Korzár logo Korzár

Objavy a zánik stredovekých prvkov architektúry v Šariši

Je dobré, keď sa pri stavebných úpravách, či výskumoch objavia na pamiatkach staršie architektonické prvky, zároveň je však veľmi zlé, keď sa takéto hodnotné detaily nenávratne zničia.

Kláštor v Hrabkove. Rozobrali ho na stavebný materiál. Pozostatok rebrovej klenby zachránili pamiatkari.Kláštor v Hrabkove. Rozobrali ho na stavebný materiál. Pozostatok rebrovej klenby zachránili pamiatkari. (Zdroj: archív KPÚ Prešov)



Množstvo starých súčastí kostolov, kaštieľov, či kláštorov (portály, okenné otvory) ako aj celé stavby boli predovšetkým po 2.svetovej vojne zničené a sú známe už len z archívnych fotografií. Pri príležitosti medzinárodného dňa pamiatok (18. apríla) si pripomenieme už neexistujúce stredoveké architektonické články pamiatok v regióne Šariša, zároveň spomenieme aj objavy starších súčastí stavieb, ktoré sa ani len nepredpokladali.

Najväčším problémom boli „budovateľské" časy, keď sa radšej postavilo niečo nové, než by sa opravilo staré. Problémom ostáva aj naďalej presvedčenie mnohých ľudí, že všetko staré nie je potrebné zrekonštruovať, ale nahradiť novým. Množstvo pamiatkových hodnôt, najmä sakrálnych objektov, bolo však zničených aj rozširovaním stavieb, čo súvisí so zvýšením počtu veriacich a možnosťou slobodne vyznávať konfesionálnu príslušnosť po páde totality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nevhodné zásahy zničili architektonické prvky

Ako ukážkový príklad môže poslúžiť rímskokatolícky kostol v Župčanoch (5 km od Prešova - na snímke), kde sa rozšírením značne zmenil pôvodne gotický kostol. Na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia bola predlžená loď a vybudovaná nová veža.

Úplne sa tým zničil primárny západný múr objektu, v ktorom sa nachádzal nielen hodnotný lomený profilovaný gotický portál s tromi oblými prútmi v ostení, no najmä unikátna gotická rozeta v štíte. Skladala sa zo siedmich menších šesťlaločných otvorov zoskupených do oválu (6 dookola, 1 v strede). Bola ojedinelá nielen v regióne, ale aj širšom okolí. Zatiaľ jedinou analógiou je rozeta na veži kostola sv. Jakuba v blízkom Veľkom Šariši, ktorá pozostáva rovnako zo siedmich šesťlaločných otvorov, umiestených však v oválnej nike. Podoba aj blízkosť objektov budí dojem, že autorom oboch mohol byť jeden majster, avšak veľkošarišký kostol vznikol už v 70. rokoch 13. stor. a župčiansky najskôr začiatkom 14. stor. V Župčanoch sa tak zrejme iba inšpirovali významným mestským kostolom pod Šarišským hradom.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz nevedno, prečo bol v 60. rokoch 20. stor. z východného múru svätyne kostola v Miklušovciach (23 km od Prešova - na snímke) odstránený pôvodný okenný otvor. Gotické okno malo šikmé ostenie a lomený záklenok, kružba pozostávala z dvoch úzkych vysokých lomených oblúkov oddelených stredovým stĺpikom a oválnym ornamentom pod záklenkom .Vybúraný otvor bol nahradeným novým, jednoduchým so segmentovým záklenkom.

Podobná situácia nastala aj v Ďačove (12 km od Sabinova), kde bol ešte v 60. rokoch 20. stor. vo východnom múre svätyne kostola gotický okenný otvor s pôvodným ostením. V súčasnosti je okno oveľa menšie a má segmentový záklenok.

V Chmeľove (20 km od Prešova) boli zase z okenných otvorov kostola odstránené gotické kružby, zachoval sa len fragment jednej, umiestnený na múre pri kostole. Opracovaný kamenársky prvok dokladuje výzdobu okien prevažne v podobe štvorlístkových ornamentov.

SkryťVypnúť reklamu

Kláštor v Hrabkove rozobrali na stavebný materiál

Niektoré stredoveké stavby a ich architektonické detaily boli zničené, lebo sa nepoužívali. Opustený augustiniánsky kláštor v Hrabkove (18 km od Prešova) bol už dlhšie ruinou, no až v 70. rokoch 20. stor. ho definitívne rozobrali na stavebný materiál. Zachovala sa z neho len časť gotickej rebrovej klenby, uložená na Krajskom pamiatkovom úrade v Prešove.

Úplne bol zničený ranogotický kostol v Malom Šariši (4 km od Prešova), v Seniakovciach (22 km od Prešova), podobne ako kaštiele vo Veľkom Šariši, či v Drienove, ktoré mohli vo svojej renesančnej hmote obsahovať staršie stredoveké časti.

Nerozvážne konanie ničilo nielen prvky architektúry, ale i výtvarnú výzdobu stavieb. Roku 1967 boli takto v románskom kostole v Chmeľovci (15 km od Prešova) obité veľmi cenné gotické nástenné maľby zo začiatku 14. stor. Fresky mali vysokú kvalitu, boli pestré, živé, bohaté na dekorácie a farby. Vytvoril ich dobre vyškolený, putovný umelec, keďže nemajú v tomto regióne obdobu a najbližšie maliarske školy boli dosť vzdialené. Maľby pôvodne pokrývali viacero múrov interiéru, no odkryté boli len postavy apoštolov, nápisy gotickou minuskulou a ďalšie ornamenty na južnom múre svätyne a po stranách víťazného oblúka. Maľby s vysokým významom mali byť reštaurované, no boli ako staré a neestetické miestnymi občanmi nenávratne zničené.

Situácia sa zlepšuje, pribúdajú unikátne objavy

Z ranogotického kostola v Šindliari (22 km Z od Prešova) bola už ruina a v 70. - 80. rokoch 20. stor. zaniklo množstvo jeho architektonických prvkov (napr. neskorogotický portál s reliéfom tváre). Výnimočnosť tohto objektu nespočíva len v autentickosti zachovaného stavu, no najmä v jeho odbornej obnove v rokoch 2001-05, keď bola pamiatka nielen zachránená, ale v jej múroch boli objavené štyri pôvodné okenné otvory so šikmým ostením a lomeným záklenkom.

V posledných desaťročiach sa situácia viditeľne zmenila. Namiesto ničenia cenných prvkoch na stavbách sa v spolupráci s pamiatkarmi darí pri obnovách, úpravách, či výskumoch tieto znaky starších architektúr chrániť a prezentovať. Takto je vystavený napr. zamurovaný neskorogotický portál južného múru kostola v Rokycanoch (10 km od Prešova), gotický portál a fragmenty ostení a záklenkov okien kostola v Klenove (25 km od Prešova), neskorogotický portál v kostole v Bartošovciach (13 km od Bardejova), ostenia stredovekých okenných otvorov vo svätyni kostola v Richvalde (7 km od Bardejova), gotické okná kaplnky vedľa farského kostola v Sabinove, či gotické portály a okná františkánskeho kostola v Bardejove.

Niektoré objavy vniesli úplne nové skutočnosti do stavebno-historického vývoja objektov. Napríklad kostol vo Víťazi (25 km od Prešova - na snímke) bol dlho považovaný za barokovo-klasicistický z konca 18. stor., no renovácia roku 2000 odhalila gotické okná, či maľby, ktoré posunuli výstavbu objektu na začiatok 14. stor. Zamurované ostenia gotických okien ako i zachovaná konzola klenby vo svätyni sú prezentované ako doklad, že ide o staršiu stavbu, ako na prvý pohľad vyzerá.

V neskororománskom kostole v Jakubovej Voli (6 km od Sabinova) bol odhalený ranogotický južný portál a zreštaurované objavené gotické nástenné maľby vo svätyni. Reštauráciou prešli aj stredoveké fresky v Jakubovanoch a prezentovaný je taktiež fragment maľby v kostole v Hubošoviach-Jure a vo Veľkom Šariši. Objavené gotické maľby v Medziankach a Miklušoviach, boli na obdobie reštaurácie zabielené. Niektoré objavy zasa čakali celý čas v podkroví, napríklad hodnotný cyklus gotických malieb ladislavskej legendy a horné, ornamentmi zdobené časti románskych okien v časti múrov, ktoré sa dostali nad barokovo znížené klenby kostola v Červenici pri Sabinove.

Foto: archív KPÚ Prešov a Dominik Sabol

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 177
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 6 300
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 782
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 808
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 169
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 853
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 916
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 317
  1. Blažej Pánik: MATO - WITCHGATE
  2. Ján Valchár: Prečo je prímerie na Ukrajine blbosť
  3. Dušan Piršel: Zdravotníctvo si vyžaduje odborný a manažérsky prístup
  4. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Dávid Polák: Zákopová vojna po novom
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 32. „Hon na čarodejnice."
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 731
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 674
  3. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 19 547
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 257
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 629
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 078
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 535
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 504
  1. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  2. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  3. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  4. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  6. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  7. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  8. Tupou Ceruzou: Dobre bude
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Blažej Pánik: MATO - WITCHGATE
  2. Ján Valchár: Prečo je prímerie na Ukrajine blbosť
  3. Dušan Piršel: Zdravotníctvo si vyžaduje odborný a manažérsky prístup
  4. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Dávid Polák: Zákopová vojna po novom
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 32. „Hon na čarodejnice."
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 731
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 674
  3. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 19 547
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 257
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 629
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 078
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 535
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 504
  1. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  2. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  3. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  4. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  6. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  7. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  8. Tupou Ceruzou: Dobre bude

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu