Postup do finále musia Košičania ešte odložiť

Kapitán Košíc Peter Bartoš (vľavo) v súboji s martinským Davidom Appelom.
Kapitán Košíc Peter Bartoš (vľavo) v súboji s martinským Davidom Appelom. (Autor: SITA/Michal Miartuš)
Sportnet|5. apr 2010 o 19:26

Vo štvrtom stretnutí semifinálovej extraligovej série porazili hokejisti Martina Košičanov 2:1 a v sérii znížili na 1:3. Košice tak nevyužili prvý finálový mečbal, druhý pokus budú mať v stredu v Steel Aréne.

Vo štvrtom stretnutí semifinálovej extraligovej série porazili hokejisti Martina Košičanov 2:1 a v sérii znížili na 1:3. Košičania tak nevyužili prvý finálový mečbal, druhý pokus budú mať v stredu v Steel Aréne.

MARTIN. Úplne iný zápas rozohrali Martinčania vo svojom štvrtom pokuse zdolať Košičanov. Prvú tretinu poznačilo množstvo vylúčení, na oboch stranách po troch hráčoch a chaos v hre využili lepšie domáci hrajúci s obrovským nasadením. Už v 5. min Themár zoči voči pred Hudáčkom najskôr nedal, no odrazený puk sklepol do siete. Košičanov mohli mrzieť tri presilovky za sebou, z ktorých vyťažili pramálo a aj preto prišiel ku koncu tretiny v 19. min zaslúžený trest. Z ľavého krídla pohotovou strelou prekonal Hudáčka druhý raz Říha a keby v 20. min videorozhodoca uznal gól Jabrockého, Košičania by sa zo spletitej situácie ťažko prehrýzli. Našťastie pre nich zaúradovala vysoká hokejka a východniari mohli aj naďalej hľadať recept na spečatenie semifinálovej série. Martinčania po prvej tretine viedli vysoko aj na šance, v ktorých sa často ocital najmä priebojný Uram márne hľadajúci spôsob ako vyzrieť na Hudáčka.

Do druhej tretiny vkorčuľovalo na ľad úplne iné košické mužstvo a naopak, domáci s vedomím náskoku sa viac zamerali na obranu. Podstatné bolo pre nich, že súperovi nedovolili streliť kontaktný gól, najmä vďaka brankárovi Dzubinovi a aj nepresnej mušky. V 24. min jednu z mála martinských akcií dotiahli do prečíslenia Trokan so Říhom bez gólového efektu, na druhej strane sa však vzruchu rodilo podstatne viac. V 27. min prinútil Dzubinu k zákroku Rud. Huna, o dve minúty neskôr nepresne mierili Andrašovský a Húževka, v 33. min sa pokúšal prestreliť domáceho gólmana Jenčík, no nepochodil rovnako ako o pár sekúnd neskôr Šeda.

V tretej tretine už museli Košičania staviť všetko na útok, preniesli si do úvodu ešte 85 sekúnd presilovky, domáci však odolali všetkým závarom, neskôr aj pokusom Grona, Andrašovského a Mertela. V 52. min Appelova strela pripomenula, že Martinčania na ofenzívu úplne nezabudli, aj keď priorita bola nepriepustná defenzíva. S pribúdajúcimi minútami bolo zrejmé, že tak ako deň predtým Martinčania sa strelecky zruinujú aj Košičania a že definitívnu pečať semifinálovej série neudelia. V 57. min po sekaní Deyla na Říhu nepremenil Říha trestné strieľanie, to však už na víťazstve domácich nič nezmenilo, len dramatickejšie podfarbilo záver. V 59. min Gron strelou pod hornú žŕdku znížil, no následná minútová power play už efekt nepriniesla.

Dušan Gregor, tréner Martina: "Chlapci ukázali chuť, hoci nálada pred zápasom nebola najlepšia. Vyšiel nám úvod, vypracovali sme si dvojgólový náskok a to nám ešte rozhodca tretí gól neuznal. Košičania potom vyvinuli veľký tlak, no víťazstvo o gól sme si zaslúžili. Dzubina zachytal dobre a podržal mužstvo."

Rostislav Čada, tréner Košíc:
"Nezachytili sme úvod zápasu, inkasovali sme gól a už v prvej tretine sme si prehrali zápas. Nie je však dôvod na paniku, vedieme v sérii 3:1 a v Košiciach máme v stredu možnosť definitívne rozhodnúť o postupe do finále."

MHC Martin - HC Košice 2:1 (2:0, 0:0, 0:1) - stav série 1:3

Góly: 5. Themár (Markovič, Galamboš), 19. L. Říha (Appel, Pozník) - 59. Gron (Grman, R. Huna).

Vylúčení 5:4, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 3 500 divákov. Rozhodovali Baluška, Goga - Bundil Tomáš, Stano.