Ani po šlágri sa náskok lídra nescvrkol

Skrumáž pred gólom. Po rohovom kope v stretnutí Vyšného Opátskeho s Lokomotívou lopta tancovala v pokutovom území hostí a zrodil sa z toho jediný gól zápasu. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|6. apr 2010 o 00:00

Najväčšiu pozornosť v 20. kole III. futbalovej ligy pútalo stretnutie v Topoľanoch. Ambiciózny domáci tím v ňom nedokázal zastaviť ťaženie lídra z Bardejova.

Vedúciemu celku tabuľky stačil na víťazstvo jediný gól a udržal si tak napriek výhre druhých Giraltoviec na čele päťbodový náskok. Kuriozitou kola bolo, že Sobrance cestovali do Giraltoviec až dva razy. V sobotu sa však previezli úplne zbytočne, pretože samotný zápas sa hral až v nedeľu. V Košiciach sa pohľady fanúšikov sústredili na derby, v ktorom Vyšné Opátske porazilo najtesnejším rozdielom Lokomotívu. Tretia Snina mohla brať všetky tri body vo Veľkom Šariši, ale v nadstavenom čase inkasovala z penalty.

V. Opátske - Lokomotíva Košice 1:0 (1:0)

KOŠICE. Od prvej minúty zápasu obaja aktéri predvádzali moderný a dynamický futbal, ktorý spĺňal aj kritériá vyššej súťaže. Lokomotíva sa v 3. min. dostala do výbornej šance, ktorú nepremenili. Domáci vzápätí odpovedali výbornou príležitosťou, ale takisto nedokázali premeniť svoju šancu. V 22. min. sa domácim podarilo po rohovom kope streliť gól Zábavníkom. Potom sa odvíjala hra zväčša medzi šestnástkami, ale ani jedno z mužstiev si nedokázalo vypracovať vyloženú šancu. Do druhého polčasu nastúpilo mužstvo Lokomotívy s odhodlaním zvrátiť tento nepriaznivý stav, lenže domáce mužstvo im svojou umnou obranou nedovolilo dostať sa do vyloženej streleckej šance. Lokomotíva vyťažila v druhom polčase zo svojej miernej prevahy akurát dve strely z diaľky, pri ktorej jednej z nich zabránilo lopte vniknúť do siete brvno domácej brány. V posledných 10 minútach napriek zúfalému tlaku Lokomotívy sa im nepodarilo vyrovnať stav stretnutia, naopak Jakab sa dostal do gólovej šance, ktorú však nedokázal premeniť, a tak stav zápasu ostal po 90. min. priaznivý pre domáce mužstvo a domáci fanúšikovia odchádzali zo zápasu maximálne spokojní.

Gól: 22. Zabavník, ŽK: Sciranka (V. Opátske), pred 500 divákmi rozhodoval Maliňák. V. OPÁTSKE: Smetanka - Sciranka, Krakovský, Zábavník, Jakab, M. Angelovič (80. J. Lesniak), P. Angelovič, Šoltís, Turczyk, Šuster, Majoroš (90. P. Kočiš). LOKOMOTÍVA: Petruška - Borza, Grunvaldský, Jurek, Šmelko, Klučár, Lipnický (75. Gedeon), Takač, Kavka, Chmelo (35. Mišenčík), Janči (66. Tököli).

Stropkov - Sp. Podhradie 2:3 (0:3)

STROPKOV. Po opatrnom úvode prišla prvá futbalová akcia až po štvrťhodine hry. Potoma pristavil loptu Kapišovskému, ten ju posunul Fečkovi, ale domáci kapitán nastrelil iba brániaceho hráča. Až ďalší prienik Kapišovského až k bránkovej čiare skončil na obrane hostí. Pre domácich však prišla šokujúca päťminútovka. Od 27. do 32. min. Stropkovčania inkasovali trikrát. Najprv v šestnástke úplne voľný Pokrivčák poľahky otvoril skóre zápasu, priamy Matfiak z 22 m skončil v šibenici a po rohovom kope z päťky zakončoval Komara, keď smer jeho strely ešte zmenila domáca obrana. Po tomto šoku došlo u domácich k trojnásobnému prestriedaniu a do hry nastúpili mladí hráči. To prinieslo nielen oživenie, ale aj gólové príležitosti. Vachaľ však strieľal vedľa, loptu pred prázdnou bránou nedobehol Fečko a ten istý hráč bránu netrafil ani z 5 m po prihrávke Dolutovského. Vynahradil si to v úvode 2. polčasu, keď zblízka poslal do brány prízemný center Medveca. V 70. min. to bol opäť domáci kapitán, ktorý svojím druhým gólom zdvihol bojovú zástavu Stropkova. V záverečnej desaťminútovke strelu Fečka zrazila obrana a domáci na vyrovnanie nevyužili ani závar v malom vápne súpera. Ten v závere zápasu už len naťahoval čas.

Góly: 49. a 70. Fečko - 27. Pokrivčák, 29. Matfiak, 32. Komara, ŽK: Porkoláb - Pokrivčák, Soták, Haničák, Maliňák, pred 250 divákmi rozhodoval Bucko. STROPKOV: Biroš - Fiľarský (34. Porkoláb), Veselý, Teraz, Kaňuk - Medvec, Kapišovský, Ličko (34. Jakubčo), Vachaľ - Fečko, Potoma (34. Dolutovský. SP. PODHRADIE: Ďurica - Haničák, Papcún, Soták, Babej - Pokrivčák, Komara, Suchý, Prusák - Glevický (64. Mariňák, 90. Kašper), Matfiak (75. Hritz).

Vysoké Tatry - Košice-Krásna 2:0 (0:0)

VYSOKÉ TATRY. V 7. min. po jeho prihrávke vystrelil half volejom Oprondek, ale brankár hostí bol pozorný. V 14. min. sa ocitol sám v šestnástke Buc, ale po jeho strele sa opäť vyznamenal brankár hostí. V 27. min. po centri do šestnástky domácich sa hlavou nepresadil Bučko. V 28. min. sa na pravej strane uvoľnil Semivan, presne nahral na volej Bucovi, ale jeho strelu Čikoš-Pavličko kryl na čiare. Druhý polčas začali domáci s ešte väčším nasadením a zamkli hostí na ich polovici. V 56. min. ešte Šefcova strela si nenašla cestu do siete, ale z následného rohu sa už nemýlil Dulovič a dal prvý gól zápasu. Domáci i naďalej mali väčšiu snahu po víťazstve a pretavili to v 60. min., keď sa po Šefcovom priťuknutí s prehľadom presadil Oprondek. Hostia odpovedali v 63. min., ale centrovanú loptu Bučko neusmernil do siete. V 80. a 82. min. sa ocitli v gólových príležitostiach ešte Renner a Krempašský, ale brankár hostí sa prekonával. Jemu môžu vďačiť spoluhráči za to, že neodišli z V. Tatier s vyšším prídelom. V 85. min. sa v ďalšej gólovej príležitosti ocitol Kakaščík, ale jeho prudká strela išla vedľa. V. Tatry po zásluhe získali všetky dôležité body.

Góly: 57. Dulovič, 60. Oprondek, ŽK: Krempašský - Chitava, L. Surgent, Beck, pred 100 divákmi rozhodoval Mihalík. V. TATRY: Bohunčák - Šefc, Buc, Krempašský, Semivan, Sabo (68. Prokain), Oprondek (64. Renner), Kakaščík, Šimšaj, Dulovič, Heutschy (75. Regitko). KOŠICE-KRÁSNA: Čikoš-Pavličko - Domanič, Korfanta, Estočin, L. Surgent (61. M. Surgent), Berta, Chitava, Matia (66. Kočík), Sinčák, Beck (80. Golenia), Bučko.

Veľký Šariš – Snina 1:1 (0:1)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Hostia začali sebavedome a s troma hráčmi v útoku. Už v 7. minúte rýchly protiútok zužitkoval Bednár. Domáci sa hľadali, vyrovnali síce hru, ale bolo cítiť, že im chýbajú zranení hráči zo základnej zostavy (Lacko, Halčák), a tak opäť po dlhšom čase nastúpil najskúsenejší hráč domácich Vasiľ, navyše z rodinných dôvodov chýbal na lavičke tréner Semančík. V 31. minúte Bednár podobne rýchlu útočnú akciu už gólovo nezakončil, jeho hlavičku M. Lukáč reflexívne vyrazil. Hneď z protiútoku mali domáci prvú vážnejšiu gólovú príležitosť. Osamotený Štuller na značke pokutového kopu prestrelil bránu. Sninčania zakontrovali o šesť minút neskôr, Š. Pčola sa presadil cez Hlávku a jeho center poslal Aľušik tesne mimo pravú žrď. Po prestávke už hostia nehrali tak útočne a domáci ich postupne zatlačili. Ich najvydarenejšia kombinačná akcia sa gólom v 61. minúte neskončila, Štullerov center sprava poslal tiesnený J. Kovalčík do bočnej siete. Asi o štyri minúty neskôr mohol Bednár priklincovať víťazstvo hostí, no opäť sám na hranici šestnástky pálil vysoko nad. Keď sa už zdalo, že pod hradom bude smutno, zahral Bandžuch rohový kop a centrovaná lopta sa odrazila v trme-vrme od jedného z hosťujúcich obrancov. Rozhodca odpískal jedenástku za hranie rukou v šestnástke a M. Keresteš ju bezpečne premenil.

Góly: 90. M. Keresteš (11 m) – 7. Bednár. ŽK: Adam, V. Keresteš, pred 100 divákmi rozhodoval Gonos. VEĽKÝ ŠARIŠ: M. Lukáč – Marchevský, Hlávka, M. Keresteš, Vasiľ – Poláček (46. Adam), Bandžuch, P. Beliš, Štuller – V. Keresteš (90. Fortuna), J. Kovalčík (63. Macko). SNINA: Diňa – J. Lukáč, F. Hanc, M. Pčola – Červeňák, Tomčák, Popovič (86. Holovka), Hišem (46. Jankaj) – Š. Pčola, Bednár, Aľušik.

Topoľany - Bardejov 0:1 (0:0)

TOPOĽANY. V úvodných minútach šlágra kola sa zastreľovali Bardejovčania Hanuščák a Seman. Aj v ďalších fázach zápasu útočil len hosťujúci celok. V 21. minúte pozorný domáci brankár Komenda vyboxoval loptu pred už-už hlavičkujúcim Bučkom. O tri minúty si poradil s priamym kopom tohto hráča. V 37. min. po Vasiliakovom priamom kope z ľavej strany nebezpečne hlavičkoval Adamišin. Dve minúty pred záverom I. dejstva Komenda bravúrne zneškodnil Šafrankov priamy kop. Po obrátke divákov zaskočil exligista Seman. V 47. min. nikým nekrytý napriahol a po exportnej strele z 20 m rozvlnil sieť za Komendovým chrbtom - 0:1. V 53. min. individuálne prenikol Bardejovčan Kundra, no jeho jedovku vynikajúci domáci gólman vyrazil na roh. Po dvoch tretinách hry Bučko v páde nemieril presne. Dvadsať minút pred záverečným hvizdom rozhodcu zahral Seman priamy kop. Jeho tvrdá a nebezpečná strela popálila Komendovi prsty. Až v 72. min. Topoľany vážnejšie ohrozili svätyňu hostí. Po Bubenkovom priamom kope Milovanovič hlavou tesne minul bránu. V 75. min. s chuťou hrajúci Vasiliak opečiatkoval brvno topolianskej brány. V ďalších minútach súboja sa už nič podstatné neudialo, a tak všestranne lepší líder dosiahol zaslúžené víťazstvo.

Gól: 47.Seman, ŽK: Souare Tidiane (Topoľany), pred 150 divákmi rozhodoval Koňár, Topoľany: Komenda - Horňák, Praščák (66. Lorinc), Chovan, Dimitrijevič - Milovanovič, Souare Tidiane, Bubenko, Fljaško - Kozák (83. Jacko), Kandala, Bardejov: Molčan - Hanuščák (79. Peregrim), Palša, Kandráč, Cenker - Seman, Kundra (72. Kuhajdík), Šafranko, Adamišin - Vasiliak, Bučko (76. Pisárik).

N. Hrušov - Košice-Barca 1:0 (0:0)

NIŽNÝ HRUŠOV. V tomto stretnutí sa stretli mladé mužstvá, ktoré predvádzali od úvodných minút rýchly útočný futbal. Už v 5. min. si na šestnástke krásne spracoval loptu domáci Frajkor, no jeho strela z otočky minula bránu. O minútu neskôr opäť Frajkor išiel sám na brankára hostí, jeho lob opäť minul bránu. Domáci aj naďalej útočili, gólové príležitosti Frajkora a Mamaja však ostali nevyužité. Hostia pohrozili v 33. min. keď po pravej strane unikol hosťujúci Čižmár, ale jeho strela minula bránu. Aj druhý polčas sa začal v réžii domácich. V 55. min. po faule v šestnástke hostí kopali domáci pokutový kop. Tkáč s prehľadom premenil - 1:0. V 56. min. po ľavej strane unikol hosťujúci Pastor, jeho krížna strela však minula bránu. Hostia pohrozili v 60. min., keď po rohovom kope skončila hlavička Kollára iba na brvne. Hosťujúce mužstvo od tohto momentu prevzalo iniciatívu a robilo domácej obrane veľké problémy. V 80. min. unikol po ľavej strane domáci Palko, ktorého v šestnástke fauloval hosťujúci brankár, no píšťalka rozhodcu zostala nemá. V 88. min. po pravej strane unikol domáci Mamaj, nacentroval na voľného Horňáka, jeho hlavičku však hosťujúci brankár bravúrne vyrazil. V nervóznom závere sa už nič podstatné nestalo a domáci si pripísali ťažko vybojované tri body.

Gól: 55. Tkáč (z 11 m), ŽK: Mikloš, Horňák - Barčák, Kollár, Barényi, pred 300 divákmi rozhodoval Fedeš. N. HRUŠOV: Klamár - Duda, R. Lukáč, Albičuk, L. Lukáč, Mamaj (90. Hamza), Palko (85. Polák), Mikloš, Komjaty, Frajkor (40. Horňák), Tkáč. KOŠICE-BARCA: M. Kováč - Barčák, Školnik, Aličkovič, Kollár (88. Pavlík), Pastor (81. Oros), Barényi, Varga, Valkučák, Čižmár (70. Ohman), P. Kováč.

Sabinov - Svidník 0:3 (0:1)

SABINOV. Od začiatku zápasu sa hral útočný futbal z oboch strán. Obidve mužstvá vedeli, o čo im ide. V 14. min. mohol otvoriť skóre domáci Novotný, ale jeho hlavičku brankár Hvozda pekným zákrokom zlikvidoval. Hralo sa bojovne, útočne, ale len po šestnástky. Prišla 29. min. keď hostia zahrávali rohový kop a po odhlavičkovaní domáceho obrancu, hosťujúci hráč Luščák z 20 m z voleja nedal šancu domácemu brankárovi. Po góle domáci zvýšili obrátky, pritlačili hostí a zahrávali viacero rohových kopov, ale bez efektu. V 43. min. po evidentnom faule v šestnástke hostí a v blízkosti asistenta rozhodcu Žuleviča, ale ten vôbec nereagoval.

Začiatok druhého polčasu bol v réžii domácich. Zatlačili hostí, ale centrované lopty do šestnástky hosťujúci brankár eliminoval. V 62. min. po kontre hostí a peknej prihrávke Maňka, dal gól na 0:2 Puchír. Aj po druhom góle hostí domáci mali prevahu, ale cez dobrú defenzívu hostí sa ťažko presadzovali. V 82. min. hostia z priameho kopu zvýšili na 0:3.

Góly: 29. Luščák, 62. Puchír, 88. Horochonič, ŽK: D. Dlugoš, J. Dlugoš, Žravec - Kočiš, Moriak, Jadviš, pred 200 divákmi rozhodoval Palinský. SABINOV: Eliáš - Vaško, Kerbčák (80 Kostovčík), Novotný, Pelegrín (54. Vranko), D. Dlugoš (46. R. Sochovič), Lukáč, Verešpej, J. Dlugoš, Jusko, Kravec. SVIDNÍK: Hvozda - Výravec (90. Riško), Kočiš, Kováč, Moriak, Harakaľ, Koscelník (90. Souček), Luščák, Jadviš (58. Paňko), Horochonič, Puchír.

Giraltovce - Sobrance 3:0 (2:0)

GIRALTOVCE. Hostia začali so zabezpečenou defenzívou, priestor pred svojou bránkou poriadne prehustili, čo domácim robilo veľké problémy. Tí však mali celé stretnutie pod kontrolou a v 13. min. fauloval Trelo v pokutovom území Uhrína a Pribiš z penalty dal vedúci gól Slovana. Potom sa pol hodiny nič nedialo a brankára Štefánika dvakrát z diaľky preveril Orzhakovský. V 44. min. však unikol domáci Uhrín, jeho finálnu prihrávku nevyužil E. Partila, ale odrazenú loptu vrátil Dic do opustenej bránky. Po prestávke bolo na trávniku už viac vzruchu, najmä zásluhou zvýšenej aktivity Giraltovčanov. V 51. min. uvoľnil Uhrín Vojtu, ale brankár Jakuboc zachránil. O štyri minúty však už bol bezmocný po umiestnenej prízemnej strele Uhrína, ktorému nezištne prihrával P. Partila. Najväčšiu šancu Sobraniec zahodil v 61. min. Škirda, keď jeho technická strela tesne minula Štefánikovu bránku. Naopak zvýšiť skóre Slovana mohol opäť v 75. min. Uhrín, ale z vyloženej pozície pálil tesne nad. V priemernom zápase Giraltovčania už hostí do žiadnej šance nepustili a o vyššie víťazstvo sa obrali tým, že sa prispôsobili pasívnej hre svojho súpera.

Góly: 14. Pribiš (z 11 m), 44. Dic, 55. Uhrín, ŽK: Uhrín - Trelo, Pakosh, pred 300 divákmi rozhodoval Biroš. GIRALTOVCE: Štefánik - P. Partila, Pribiš, Vojta, Mižák - Pankuch, Pivovarník (78. Hudák), E. Partila, Čabala (71. Cauner) - Uhrín, Dic (58. Blaško). SOBRANCE: Jakuboc - Trelo, Pakosh, Kalabai, Smoľák - Chýlik, Komár, Roško (50. Kudelás), Orzhakovský, Klamo (80. Mitro) - Škirda.

PROGRAM 21. KOLA

10. 4. o 15.30 hod.: Lok. Košice - Stropkov, Bardejov - Sobrance, 11. 4. 2010 o 10.30 hod.: Krásna - Topoľany, o 15.30 hod.: N. Hrušov - Giraltovce, Barca - V. Šariš, Snina - V. Opátske, Sp. Podhradie - Sabinov, Svidník - V. Tatry