Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka

Slovan znížil stav finálovej série

Samostatné nájazdy museli rozlúsknuť tretie finále hokejovej extraligy medzi Košicami a bratislavským Slovanom. V nich rozhodol slovanista Lažo a Bratislavčania tak znížili stav série na 1:2.

Július Hudáček v košickej bráne robil, čo mohol. Počas zápasu zlikvidoval dve trestné strieľania, ale v samostatných nájazdoch ho prekonal Lažo.(Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

KOŠICE. Úvod tretieho zápasu finále play off Slovnaft extraligy vyšiel lepšie hosťom a v 3. minúte sa ujali vedenia z hokejky Róberta Hunu, ktorý doklepol vyrazenú strelu Hujsu. Hostia mali blízko k druhému gólu v 10. minúte pri vylúčení Andrašovského, no závar Lipianskeho útoku Košičania aj so šťastím odvrátili. Na rad prišla presilová hra domácich, ktorí po dvoch príležitostiach Grona a Mikuša nedokázali prekonať pozorného Rybára. Belasí dobre bránili strednú tretinu a zhusťovali priestor pred svojím brankárom. V 18. minúte Huba hákoval v úniku Lipianskeho a hlavný arbiter Baluška nariadil trestné strieľanie. K puku sa postavil Lažo, ale zoči-voči Hudáčekovi nepochodil. O minútu neskôr zvonila na jeho bráne žŕdka, keď Grman zlou rozohrávkou poslal Hujsu do vyloženej šance.

V druhej tretine mali veľkú šancu domáci vďaka Rudolfovi Hunovi, ktorý sa natlačil pred bránu, no Rybár si s jeho pokusom poradil. V 28. minúte sa zopakovala situácia z prvej tretiny, keď domáci obranca stiahol v úniku Nedorosta a hlavný rozhodca Baluška opäť nariadil trestné strieľanie. Jeho realizátorom bol tentoraz Hujsa, ale jeho blafák Hudáček zneškodnil. Hra sa vyrovanla, hráči Slovana mali viacero vyložených príležitostí, zároveň sa zvýšili dôraz v osobných súbojoch a rozhodcovia mali viac práce. Minútu pred koncom druhej tretiny po prihrávke Húževku Šachl spomedzi kruhov vsietil vyrovnávajúci gól - 1:1. Vzápätí mohol dostať Slovan opäť do vedenia Róbert Huna. Po chybnej rozohrávke Deyla korčuľoval sám na brankára, ale lapačka
košického gólmana zázračne chytila puk.

V poslednej časti sa v 45. minúte po rýchlom protiútoku hostí dostal k strele Lažo, avšak namieril do brankára. V ďalších minútach sa viac bojovalo ako hralo, pretože obidve mužstvá sa snažili nespraviť chybu. Minútu a pol pred koncom riadnej hracej doby sa Bratislavčania dostali do protiútoku, ktorý zakončil Demel, no bez gólového efektu. V samom závere "oceliari" pritlačili hostí, avšak Grman a po ňom ani Vorel neskórovali.

Na rad prišlo predĺženie, v ktorom v 63. minúte napálil po individuálnom prieniku Dravecký vrchnú konštrukciu Rybárovej brány. O minútu neskôr mal na hokejke gól Bartoš, ale gólman Slovana zakročil reflexívne betónom. V 69. minúte potiahol peknú akciu Košíc Bartoš, spätnou prihrávkou našiel Grona, no ten trafil dobre postaveného Rybára. Posledná minúta priniesla ešte príležitosť Andrašovského, ale jeho strela šla mimo brány. Rozhodujúce trestné strieľanie premenil Lažo a znížil stav série na 1:2.

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Napriek prehre sme podali veľmi dobrý výkon. Škoda, že sme v závere predĺženia nevyužili tri čisté šance. Vo štvrtom zápase musíme pritlačiť v koncovke. Slovan nehral úplne ináč ako doma, no hral predsa len defenzívnejšie, veľmi obranne v strednom pásme."

R
óbert Pukalovič, tréner Slovana: "Každý jeden hráč dal do toho všetko. Po nepremenených šanciach Košíc v predĺžení sme verili, že tu musíme zvíťaziť. Dve nepremenené trestné strielania sa nám mohli vypomstiť, ale naša trpezlivá hra napokon slávila úspech. Nastúpili sme s tromi päťkami, lebo sme chceli udržať vysoké tempo."

HC Košice - Slovan Bratislava 1:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1) - stav série 2:1

Góly: 39. Šachl (Húževka, Grman) - 3. Rób. Huna (Hujsa, Demel), rozhodujúci nájazd Lažo. Vylúčení 6:8 na 2 min., presilovky 0:0, oslabenia 0:0. Rozhodovali Baluška, Ország - Gajan, Valach, 8 101 divákov.

Košice: J. Hudáček - Michal Grman, Huba, Deyl, Šeda, P. Mikuš, Homer, Slimák - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Šachl, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - Gmitter, Mertel, Juraj Sýkora.

Slovan: Rybár - J. Kováčik, Bohunický, Štajnoch, Sersen, Turunen, S. Hudec - Kuľha, Hujsa, Demel - Lažo, Lipiansky, Vaic - Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna - D. Skokan, L. Hudáček, M. Bakoš.