Dlhoročná sólistka Podduklianskeho ukrajinského ľudového súboru (PUĽS) Prešov, zaslúžilá umelkyňa Mária Mačošková, oslávila životné jubileum. Známa speváčka ľudových piesní, rodáčka z rusínskej dedinky Potôčky pri Stropkove, sa dožíva sedemdesiatky.
PREŠOV. Prinášať ľuďom radosť piesňou a krásnym hlasom. Tento vzácny dar dostala do vienka speváčka zemplínskych, šarišských, ale najmä rusínskych ľudových piesní Marka Mačošková.
Narodila sa 30. marca 1940 v malej rusínskej dedinke Potôčky v chudobnej roľníckej rodine, ale o to bohatšej na lásku a pieseň, ktorú jej mamka a otec vštepovali už od kolísky. Na strednej škole v Stropkove sa stala členkou speváckeho zboru. Keď do mesta zavítal kolektív piesní a tancov z Medzilaboriec (predchodcovia PUĽS–u), zrodila sa v nej túžba "spievať celý život". Po čase, keď sa Marka dozvedela, že bol vypísaný konkurz do novozaloženého PUĽS–u Prešov pri vtedajšom Ukrajinskom národnom divadle, prihlásila sa. Jej talent objavil doktor Kosťuk, vtedajší umelecký vedúci súboru.
Začiatky neboli ľahké
Začiatky neboli pre mladú dievčinu ľahké. Začala sa tvrdá práca s piesňou, repertoárom tohto telesa, poznávanie teórie spevu a zároveň hneď príprava prvej premiéry v roku 1957. Že mladá Marka bola nielen talentovaná, ale aj usilovná, svedčí aj to, že v premiérovom programe už dostáva sólo v piesni Zaspivajme sobi dvoma holosami, ktorú zvláda s veľkým prvým úspechom a aplauzom.
Aj keď sa Marke debut vydaril znamenite, úspech ju nezmenil. Ako hosť začína spoluprácu s Brnianskym rozhlasovým orchestrom ľudových nástrojov (BROLN). Ako sama Marka spomína, "Brno sa mi stalo druhým domovom". Úspešne nadviazala aj u nás spoluprácu s Orchestrom ľudových nástrojov (OĽuN) rádia Bratislava. V roku 1986 jej ministerstvo kultúry za tridsaťročnú umeleckú prácu a šírenie ľudovej kultúry udeľuje titul "zaslúžilá umelkyňa".
Marka Mačošková celý život zasvätila piesni a tisíckam kilometrov ciest za poslucháčmi, ktorých očaril jej krásny kovový hlas a očarujúci úsmev. Vystupovala aj tam, kde boli veľmi skromné podmienky. Nikdy ju to neodradilo, vždy si povedala: "Keď si títo ľudia dali námahu a čakajú tu na mňa, nuž som im dlžná potešiť ich peknou piesňou a prijať ich potlesk."
Za sebou má aj množstvo nahrávok, vrátane profilových albumov, jej piesne dodnes znejú z rozhlasu. Jubilantke vyšla aj knižná publikácia Marka Mačošková – ľudová speváčka spomína, v ktorej opisuje svoju nie vždy ľahkú spevácku i životnú drahú.
Autor: Tomáš Michal Babják, bývalý spevák PUĽS–u
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.