Toľko moci, koľko delegovali voliči na Fidesz v nedeľu, nemala po demokratických prevratoch 1989-1990 v rukách ešte žiadna strana v celom regióne. Viktor Orbán môže vytvoriť jednofarebnú vládu a meniť Maďarsko bez nutnosti akýchkoľvek kompromisov, čo je vymoženosť, akej sa netešil ani jeden premiér tohto regiónu. (Nadpolovičnú väčšinu mandátov získali aj postkomunisti z MSZP v r. 1994 za 33 percent hlasov, avšak dali prednosť "ústavnej" koalícii s liberálmi.). To platí už pred druhým kolom, v ktorom Fideszu stačí na ústavnú väčšinu, podľa analýzy agentúry Political Capital, z 57 jednomandátových obvodov, čo zostali v hre, získať 48. Je to veľmi pravdepodobné, avšak aj keby sa zázrakom nepodarilo, po 20 rokoch si Maďarsko zažije opäť vládu jednej strany. V prípade ústavnej väčšiny veľký test pevnosti liberálnej demokracie podstúpi najmä inštitucionálne usporiadanie, súdy, médiá, tretí sektor a pod. To, čo sa po nedeli blyští v rukách Viktora Orbána, je mandát ako sviňa. Všetky iné označenia sú nepresné.
Päť miliónov voličov (cca) zmenilo zrána na večer celú politickú scénu. Štandardnú bipolaritu Fidesz-MSZP, resp. pravica – ľavica, ktorá existovala v Maďarsku 20 rokov, strieda "slovenský" neštandardný model (od r. 2006) jedného hegemóna a satelitných strán. Odlišnosti, zásadné, sú dva: Fidesz vylučuje spoluprácu s každým a na rozdiel od Smeru je jeho podiel na "relevantnom trhu" úplne dominantný. (Ešte stále) vládnych socialistov, ktorí sa budú musieť uspokojiť so štvrtinou doterajších mandátov, čaká existenčná, alebo skôr existenciálna kríza, keď o živobytie z politiky prídu nielen poslanci, ale stovky na nich naväzbených dvoranov a poskokov, čo zrejme povedie k explózii strany. Jobbik, ktorý napokon dostal o čosi menej, než si trúfal, ale významne viac, než je zdravé pre maďarskú demokraciu, bude hlavnou opozíciou Fideszu a ich nezmieriteľný boj sa od začiatku nedá čítať inak než volebná kampaň 2014. Opozícia ako kontrola moci v Maďarsku týmto prestala existovať.
To, že Maďarské demokratické fórum, na kandidátke s ďalšou profilovou transformačnou stranou SZDSZ, padlo pod 5 percent a odchádza do minulosti, nie je len symbolické uzavretie určitej epochy. S MDF, ktorej listinu viedol reformátor (1995-96) Lajos Bokros, odchádzajú z maďarskej vrcholovej politiky i zvyšky zdravého rozumu a základnej ekonomickej racionality. Mierne spevnenie forintu je, vzhľadom na nedôveru a politiku najmä londýnskych bánk (to by zaslúžilo osobitný článok) k Orbánovi dosť prekvapivé, avšak včerajšia reč víťaza, ako on zníži z výkopu dane, lebo "Maďarsko nie je v situácii, aby bez hospodárskeho rastu mohlo prikročiť k štrukturálnym reformám", sľubuje rýchle turbulencie, A to nielen na kurzovom lístku. So susedom si užijeme hodne zábavy, pričom nacionálna téma, ktorá až eroticky vzrušuje slovenských politikov, je to, čomu sa hovorí poznámka pod čiarou dejín. Aj keď zákonu o dvojakom občianstve neujdú ani naši menšinoví Maďari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.