Štvrtok, 19. október, 2017 | Meniny má Kristián

III. liga: Šláger vyhrali Bardejovčania

Šláger 22. kola sa skončil podľa papierových predpokladov a líder súťaže Bardejov vyhral najtesnejším rozdielom v Giraltovciach.

Bežecký súboj. O loptu bojujú hráč Slovana Giraltovce Erik Partila (9) s Miroslavom Hanuščákom.(Zdroj: Ladislav Lukáč)

Pre Slovan to bola tretia prehra v rade, ktorá sa podpísala pod stratu druhej priečky. Zaváhania zverencvov trénera Ľubomíra Puháka využila košická Lokomotíva, ktorá vyhrala v Sabinove. V jarnej časti zostali jeho hráči bez víťazstva podobne ako Barca, ktorá v košickom derby podľahla najtesnejším rozdielom s V. Opátskym. Až v šiestom jarnom stretnutí sa dočkali prvých bodov futbalisti Stropkova, keď zdolali Sninu. Každý mančaft už získal body, ale trojica celkov stále ešte neokúsila chuť víťazstva - Barca, Sabinov a V. Šariš. Pivovarníci nevyužili domáce prostredie a iba remizovali s N. Hrušovom. Na druhej strane Vysoké Tatry aj Topoľany áno. Iskierku nádeje stále živia Sobrance, ktoré deklasovali Krásnu. V uplynulom kole inkasovali sedem gólov v Bardejove a doma nasúkali Krásnej poltucet. Košický mančaft cestoval do Sobraniec bez trénera Bodnára, ktorý odišiel do druholigovej Sp. N. Vsi.

Stropkov - Snina 2:0 (0:0)

STROPKOV. Päť jarných stretnutí, päť prehier. Taká bola doterajšia bilancia stropkovských futbalistov. Ešte šťastie, že majú prvoligový dorast, pretože zraneniami a trestmi sužované mužstvo by bez týchto mladých hráčov možno nedokázalo postaviť ani základnú jedenástku. Nezohratosť mužstva sa prejavila v tomto stretnutí najmä v prvom polčase. Snahu mladému mužstvu uprieť nemožno, no skúsenosti a v niektorých príležitostiach aj futbalové šťastie mu neprialo. V úvode zápasu šance Vachaľa i Vargu ostali nevyužité. V polovici prvého polčasu domáci kanonier Fečko hlavou usmerňoval loptu do šibenice, ale brankár Diňa bol pozorný. V závere prvého polčasu mal dosť práce domáci brankár Biroš, keď zlikvidoval dve strelecké príležitosti Aľušíka. Úvod druhej časti hry už patril domácim, ktorí sa po hlavičke dorastenca Vargu dostali do vedenia. O niečo neskôr mohlo byť vyrovnané, ale Sninčania svoju príležitosť nevyužili. Presne po hodine hry dal druhý gól Stropkova opäť mladý hráč Jakubčo a domáci sa dostali do tempa a najmä do psychickej pohody. Domáci sa tak konečne dočkali zaslúženého víťazstva, ktoré by im v ďalších stretnutiach malo výrazne pomôcť.

Góly: 48. Varga, 60. Jakubčo. ŽK: Tomčák, Jankaj (obaja Snina). Rozhodca: Hepka. Diváci: 400. STROPKOV: Biroš - Medvec, Veselý, Petráš, Bujdoš - Vachaľ, Kapišovský, Jakubčo (71. Jenčo), Dolutovský - Fečko (82. Kentoš), Varga. SNINA: Diňa - Aľušík (61. Pavlina), Lukáč, F. Hanc, Hišem - Haburaj, Jankaj, Tomčák (87. E. Hanc), M. Pčola - Bednár (77. Sidor), Š. Pčola.

P. Barilla

Vysoké Tatry - Sp. Podhradie 4:1 (3:0)

VYSOKÉ TATRY. V podtatranskom derby sa od začiatku hral útočný futbal. Už v 1. min. sa dostal do gólovej šance hosťujúci Suchý, ktorý z 5 m slabo vystrelil. Odpoveďou domácich bola útočná akcia v 5. min., keď Buc vysunul Oprondeka, ktorý s prehľadom od tyče dal vedúci gól. V 7. min. po rohovom kope Šefca dal druhý gól Dulovič. Po divokom úvode sa mužstvá sústredili viac na bránenie a do gólových šancí sa nehrnuli. Až v 25. min. sa po autovom vhadzovaní dostal v päťke k lopte Glevický, ale bránu netrafil. Záver polčasu priniesol domácim tretí zásah, keď po Sabovom centri sa presadil druhý raz hlavou Dulovič. V 53. minúte po chybe domácej obrany Haničák našiel v šestnástke Pokrivčáka, ktorý s prehľadom znížil stav zápasu. V 58. min. sa uvoľnil na šestnástke hostí Oprondek, ale jeho gólovú strelu zlikvidoval Ďurica. V 68. min. sa zopakovala spolupráca Haničáka s Pokrivčákom, ale posledný menovaný hlavičkoval vedľa. V 85. min. vyšlo domácim striedanie a nový hráč na ihrisku Kolodzej, prvým dotykom s loptou, dal hlavou do šibenice štvrtý gól zápasu.

Góly: 7. a 45. Dulovič, 5. Oprondek, 85. Kolodzej - 53. Pokrivčák. ŽK: Dulovič, Buc - Mišenčík 2x. ČK: Mišenčík. Rozhodca: Kuspan. Diváci: 150. V. TATRY: Meleky - Šefc, Novák, Buc, Semivan (34. Renner) - Sabo (58. Prokain), Oprondek (85. Kolodzej), Kakaščík, Dulovič - Heutschy, Regítko. SP. PODHRADIE: Ďurica - Prusák, Babej, Mišenčík, Papcún - Komara, Glevický (80. Hritz), Pokrivčák, Haničák - Matfiak (75. Zavacký), Suchý (46. Maliňák).

M. Kolodzej

V. Šariš - N. Hrušov 1:1 (0:1)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Hostia vyťažili z minima maximum. Navyše bezmála celú záverečnú polhodinu hrali presilovku, lebo rozhodca vylúčil Vasiľa. V prvom polčase dostal prvú žltú kartu za rečnenie, druhú po prestávke za faul na Mikloša, ktorého zozadu sotil do brankára. Pod Šarišským hradom sa nehral pekný futbal. Domáci sa snažili, veď im tečie do topánok, celý zápas mali územnú prevahu, ale v útoku boli bezzubí, ich kombinácie končili pred šestnástkou. Svoju najkrajšiu útočnú akciu odohrali až v oslabení, keď si v 72. minúte M. Keresteš nabehol a z asi 20 metrov výborne vystrelil. Jeho "jedovku" Klamár vyrazil, ale len pred Halčáka a ten rozumne vrátil loptu do stredu päťky, odkiaľ ju do siete dorazil tiesnený V. Keresteš. Hostia ohrozili domáceho brankára už v 7. minúte, keď prízemnú strelu vyslal Duda, no M. Lukáč mu ju vyrazil. O desať minút neskôr sa po chybnej kombinácii domácej obrany predral na pravom krídle Horňák a stihol ešte v úniku prelobovať aj M. Lukáča. Domáci mohli vyrovnať v 25. minúte, keď stredom obrany hostí ušiel V. Keresteš, na hranici 16-ky ho zrazil Klamár, no Štuller vo výhode prestrelil prázdnu bránu. Navyše z nariadeného trestného kopu M. Keresteš trafil brvno. Domáci boli po prestávke viditeľne nervózni, čo vyvrcholilo aj Vasiľovým faulom. Lenže hostia sa nezmohli v presilovke na jednu-jedinú útočnú akciu, naopak v 85. minúte Halčák sa výborne uvoľnil na hranici 16-ky a jeho bombu Klamár vyrazil tesne mimo svoju ľavú žrď.

Góly: 72. V. Keresteš - 17. Horňak. ČK: 64. Vasiľ. ŽK: Vasiľ, V. Keresteš - Klamár, Horňak, Mikloš, Polák. Divákov: 150. Rozhodca: Palinský. VEĽKÝ ŠARIŠ: M. Lukáč - Marchevský (67. Lacko), Hlávka, M. Keresteš, Adam - Poláček (56. Halčák), P. Beliš, Štuller (74. Semanič), Vasiľ - V. Keresteš, Bandžuch. NIŽNÝ HRUŠOV: Klamár - Mikloš (68. Polák), L. Lukáč, Albičuk, R. Lukáč - Komjaty (84. Hamza), Duda, Tkáč, Palko - Frajkor, Horňak.

J. Jurčišin

V. Opátske - Barca 2:1 (1:0)

KOŠICE. V košickom derby pri peknej diváckej kulise sa odohrával zápas typický pre dvoch mestských rivalov. Na ihrisku nebol v prvom polčase rozdiel medzi súpermi. Domáci sa dostali do prvej šance po kombinácii na jeden dotyk medzi Šoltísom a Majorošom, ale druhý menovaný v dobrej pozícii prestrelil. Hralo sa s častým prerušovaním hry a domáci sa dokázali dostať do vedenia, po krásnom centri Krakovského, keď úspešným strelcom domácich bol kapitán Turczyk. Do druhého polčasu nastúpili mužstvá s oveľa živším prejavom a futbal začal divákov baviť. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, ale domáce mužstvo lepšie kombinovalo a dostávalo sa do šancí, hlavne po centrovaných loptách a po jednej z nich vsietil gól hlavou Martin Angelovič. Po tomto góle hostia vrhli všetky sily do útočnej fázy, kde ich dirigoval umnou hrou Gajdoš a dostali sa do šance, keď prestrelil Parlagi. Domáce mužstvo sa nenechalo vyviesť z miery a takisto sa dostávalo do šancí. V 72. min. mal po brejku čistú gólovú šancu Krakovský, ktorý však nechal vyniknúť brankára hostí. Potvrdilo sa pravidlo nedáš - dostaneš a Barca znížila po krížnej strele z rohu šestnástky Parlagim. Do konca zápasu sa už nič nezmenilo.

Góly: 43. Turczyk, 65. Martin Angelovič - 89. Parlagi. ŽK: Krakovský, Šuster, Urban - Brunovský, Kollár, Aličkovič. Rozhodca: Žulevič. Diváci: 400. V. OPÁTSKE: Smetanka - Sciranka, Urban, Zábavnik, Krakovský - P. Angelovič, Turczyk, Šuster, M. Angelovič (74. Kočiš) - Majoroš (78. Lesniak), Šoltýs (61. Haluška). BARCA: M. Kováč - Aličkovič, Školník, Rick, Pástor (67. Ohman), Parlagi, P. Kováč, Brunovský (52. Varga), Barényi - Gajdoš, Kollár.

M. Alexander

Sobrance - Krásna 6:1 (4:0)

SOBRANCE. Domáce mužstvo sa ujalo vedenia už po piatich minútach hry. V 5. min. Devečka zahral rohový kop. Ukrajinský legionár Kalabai jeho strelu zachytil a zblízka nezaváhal - 1:0. Po dvadsiatich minútach hry Škirda uvoľnil Smoľáka. Ten aj za pomoci brankárovho teču zvýšil vedenie svojho tímu - 2:0. Po polhodine zápolenia Devečka prihral Viňanskému. Tento hráč povedľa gólmana Čikoša-Pavlička zvýšil na rozdiel triedy - 3:0. Dve minúty pred koncom I. polčasu Devečka uvoľnil Pavlinu. Estočin ho však nedovolene zastavil, za čo videl červenú kartu. Nariadený pokutový kop bezpečne premenil Škirda - 4:0. Na začiatku II. polčasu Bodnár fauloval v pokutovom území Smoľáka. Strážca pravidiel znova nariadil jedenástku. Tú gólman Jakuboc s istotou premenil - 5:0. Dvadsať minút pred koncom pohotový Beck zahral priamy kop, ktorý striedajúci Golenya dokopol do siete - 5:1. V 75. min. pohotový Orzhakovski zľava zahral priamy kop, ktorý Pakosh usmernil do siete - 6:1. Potom sa už nič nezmenilo, takže Sobrančania dosiahli presvedčivé víťazstvo.

Góly: 5. Kalabai, 22. a 43. Škirda (1 z 11 m), 31. Viňanský, 47.Jakuboc (z 11 m), 75. Pakosh - 71. Golenya, ŽK: Viňanský - Kičura, Matia, Estočin, ČK: 43. Estočin. Rozhodca: Michalik. Divákov: 250. SOBRANCE: Jakuboc - Klamo (75. Mihalovič), Pakosh, Devečka, Roško - Kalabai, Orzhakovskhii, Pavlina (80.Kudelás), Viňanský (77. Mitro) - Smoľák, Škirda. KRÁSNA: Čikoš-Pavličko - Berta (58. L. Surgent), Sinčák, Kičura, Estočin - Korfanta, Bodnár, Beck, Chitava - Matia (58. M. Surgent), Bučko (61. Golenya).

janč
Šeťgólové víťazstvo s cenou zlata

Sobrance sa odpútali z dna tabuľky

Treťoligoví sobranskí futbalisti dosiahli nesmierne cenné víťazstvo. Vo veľmi dôležitom domácom súboji o treťoligovú futbalovú záchranu zdolali Krásnu n/H zo stredu tabuľky vysoko (6:1).

Sobrance. Tohto súpera porazili prakticky za sedemnásť minút (od 26. do 43. min.). Sobrance sú však mužstvo dvoch tvárí.

Odčinili Bardejov

O ostatnom veľmi úspešnom domácom vystúpení proti Krásnej n/H sa s nami porozprával 21-ročný sobranský útočník Ján Smoľak. "Víťazstvo rozdielom piatich gólov určite našich priaznivcov potešilo. Zároveň aj príjemne prekvapilo. "Po ťažkom debakli v Bardejove (pozn. red. - 7:0) sme boli pred ďalším domácim zápasom pod psychickým tlakom. O to viac nás konečná výhra 6:1 teší," povedalo ofenzívne tykadlo.

Zariadil dva góly

J. Smoľak hral s veľkou chuťou. Mal prsty v dvoch góloch svojho mužstva. Bol autorom druhého presného zásahu. Súčasne po faule na neho Sobrančania kopali v poradí druhý pokutový kop v tomto stretnutí (netradičný exekútor - brankár Jakuboc ho bezpečne premenil). "Oveľa viac ma však teší náš kolektívny úspech," povedal skromný 21-ročný domáci hrot. Pochváliť rozhodne treba aj záložníka Martina Devečku. Ten sa podieľal na troch gólových zápisoch Zemplínčanov.

Porazili ich za štvrťhodinu

J. Smoľak oceňuje aj ďalšiu potešiteľnú vec. MFK zdolal svojho súpera prakticky za 17 minút. Medzi 26. a 43. min. I. polčasu totiž zaznamenal druhý, tretí a štvrtý gól. Dal teda na 4:0, čím súpera definitívne zrazil na kolená. Navyše, od 43. min. mal aj početnú výhodu. Rozhodca Michalik po druhej žltej karte a následnej červenej poslal predčasne pod sprchy hosťujúceho Estočina. "Už pred zápasom sme si povedali, že na hostí musíme 'vybehnúť' už od úvodných minút. Práve vďaka ofenzívnej nátlakovej hre sme si často vytvárali možnosti na skórovanie. Z toho vlastne rezultovali aj naše góly. Napokon polčasové vedenie 4:0 hovorí za všetko," konštatoval rýchlonohý futbalista, ktorý na ihrisku výborne spolupracoval so Škirdom, spoluhráčom v útoku.

Mužstvo dvoch tvárí

Fakt je ten, že na jar sú Sobrance vo svojom domácom stánku jasným pánom. Skóre 12:1 z troch vystúpení nepotrebuje siahodlhé komentáre. Postupne vyhrali nad Sabinovom (2:0), Topoľanmi (4:0) a Krásnou n/H. (6:1). Bolo by však chybou, keby prehliadli zlú bilanciu na ihriskách súperov. V Giraltovciach zverenci ukrajinského lodivoda Roberta Babiča inkasovali trojku(0:3). Na pôde vysoko favorizovaného Bardejova dokonca sedmičku (0:7). "Priznám sa, že ten obrovský rozdiel vo výsledkoch si neviem jednoznačne vysvetliť. Pred vlastnými fanúšikmi máme skutočne vynikajúcu fazónu. Vonku je to však o poznanie horšie. Herne sa trápime. Kdesi v podvedomí máme prílišný rešpekt z protihráčov. Potom sa to končí našimi prehrami. Dúfame, že to v ďalších kolách bude iné," ukončil rozhovor futbalista, ktorý sa stále viac udomácňuje v základnej zostave sobranského kolektívu.

Skúška ohňom

Ďalšia skúška ohňom ho čaká už túto stredu, keď Sobrance odohrajú treťoligové majstrovské zápolenie vo Vysokých Tatrách (ide o dohrávku 17. kola, ktorá sa neuskutočnila pre nespôsobilý terén).

janč

Giraltovce - Bardejov 0:1 (0:1)

GIRALTOVCE. V slušnom susedskom derby mal od začiatku navyše líder súťaže. Prvý polčas mal veľmi dobrú úroveň, keď Bardejov úplne ovládol hru a domáci statočne odolávali pozornou defenzívou, pričom sa do útoku príliš nehrnuli. Domáceho Uhrína stopéri hostí Adamišin a Palša prísne strážili. Hostia prvý raz vážne pohrozili v 10. min. presnou kombináciou, ale Seman v koncovke zaváhal. V 20. min. sa strelecky nepresadil ani Bučko, keď hlavičkoval vedľa bránky. Giraltovčania sa nakoniec v obrane dopustili jedinej chyby v 27. min., po ktorej Pisárik prudkou strelou nedal Štefánikovi šancu. Po prestávke chceli Bardejovčania vedenie poistiť, ale Štefánik bol proti tomu. V 47. min. vyrazil Semanov priamy kop, potom v 50. min. mal šťastie, keď ten istý hráč v čistej pozícii netrafil loptu a v 66. min. opäť zlikvidoval Vasiliakovu šandardku. V záverečnej polhodinke domáci vyšli z ulity, ale do vyložených šancí sa nedostávali. Sľubné individuálne akcie Uhrín a Vojta nedotiahli do úspešného zakončenia. Úroveň zápasu postupne upadala aj tým, že hostia hru kontrolovali a domáci nič mimoriadne nevymysleli. A navyše, zahravánie ich štandardných situácií bolo žalostné.

Gól: 27. Pisárik. Bez ŽK. Rozhodca: Svat. Diváci: 600. GIRALTOVCE: Štefánik - P. Partila, Čurlík, Vojta, Hudák - Mižák, Pivovarník (78. Puhák), Pribiš, Dic (73. Cauner), E. Partila - Uhrín. BARDEJOV: Molčan - Hanuščák, Palša, Adamišin, Kandráč - Seman (57. Kiseľ), Kundra (65. Kuhajdík), Šafranko, Vasiliak - Bučko (73. Horváth), Pisárik.

M. Deutsch

Topoľany - Svidník 2:0 (0:0)

TOPOĽANY. Stretnutie lepšie začali hostia, avšak do prvej gólovej šance sa v 6. min. dostal domáci Kandala, keď na rohu päťky slabo trafil loptu po centri Csomosa. Na opačnej strane v 26. min. hosťujúci Paňko sám pred bránou tesne hlavou minul center Horochoniča. V prvom polčase mali viacej z hry snaživí hostia, avšak gól nepadol. Druhý polčas začali domáci živšie, hra sa prelínala z jednej na druhú stranu, až prišla 63. minúta zápasu a priamy kop od postrannej čiary zo vzdialenosti 45 m, ktorý zahrával Fljaško k zadnej tyči, prepadol cez ruky hosťujúceho brankára Hvozdu. Po tomto góle stavili na ofenzívu, čím sa otvoril priestor pre domácich útočníkov. Najprv domáci Csomos v 74. min. trafil volejom brvno a v 90. min., keď hostia už hrali vabank, ušiel z polovice ihriska striedajúci Jacko a stanovil konečný výsledok na 2:0 pre domácich. Hostia odchádzali po stretnutí smutní, lebo za predvedený výkon si zaslúžili aspoň remízu.

Góly: 63. Fljaško, 90. Jacko, ŽK: Horňák, Csomos - Horochonič. Rozhodca: Kováčová. Diváci: 100. TOPOĽANY: Komenda - Kopka, Traščák, Chovan, Horňák - Fljaško, Csomos, Pidgainyi, Kozák (56. Geroč), Lorinc (86. Jacko) - Kandala (76. Souare Sekou). SVIDNÍK: Hvozda - Výravec, Kočiš, Kováč, Gergeľ - Harakaľ, Koscelník, Lušščák, Paňko (65. Jadviš) - Horochonič, Puchír.

J. Horňák

Sabinov - Lokomotíva Košice 0:2 (0:2)

SABINOV. Po opatrnom začiatku zápasu z obidvoch strán v 6. min. po zlej rozohrávke domácich a následnom faule hostia zahrávali trestný kop, ktorý po peknom centri využili na strelenie gólu Takáčom. V 17. min. mohol Dominik Dlugoš vyrovnať, keď z priameho kopu pekne vystrelil, ale brankár Chovan s námahou loptu vyrazil na rohový kop. V 22. min. už bolo 0:2, keď v strede poľa, po nedorozumení domácich hráčov a následnej kontre hostí, Šmelko nedal šancu domácemu brankárovi Eliášovi. V 31. min. po peknom sóle Jána Dluhoša až do šestnástky hostí, ktorý chcel prihrať do vyloženej šance spoluhráčovi, mu hosťujúci obranca v poslednej chvíli loptu odkopol na rohový kop. Druhý polčas začali lepšie domáci. V 57. min. mohol znížiť stav Dominik Dlugoš, ale jeho strela len opečiatkovala pravú žrď a Ján Dlugoš neskôr trafil len spojnicu Chovanovej brány. V 81. min. ten istý hráč prenikol do šestnástky, vystrelil, ale nad bránu hostí. Domáci v druhom polčase si zaslúžili aspoň vyrovnať. Mali možnosti, nastrelili dve žrde, ale gól sa im nepodarilo streliť.

Góly: 6. Takáč, 22. Šmelko. ŽK: J. Dlugoš - Borza. Rozhodca: Fedeš. Diváci: 300. SABINOV: Eliáš - Vaško, Kerbčár, Novotný, Pelegrin (82. Kostovčík) - Dominik Dlugoš, Ján Dlugoš, Mruz, Jusko (46. Lukáč) - Kravec (72. Verešpej), Sochovič. LOKOMOTÍVA KOŠICE: Chovan - Borza, Grünvaldský, Kauka, Kľučár - Šmelko (85. Gedeon), Lipnický, Takáč, Jurek - Janči (60. Zajac), Mišenčík (68. Baránek).