košičania v prípade víťazstva obhája majstrovský titul.

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Začiatok nám zase nevyšiel, no som rád, že sme to nakoniec zvládli. V prvých dvoch tretinách nám chýbal pohyb, nasadenie, odhodlanie. Po druhej sme si o tom pohovorili v kabíne a podarilo sa to. Hudáček chytá celu sezónu dobre a rovnako aj v play off. Prajeme si, aby mu forma vydržala až do konca. V play off nemôžeme podceniť žiadnu situáciu a pokúsime sa vyhrať hneď v Bratislave."

Antonín Stavjaňa, tréner Slovana: "Hráči bojovali, mali sme veľa šancí, no nepadlo to tam. Zlom nastal, keď sme ubránili to oslabenie, ale Košice vzápätí vyrovnali na 2:2. Viedli sme 2:1, chceli sme to ubojovať, no nepodarilo sa nám to. Je to bitka o to, kto urobí menej chyb, tie zápasy sú tesné. Verím, že keď sa skoncentrujeme, tak zvládneme domáci zápas a vrátime sa do Košíc."

Rudolf Huna nedohral

Zo zostavy HC Košice vypadol v priebehu druhej tretiny pondelkového stretnutia útočník Rudolf Huna. So štyrmi gólmi najlepší strelec musel zo zápasu proti Slovanu Bratislava odstúpiť pre problémy s nohou.

"Súperov hráč ma zasiahol korčuľou nad koleno. Nemôžem ho ohnúť, ešte som to vyskúšal v druhej tretine, ale nešlo to. Teraz sa musím dať dokopy, aby som bol k dispozícii do ďalšieho stretnutia," povedal počas televízneho prenosu STV Rudolf Huna.

sita
HC Košice - Slovan Bratislava 3:2 (1:1, 0:1, 2:0) - stav série 3:1

Góly: 14. Mikuš (Andrašovský, Vorel) 42. Bartoš (Gron, P. Mikuš), 46. Bartoš (Gron) - 4. Hudec (Lipiansky), 27. Nedorost (Rich. Huna, Rób. Huna).

Vylúčení 10:9 na 2 min, Vaic, Rób. Huna, Demel (všetci Slovan) 10 min, presilovky 2:1, oslabenia 0:0. Rozhodovali J. Konc, Višňovský - Novák, Stano, 8 347 divákov.

Košice: J. Hudáček - Michal Grman, Slimák, Huba, Šeda, P. Mikuš, Homer, Deyl - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Šachl, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - Gmitter, Mertel, Juraj Sýkora.