d.). Takto vyspevovali pred dvomi týždňami a ešte blahoželali lídrom, že ako pekne vedia robiť kompromisy.
Teraz Die Welt píšu, že "bankrot sa dá sotva odvrátiť". No. Niežeby autor komentára, ktorý sám videl celú "grécku" časť summitu ako píár predstavenie (extra zvlášť pre nemeckých voličov), chcel ísť do polemiky s týmto názorom. Len si tak predstavuje, čo by s ním asi urobilo, keby, nešťastník jeden, mal v trezore za hrsť gréckych dlhopisov. Tak by s nimi utekal do diskontu, že dym a čiara. Samozrejme, že je fakticky nemožné pre médiá hľadať akýsi bod rovnováhy medzi tým, čo je ešte čisté informovanie a čo už tvorenie nálady na trhoch. Napokon, na takpovediac recyklovaný optimizmus spravodajských článkov o kríze je alergický sám autor. Avšak ak napr. v samotnom Grécku, ale aj inde, sa šíria názory, že celú krízu ktosi manipuluje, resp. minimálne to, že manipulovať s ňou je možné, tak aj keď vieme, že akási centrálna konšpirácia je blud nad bludy (tomu verí akurát Fico), argumentovať proti je stále zložitejšie.
Bankrot Grécka by vyhovoval mnohým záujmom."
Pravdou je toľko, že rôzni účastníci hrajú svoje hry, pričom pri veľkosti vkladu, ktorý je v banku, až mrazí. Treba povedať natvrdo, že bankrot Grécka by vyhovoval mnohým záujmom. Pričom za nimi netreba hľadať ani "anglosaských" finančných špekulantov, ktorí by na súvisiacom prepade eura "majlant" zarobili,
čo je dnes najrozšírenejšia povera v samotných Aténach (ale aj inde). Priateľov bankrotu môžeme nájsť i vnútri EÚ, kde by oslabené euro významne pomohlo všetkým, ktorí sa živia exportom mimo eurozónu... Konšpiračný výklad je scestný práve preto, že na preferenciách gréckeho scenára sa zrážajú záujmy nemeckých a francúzskych bánk, ktoré by na bankrote ťažko zarevali, so záujmami nemeckých a francúzskych vývozcov, ktorí by nad zmäkčeným eurom odtancovali aj tri kazačoky.
Povedať, čo preferuje Angela Merkelová, ktorú čakajú v máji kľúčové spolkové voľby v Porýní-Vestfálsku, je nemožné. To je dôvod, prečo sa nedá ani seriózne špekulovať, že napr. tento poplašný Die Welt je súčasťou akejsi vyššej hry, ktorej cieľom by mohlo byť rozlúsknuť grécky oriešok rýchlo a jednou ranou. Najhoršie, teda pre Grékov iste, je predlžovanie tejto agónie, keďže kým zostávajú s dlhopismi na trhoch, úroky im rastú a tým i celé zadlženie. Pričom predstieraním, že škrty diktované Bruselom budú stačiť na obnovenie dôvery investorov, len subvencujú imidž eurozóny, ktorá zdržiavala a zdržiava ich pochod do náručia MMF. Tam si podávali a podávajú kľučky všetci Maďari, Lotyši, Rumuni, Ukrajinci a ďalší... Gréci však musia vytrvať na trhoch a takmer sedempercentnom úroku do poslednej sekundy, len aby sme s naším eurom v hanbe nezostali... Slováci musia vytrvať "iba" v menovej únii, pričom rozuzlenie gréckej krízy a scenáre, ktoré spustí v eurozóne, nemôžu nijako, ani v najmenšom, ovplyvniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.