Piatok, 20. október, 2017 | Meniny má Vendelín

Humenné sa ujalo vo volejbalovom finále vedenia

V prvom stretnutí finálovej série extraligy volejbalistov vyhralo Humenné nad Prešovom 3:1 na sety a ujalo sa vedenia na zápasy.

Súboj blokárov - vľavo humenský Peter Kašper, vpravo Prešovčan Marek Pollák.(Zdroj: SITA/Jozef Bodnár)

HUMENNÉ. Súboj východniarov priniesol zaujímavý volejbal. Domáci favorit v prvom sete udával taktovku najmä vďaka výbornému servisu, ktorý mali Prešovčania problém prihrať. Humenné viedlo pred koncovkou o štyri body (20:16), hostia však nepoľavili a po sérii úspešných blokov stiahli na jednobodový rozdiel. To bolo z ich strany však všetko, lebo v koncovke nedokázali eliminovať humenský útočný tandem Jakubov - Hriňák.

Druhý set priniesol diametrálne odlišné dianie. Domáci akoby poľavili v agresivite a aj koncentrácii, čo Prešov okamžite využil. Od polovice setu si takmer bezchybnou hrou budoval postupne až sedembodový náskok (14:21). Hostia ťažili najmä z výbornej obrany na sieti, kde dominovali Faron a Pollák, darilo sa aj striedajúcemu univerzálovi Malinovi. Po dvoch dejstvách bol stav vyrovnaný.

Tretí set bol opäť plne v réžii vicemajstra. Prešov držal krok len v úvode (9:8), potom prišli dve dlhé série Chemesu, ktorý najmä pri Hriňákovom podaní bil súpera ako žito (22:9). V týchto momentoch bolo na palubovke iba jedno družstvo a Humenné dostalo zaplnenú halu do varu.

Kto však čakal, že Prešov sa položí, mýlil sa. Slávia vstúpila do štvrtého setu opäť lepšie, a až do stavu 9:11 si držala súpera mierne na dištanc. Stredná fáza setu bola ako na hojdačke. Najskôr Tomášikov servis úplne rozvrátil prešovskú prihrávku (15:11), potom prišli výborné bloky hostí (16:15), aby následne Humenné pri podaní Mizeráka a útočných zásahoch Jakubova a Javorčíka viedlo 20:15. Prešov sa ešte pozbieral, pri servise Malinu znížil na 20:19, ale koncovku nezvládol ani na prihrávke, ani v útoku. Humenné získalo štyri body po sebe a rozhodlo prvé finále zaslúžene vo svoj prospech.

Druhý duel je na programe vo štvrtok o 20. hodine opäť v Humennom.

Richard Vlkolinský, tréner Chemesu: "Prvé finále malo všetko čo má mať. Výborná kulisa, obojstranne dobrý výkon. Hráčom v tejto fáze sezóny nemám čo vyčítať. Je to zápas o zlato a je jedno, či vyhráte hladko, alebo tesne počíta sa víťazstvo.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: "V prvom sete sme podľahli búrlivej kulise. Do druhého dejstva sme už vstúpili rozvážne a pri viacerých humenských chybách to znamenalo vyrovnanie. Hladkú prehru tretieho setu komentovať nebudem. Vo štvrtom dejstve sme sa však držali a až záver bol v prospech domácich. Sériu si užívame, zajtra máme druhú príležitosť favorita prekvapiť.

VK Chemes Humenné - Slávia VK PU Mirad Prešov 3:1 (21, -19, 13, 20) - stav série 1:0

Chemes: J. Tomášik 4, Kašper 6, M. Mizerák 15, Hriňák 15, Javorčík 8, Jakubov 25 - libero Vajda (Matta, Hudák).

Slávia: Sabol, Pollák 9, Faron 10, Žilka 9, Beňa 10, L. Husár 5 - libero Váhovský (Malina 7, Halaj 4, Červeňak)

Hralo sa 92 minút, pred 1 000 divákmi rozhodovali Hodoň a Vaško.