Piatok, 20. október, 2017 | Meniny má Vendelín

Košičania sú po dvoch výhrach na polceste do finále

Extraligoví hokejisti HC Košice vyhrali aj druhý semifinálový duel v domácom prostredí s MHC Martin 5:3. V sérii vedú 2:0 a sú na polceste do finále.

Peter Bartoš strieľa úvodný gól štvrtkového zápasu.(Zdroj: TASR/František Iván)

KOŠICE. Od úvodných minút druhého semifinálového stretnutia play off sa v košickej Steel aréne hral svižný hokej s príležitosťami na oboch stranách. Tie najväčšie si v úvodných desiatich minútach vypracovali domáci hokejisti, keď v 4. minúte Huna prestrelil martinskú bránu a po ňom si o päť minút neskôr na Dzubinovi vylámali zuby dvakrát Jenčík a Vorel. V 15. minúte už "oceliari" dvíhali ruky nad hlavu, keď sa po Hunovej prihrávke spoza brány trafil Bartoš - 1:0.

Na začiatku 22. minúty už bolo 2:0, peknú prihrávku Andrašovského pretavil na gól obranca Šeda. Po tomto momente sa obe mužstvá predbiehali v zahadzovaní príležitostí. Presne v polovici duelu sa hráčom z Turca podarilo znížiť na rozdiel gólu - 1:2. Říha poslal puk na rozbehnutého Appela a ten ho dopravil spoločne s Hudáčekom do siete. Po diskutabilnom momente hlavný arbiter Juraj Konc s prispením videorozhodcu napokon gól uznal. V 37. minúte zahodil najväčšiu príležitosť hostí Trokan, ktorý nedokázal prekonať už ležiaceho Hudáčeka. Stav sa napokon predsa len menil, keď pri vylúčení Říhu zvýšil na 3:1 Gron.

Vstup do poslednej časti vyšiel hosťom, ktorí sa vďaka pohotovému zakončeniu Markoviča tešili z kontaktného gólu a vrátili sa späť do zápasu. V 50. minúte už bolo všetko inak a domáci sa behom pár sekúnd ujali po prvýkrát trojgólového vedenia. Najprv vymietol šibenicu Dzubinovej brány Jenčík a po ňom sa presne trafil aj Sýkora. Hostia korigovali o dve minúty neskôr, keď po strele Říhu košický hráč nechtiac poslal puk do vlastnej siete. Za autora gólu určili Appela. Košičania dokázali zvíťaziť aj v druhom dueli na domácom ľade a zaslúžene sa ujali vedenia 2:0 v sérii.

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Je dobré, že sa dnes presadili straší, skúsenejší hráči, ktorí potiahli tím, využili aj presilovku a pomohli k výhre. Dostali sme lacné góly po zbytočných chybách a toho sa musíme vyvarovať v ďalších zápasoch."

Dušan Gregor, tréner Martina:
"Pred týmto tímom skladám klobúk. Napriek tomu, že sme prehrali, podali sme bojovný výkon a odohrali dobrý zápas. Tie chyby, čo sme urobili, pramenili z neskúsenosti. No musím pochváliť mužstvo a tie pozitíva, ktoré sme ukázali, skúsime doma zúročiť."

HC Košice - MHC Martin 5:3 (1:0, 2:1, 2:2) - stav série 2:0

Góly: 15. Bartoš (Huna, Tabaček), 22. Šeda (Andrašovský, Húževka), 38. Gron (Huna, Bartoš), 50. Jenčík (Vorel, Deyl), 50. Sýkora (Húževka) - 30. Appel (Říha), 42. Markovič (Themár, Velebný), 52. Appel (Říha)

Rozhodovali: P. Grečko, J. Konc - Horínek, J. Tvrdoň, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7 093 divákov.

HC Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, Deyl, Šeda, P. Mikuš, Michal Grman, Huba - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Juraj Sýkora, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - Gmitter, M. Baláž, Mertel.

Martin: Dzubina - J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník - Uram, Jabrocký, M. Beran - Appel, Trokan, L. Říha - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, Zeliska, Važan.