Pondelok, 18. jún, 2018 | Meniny má Vratislav

Košice vstúpili do semifinále víťazne

Hokejisti HC Košice vstúpili do semifinále play-off Slovnaft extraligy víťazstvom. Zverenci trénera Rostislava Čadu si pred svojimi fanúšikmi v Steel Aréne poradili s MHC Martin 5:2 a ujali sa vedenia v sérii 1:0.

Košičan Rudolf Huna v súboji za martinskou bránou.(Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

KOŠICE. Úvod prvého semifinálového stretnutia veľa vzruchu nepriniesol. V prvej presilovke vyskúšal Križana od modrej Homer, do šance sa dostal aj Gmitter. V 8. min vyrazil hosťujúci gólman Gronov pokus. Šance mali aj Martinčania - so strelou Berana spoza hráča však Hudáček nemal problémy. Po Tabačekovej chybe v 11. min sa v oslabení dostal do nájazdu Galamboš, mladý košický gólman svoj tím podržal. V 14. min hral Martin v početnej výhode, Polákovu strelu ešte košický brankár vyrazil, Beran mal ale dosť času na to, aby dostal svoj tím do vedenia. V 15. min to najskôr bekhendom skúšal Jenčík a po ňom Bartoš, ten však mieril nad bránku.

V druhej minúte druhej tretiny sa pri vylúčení Dvoráka oprel do strely Bartoš a Križan kapituloval po prvý raz v zápase - 1:1. Domáci sa dostali do vedenia v 29. min, keď Mertel trafil do vinkľa. Ešte v tej istej minúte sa do nájazdu dostal Jabrocký, Hudáček reagoval pohotovo, no 38 sekúnd po košickom góle sa tešili aj Martinčania, keď Polákovu prihrávku využil Jabrocký - 2:2. Druhýkrát v stretnutí sa Košice ujali vedenia zásluhou Gmittera, ktorý zaznamenal svoj prvý gól v sezóne strelou pod hornú žŕdku. Martin mohol vyrovnať počas takmer dvojminútovej presilovky štyroch proti trom, no s Ďatelinkovou strelou od modrej si Hudáček poradil a v 37. min ho neprekonal ani Galamboš. Pred druhou prestávkou poistil vedenie Košíc Dravecký.

Po dvoch príležitostiach Jenčíka sa Košičania v 45. min dočkali piateho gólu - Križana na dvakrát prekonal Sýkora a v martinskej bránke nastúpil Dzubina. Prikrášliť víťazstvo mohol v presilovke Gron, ale spomedzi kruhov mieril vedľa. Skvelým zákrokom sa v 48. min prezentoval striedajúci Dzubina, ktorý zneškodnil Balážov pokus. Martinčania sa nedočkali zníženia ani pri avizovanom vylúčení Mikuša, keď Hudáček vychytal Trokana.

Pavol Zubek (asistent trénera Košíc):
"V prvej tretine bolo vidieť, že sme mali dlhší herný výpadok. Z našej strany tam chýbal pohyb a väčšia aktivita. Po prvej tretine sa však mužstvo zmobilizovalo, naštartoval ho vyrovnávajúci gól. Prehusťovali sme stredné pásmo a už v druhej tretine rozhodli o zápase. Sme spokojní s hrou, ale aj s výsledkom."

Dušan Gregor (tréner Martina):
"Síce sme prehrali, ale nepodali sme zlý výkon. Doplatili sme na individuálne chyby hráčov. Nič sa však nedeje, séria sa ešte iba začína. V tomto stretnutí sme mali šance aj my, ale tie svoje sme nepremenili."

HC Košice - MHC Martin 5:2 (0:1, 4:1, 1:0) - stav série 1:0

Góly: 22. P. Bartoš (Homer, J. Hudáček), 29. Mertel (M. Baláž), 33. Gmitter (M. Baláž, J. Tabaček), 39. Dravecký (Vorel), 45. Juraj Sýkora (Húževka, Šeda) - 14. M. Beran (J. Polák, Jabrocký), 29. Jabrocký (L. Kozák, M. Beran).

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Višňovský, D. Konc - M. Novák, Bednár, 6 775 divákov.

HC Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, Deyl, Šeda, P. Mikuš, Michal Grman, Huba - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Dravecký, Jenčík, Vorel - Juraj Sýkora, Húževka, Andrašovský - Gmitter, M. Baláž, Mertel.

Martin: Križan (45. Dzubina) - J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník, od 9. V. Dvorák - Uram, Jabrocký, M. Beran - Appel, Trokan, I. Dornič ml. - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, Zeliska, Važan - od 41. L. Říha.