Korzár logo Korzár

Sledovali priamy prenos z CERN-u

Na prvý priamy prenos zo skutočne veľkého, unikátneho a mimoriadne náročného vedeckého experimentu sme si museli počkať až do predposledného marcového dňa tohto roka.

Riadiace centrum LHC. Predposledný marcový deň sa podarilo na urýchľovači LHC realizovať zrážku protónov s energiou 7 TeV.Riadiace centrum LHC. Predposledný marcový deň sa podarilo na urýchľovači LHC realizovať zrážku protónov s energiou 7 TeV. (Zdroj: archív)

Na priame televízne (a dnes už aj internetové) prenosy zo športových, kultúrnych ba (bohužiaľ) aj politických udalostí sme si už dávno zvykli. Na ten deň totiž vedúci predstavitelia Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve stanovili dátum štartu najbližšieho experimentu vo Veľkom hadrónovom urýchľovači, či lepšie povedané zrážači (LHC). Experiment bol naplánovaný tak, aby sa po prvý raz v histórii uskutočnila kolízia (zrážka) dvoch proti sebe letiacich zväzkov protónov, pričom každý protón mal mať energiu 3,5 TeV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prekonaný rekord z decembra

Vyslať dva zväzky (bez ich kolízie) s takouto energiu sa podarilo už v piatok 19. marca, čím bol prekonaný energetický rekord 2,36 TeV z decembra minulého roka. "Dosiahnuť, aby zväzky cirkulovali, je jedna vec. Niečo iné je však dosiahnuť, aby dokázali cirkulovať určitý čas," uviedol hovorca CERN James Gillies. Na 30. marca 2010 pripravil CERN program pre akreditovaných novinárov, živý satelitný prenos i webcast (vysielanie cez internet) z Centrálneho kontrolného strediska aj z kontrolných stredísk jednotlivých experimentov. Zamestnanci Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorí sú účastníkmi experimentu ALICE na zrážači LHC, pripravili v spolupráci s pracovníkmi Oddelenia transferu technológií a Centra aplikovanej informatiky na uvedený deň videokonferenčný prenos z Centrálneho riadiaceho strediska i z kontrolných stredísk jednotlivých experimentov na LHC.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom bola zrážka pri 7 TeV

Ako nám povedal vedúci spomenutej katedry RNDr. Alexander Dirner, CSc., na veľkoplošnej obrazovke, umiestnenej vo vestibule fakulty, mohli študenti, zamestnanci i návštevníci celý deň sledovať priebeh unikátneho experimentu na LHC. Už sme spomenuli, že cieľom experimentu bolo dosiahnuť zrážku zväzkov protónov s celkovou energiou 7 TeV (to je súčet energií dvoch protibežných protónov, z ktorých každý má energiu 3,5 TeV), čo predstavuje novú rekordnú hodnotu. Experiment sa však nezačal celkom dobre. Úspešnej zrážke zväzkov protónov predchádzali dva neúspešné pokusy, keď operátori urýchľovača mali problémy so stabilitou protónových zväzkov.

Najprv poruchy, potom úspech

Prvé pokusy boli po banálnej poruche v chladiacom systéme magnetov automaticky zrušené bezpečnostným systémom. Prvotné technické problémy však neboli vážne. Aj keď prvé zväzky zanikli, ďalšie po reštarte urýchľovača už krúžili dutinou urýchľovača tak, ako mali. Vedci tak rýchlo napredovali k maximálnej energii a úspešnej zrážke. Prostredníctvom internetu sledovali priebeh náročného a historického experimentu odborníci i laici z celého sveta. "Začína sa nová éra časticovej fyziky, dosiahli sme zrážky s energiou 7 TeV," uviedla hovorkyňa CERN-u Paola Catapano, krátko po 13. hod. 9. min., keď vedci zaznamenali historickú zrážku. Technologický riaditeľ CERN Steve Myers sa vyjadril, že náročnosť navedenia dvoch zväzkov na zrážku bola veľkou technologickou výzvou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako stret ihiel nad Atlantikom

Môžeme to podľa neho prirovnať k zrážke dvoch ihiel odpálených z opačných brehov Atlantického oceánu tak, aby na seba v polovici cesty narazili svojimi hrotmi. Štyri detektory LHC (ATLAS, ALICE, CMS a LHCb) zachytili počas prvého dňa údaje z pol milióna zrážok a tieto informácie budú vedci neskôr podrobne analyzovať. Vedci predpokladajú, že pri zrážke častíc vytvoria podmienky, aké boli v zlomku sekundy po Veľkom tresku, ktorý sa pokladá za začiatok existencie známeho vesmíru. Experimenty majú fyzikom poskytnúť informácie o charaktere temnej hmoty, o podstate ktorej dosiaľ vedci iba špekulujú. Nie je možné ju priamo pozorovať, prejavuje sa iba gravitačným pôsobením. Existuje jej šesťkrát viac než hmoty, ktorú tvoria všetky pozorovateľné objekty vo vesmíre.

Objavia tajomnú časticu?

LHC by mohol pomôcť rozriešiť i záhadu Higgsovho bozónu, tajomnej častice, existenciu ktorej súčasná fyzikálna teória predpovedá, ale ktorú dosiaľ nikto nepozoroval. Higgsov bozón podľa fyzikov "dodáva" ostatným časticiam ich hmotnosť. Experimenty na urýchľovači sa tiež pokúsia vysvetliť, kam sa stratila antihmota, ktorej pri zrodu vesmíru bolo podľa všetkého približne rovnaké množstvo ako klasickej hmoty, i ako sa hmota spojila a vytvorila tak dnes známy vesmír. LHC môže tiež poskytnúť dôkazy v prospech alebo neprospech teórie, podľa ktorej okrem "normálnych" troch priestorových a jedného časového rozmeru existujú ešte ďalšie skryté rozmery.

Zrážky s energiou 14 TeV

Nemôžeme však očakávať, že už čoskoro budeme vedieť viac o ďalších tajomstvách vesmíru. Experimenty budú prebiehať mesiace a roky a ich vyhodnotenie bude zdĺhavé. Mnohé z predpokladaných výsledkov sa budú dať získať až vtedy, keď zrážač LHC bude pracovať takpovediac "na plný výkon", teda keď sa dosiahne energia zrážok protónov 14 TeV. Zatiaľ nikto nevie s určitosťou povedať, kedy sa tak stane, ale podľa dostupných informácií to nebude skôr ako v roku 2012. Isté však je, že pre fyziku a kozmológiu sa úspešným experimentom v predposledný marcový deň začala nová etapa poznania.

Najväčší "stroj" na svete

Na záver môžeme zopakovať niekoľko základných údajov o zrážači LHC, ktorý je považovaný za najväčší "stroj" na svete. Obvod tohto zrážača, uloženého okolo 100 metrov pod švajčiarsko-francúzskym pohraničím pri Ženeve, je 26 659 metrov. Na udržanie zväzku v centre kruhovej trubice zrážača slúži 9 300 supravodivých magnetov, ktoré sú 60 tonami kvapalného hélia chladené na teplotu mínus 271,3 stupňa Celzia. Pri dosiahnutí plnej energie protónov (teda 7 TeV) sa zväzok bude pohybovať rýchlosťou len o máličko nižšou, než je rýchlosť svetla.

Energia 400-tonového vlaku

A čo znamená skratka TeV? Najprv uveďme, že skratka eV znamená elektrónvolt, čo je energia, ktorú získa voľný elektrón, urýchlený v elektrickom poli s potenciálovým rozdielom jeden volt. No a písmeno T v skratke TeV označuje predponu terra-, ktorá udáva, že ide o biliónty (bilión je milión miliónov) násobok základnej jednotky. Na porovnanie možno uviesť, že celková energia zväzku protónov, z ktorých každý má energiu 7 TeV, zodpovedá energii 400-tonového vlaku idúceho rýchlosťou 150 km/h.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 002
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 556
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 095
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 738
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 417
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 106
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 788
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 42 504
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 861
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 833
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 078
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 724
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 106
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 788
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 42 504
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 861
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 833
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 078
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 724
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu