Listy sú protistojné, jednoduché prízemné listy sú v ružici, obrátene vajcovité až obrátene kopijovité, celistvookrajové, žliazkato páperisté, 5- až 7-žilové, byľové listy sú vajcovito kopijovité, riedke. Úbory sú na konci konárikov jednotlivé, na rastline sú 2 až 3, zriedka viac, stopky úborov sú s dvomi čiarkovitými striedavými listeňmi, sú chlpaté a žliazkaté. Zákrov je poguľovitý, listene sú 2-radové, kopijovité. Lôžko úboru je vypuklé, chlpaté. Terčové kvety sú tmavožlté a obojpohlavné, jazykovité kvety sú žĺtkovo žlté, samičie, vpredu s 2-3 zúbkami. Nažky sú rebernaté, bledožlté, s 1-radovým chocholcom.
Rastie na lúkach, pasienkoch, vresoviskách, lesných čistinkách a na mokradiach. Vyžaduje vlhké, chudobné, kyslé, humózne, piesočnato-hlinité pôdy. U nás chýba, i keď rastie v Bukovských vrchoch len niekolko kilometrov za hranicou s Polskom a Ukrajinou.
Ako liečivá rastlina sa zbiera celá rastlina. Droga obsahuje silicu, ktorá obsahuje hlavne tymol a metyléter tymolu, parafíny, ďalej sú obsiahnuté horčina arnicín, flavónové glykozidy, kyselina kávová, pigment, fytomelany , nenasytené pentacyklické triterpénové deriváty, hlavne arnidiol, faradiol a taraxasteroly, ďalej karotinoidné farbivá ako luteín, polyíny, cholín a triesloviny.
Droga pôsobí na krvný obeh, na vencovité cievy, zvyšuje krvný tlak, vyvoláva sťahy maternice. Ľudovo aj pri obehových poruchách, bronchiálnej astme a pri súčasnom zápale žalúdka a tenkého čreva. Zvonku sa užíva vo forme tinktúry alebo ako zápar na podporu resorpcie krvácaní v hlbšie uloženom tkanive, na urýchlenie granulácie, proti zápalom, pri pomliaždeninách, po poraneniach tupým predmetom, do kloktadiel, na natieranie zapálenej ústnej sliznice, pri opuchoch a trombózach. Má aj protireumatické (kĺbové aj svalové) účinky. Rastlina je jedovatá a užívame ju len po porade s lekárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.