O strašení "zlepencom" SDKÚ-KDH-SMK-SaS-Most a diaľnicami, ktoré sa nebudú stavať (??), keby sa títo dostali k moci, sme si už čosi povedali minule. Vývoj však priniesol novú vývrtku. Robert Fico zvolal na túto tému mimoriadnu vládu (!!), resp. jej časť (sedem ministrov), ktorým zadal úlohu vypracovať "analýzu dopadov možného zastavenia budovania diaľnic...".
Toto je niečo tak absurdného, že zápletka by sa nedala dopísať ani do novej verzie kráľa Ubu. Predseda vlády, teda človek, ktorý má spravovať štát a tvoriť rozhodnutia o milióne vecí, vymyslí najprv hypotézu, že vládnuť bude "zlepenec". Pravdepodobnosť, povedzme si, medzi nami, tak 15 percent. (Nech je 20). Prisnilo sa mu. Na toto navlečie fikciu, že chcú zastaviť PPP projekty. Ani jedna z menovaných strán to nemá v programe. Maximum, čo trúbia, je, že oni by to financovali cez európske peniaze. Chcú budovať, všetci politici chcú budovať, z betonárskych investícií im nielen kvapká, ale vytvára sa aj zdanie, že sú aktívni a pokrokoví. Teda nič nehrozí, čo sa týka asfaltu a malty. Navyše, oni musia tušiť (aj keď jeden nikdy nedá ruku do ohňa), že zmluvy, ktoré "Národná diaľničná spoločnosť" uzavrela, sú viac-menej, teda skôr viac ako menej, nevypovedateľné. (Systém emisie, nástenka, atď).
Nič nehrozí, čo sa týka asfaltu a malty."
Takže komplet fatamorgána. Nič sa nikdy vylúčiť nedá (napr. rýchly bankrot, niet peňazí vôbec), ale hrozba je nepravdepodobná. Na túto halucináciu, čisto z marketingových pohnútok, Fico zvoláva vládu a dáva jej zadanie, ktoré je nesplniteľné, keďže nikto nevie, aké ekonomické aktivity by vyvíjali zmluvné firmy, keby nedostali od Fica túto zákazku. Čo keby namiesto diaľnic postavili pri Bratislave hviezdne mestečko?? Vláda, ktorá, ako vysvitlo, nemá tzv. dopadové štúdie realizácie megalomanskej investície, ide robiť analýzu, že čo by bolo, keby nebola. To, že čo bude, keď bude, je vedľajšie.
No. Z rozhodnutia Najvyššieho súdu, že Slovensko regulovalo cenu elektriny pre domácnosti akosi nad rámec možností daných zákonom, čím spôsobilo ujmu na právach a financiách talianskeho Enelu, sa možno nebude strieľať. V tomto štáte je veľa netransparentných vecí, ale vzťahy medzi vládnymi politikmi a vedením Enelu sú čierna diera, cez ktorú neprevidí Hubblov teleskop. Ak sú ale také zlé, ako ich marketingovo vykresľuje Fico ("nenásystné monopoly", atď), a aké byť môžu po tom, čo Enel bol odstavený od výstavby Bohuníc, tak z rozpočtu, ktorého deficit k marcu predbehol dobu o celý kvartál, vyplatíme Talianom 80-100 mil. eur bolestného (údaj je neoficiálny). Ak nie z tohto rozpočtu, tak z budúco- či pobudúcoročného, pravdepodobne s ešte vyššími schodkami.
Veľa hlasov varovalo, že takto vec skončí, ak ministerstvo hospodárstva prijme predmetné rozhodnutie. Ansámbel diletantov, ktorý vedie premiér Fico, môže odkráčať do minulosti, ale na prehratých arbitrážach, či zaťatých sekerách, trebárs cez PPP projekty, bude s nami ešte dlhé roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.