Weissova pochopená i odmietnutá vízia v prípade Guédé

Vladimír Weiss. Štátny tréner rozvíril hladinu svojím vyhlásením.
Vladimír Weiss. Štátny tréner rozvíril hladinu svojím vyhlásením. (Autor: čtk/ap)
Sportnet|1. apr 2010 o 00:00

Hoci tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss priviedol v uplynulej kvalifikácii svojich zverencov k juhoafrickým brehom, predsa ani historický postup na majstrovstvá sveta neznamená stagnáciu v jeho myslení.

Stále dokáže zapárať a obnažovať citlivé miesta v záujme napredovania tohto športu. Lebo vie, že účasť medzi svetovou elitou nenachádza dostatočný odraz v dianí okolo koženej u nás, z čoho je dosť rozladený. Svojimi názormi si získava prívržencov i odporcov. Nedávno vyvolal protichodné názory po tom, čo naznačil úmysel urobiť všetko pre to, aby sa na šampionáte ukázal aj Karim Guédé. Ide o legionára čiernej pleti z Toga, ktorý pôsobí v Slovane a Weiss ho pozná aj z účinkovania v Petržalke.

Podľa neho je najlepší

Štátny tréner pri tomto - pre mnohých prekvapivom - výroku narážal aj na to, že treba myslieť na zadné vrátka a na obdobie, keď niektorí matadori postupne skončia. Otvorene pochválil Guédého: "Karim Guédé je kvalitný futbalista a jeho devízou je i to, že by si rád zahral za Slovensko. Preto som naklonený myšlienke vybaviť preňho občianstvo a hovoril som o tom i s premiérom," poznamenal Weiss na tlačovke.

Tento futbalista je perspektívny, má iba 25 rokov a disponuje skvelou kondíciou. Určite nie nadarmo o ňom štátny kouč povedal: "Je najlepším defenzívnym štítom, akého v súčasnosti v slovenskom futbale máme." Práve post defenzívneho stredopoliara je citlivý a veľmi dôležitý. Dalo by sa povedať, že jeden z kľúčových. Tréner nehovorí len tak do vetra, ak sa prihovára za získanie tohto borca pre národiak. "Aj inde sa snažia vystužiť všetky posty všetkými možnými spôsobmi, prečo by sme mali byť výnimkou?" Domnieva sa, že pokiaľ môžu mať čiernych hráčov napríklad Nemci, Poliaci a Chorváti, prečo by sme nemohli my. "Stačí sa pozrieť, koľko čiernych futbalistov majú v národnom tíme Holanďania, Angličania, Francúzi." Úspešný lodivod zastáva názor, že Karim by mohol byť historicky prvým čiernym Slovákom v reprezentácii. Táto predstava vyvolala aj reakcie zaváňajúce rasizmom, lebo či si to chceme priznať, alebo nie, nie každému to vonia. No Weiss otvorene priznáva, že s tým nemá problém. Nie je rasista.

Reglement je ešte proti

Médiá už citovali aj prekážky technického charakteru, ktoré sa vyskytli. Reglement hovorí jasne, že takýto futbalista musí žiť v danej krajine aspoň päť rokov, aby získal občianstvo. Guédému chýba k tomu rok (pred MS 2006 bol v širšej nominácii svojej vlasti, ale pre zranenie z toho zišlo). Ak by sa to teda nestihlo do MS, zostala by alternatíva vybaviť mu slovenský pas na neskoršie obdobie, na ďalšiu kvalifikáciu. Už skôr štátny tréner povedal, že stále hľadá možnosti na doplnenie kádra a kvalitnejšie obsadenie niektorých postov (defenzívny záložník, stopér, zakončovateľ). Neobzerá sa len po našincoch, ale mieni čerpať i z iných zdrojov. Je inšpirovaný príkladom biatlonistky Kuzminovej. Vie, že u nás vládne istá bariéra a predsudky, ale podľa neho všetko raz musí byť po prvý raz. Mimochodom, Karima chválil, ale pred časom si tento borec i zavaril, keď neprišiel na začiatok prípravy, lebo si predĺžil svojvoľne dovolenku a funkcionári Petržalky mu na diaľku odkázali, aby si pripravil 5 000 eur na pokutu. Ak by sa dostal do reprezentácie, podobné vývrtky by si iste dovoliť nemohol. Inak, Guédé je zaujímavý svojím rodokmeňom. Matka pochádza z Toga a otec je miešanec s francúzskou krvou. Svadbu mali v Togu a potom sa presťahovali do Hamburgu, kde sa Karim narodil a má aj nemecký pas.

Rôzni adepti

V ostatných rokoch hrali ako defenzívni záložníci za SR viacerí kandidáti. No nič netrvá večne, daktorí už na to nemajú, iným pribúdajú roky. Zodpovednú prácu odviedol hlavne Štrba, ktorému sporadicky sekundoval Kopúnek. Karhan už nie je na to stavaný. Svoju univerzálnosť naznačil Zabavník, ale s tým má Weiss iné zámery. Ďalšou alternatívou je Petráš či Saláta. Vzhľadom na to, že Štrba a Karhan majú svoje roky, je naozaj aktuálne uloviť nejakého žolíka na tento možno nie taký atraktívny, ale iste veľmi citlivý post.

Množstvo čiernej roboty

Peter Hlinka pôsobí deväť rokov v rakúskej najvyššej súťaži (medzitým si odskočil do nemeckej II. bundesligy). Momentálne je hráčom Sturmu Graz a stále zastáva post defenzívneho záložníka. Kedysi i reprezentoval, bol členom úspešnej partie SR do 21 rokov a v rokoch 2002-2006 pôsobil v prvom tíme národiaku, kde bol defenzívnym štítom vedno napríklad i s Valachovičom. Čo si myslí o tom, že máme málo vhodných adeptov a obzeráme sa po možnosti "poslovenčenia" legionára?

"Priznám sa, nesledoval som túto záležitosť, ale domnievam sa, že tréner Weiss si poradí aj s touto prekážkou, ako to dokázal už i predtým, keď nahradil zranených či vykartičkovaných jednotlivcov súcimi alternantmi," poznamenal prešovský odchovanec a bývalý hráč Tatrana.

Vycítil, že sme zvedaví aj na jeho názor na prípadný návrat do cenného dresu, no realisticky zakontroval, že keby mal prísť na neho rad, už by sa tak stalo. Vraj v minulosti nejaké okrajové náznaky už boli, hoci nie priamo od kormidelníka. "Pre mňa je to zrejme už uzatvorená kapitola, hoci každý futbalista sa poteší, ak sa mu podarí comeback. No tréner Weiss ma dosiaľ nekontaktoval."

Hlinka sa domnieva, že defenzívny záložník je v súčasnom futbale dôležitým postom, no mnohí fanúšikovia to prehliadajú a neuvedomujú si, koľko špinavej a čiernej práce pri súbojoch, narúšaní akcií a odoberaní lopty protihráčom musí takýto borec vykonať počas zápasu. "Od výkonu tohto hráča závisí nielen kvalita obrannej činnosti, ale aj podpora ofenzívy. Slovom - výkon celého mužstva. Musí disponovať kvalitnou a časovanou prihrávkou, prichodí mu byť nebojácnym a vytrvalým v atakovaní súpera. Možno to niektorí v minulosti aj podcenili. Ale moderný futbal potrebuje správne typy na každý flek v zostave vrátane tohto."

Názory fanúšikov

Na internete sa spustila bohatá a poriadne ostrá diskusia fanúšikov na túto tému. Vybrali sme niektoré postrehy.

"Weiss - to nemyslíš vážne?! Slovenský národ by mali reprezentovať len Slováci, ktorí sa tu narodili, a nie zbierať odpad po okolitých krajinách! Som proti tomu, aby nás reprezentoval. Brať si príklad z Poľska alebo Nemecka? V prvom rade sa pozerajme na seba, a nie na druhých. Keď Nemci začnú futbal hrať v papučiach, začneme aj my? Dostať šancu by mali Slováci, nie zahraniční hráči, ktorí nie sú ani na špičkovej úrovni. Keby bol naozaj taký dobrý, nehral by aspoň v Nemecku?"

"Úplne ideálne by bolo úplne odstaviť našich športovcov a nabrať Rusov, Rumunov, Afričanov. Je to celé choré. Expresné udelenie občianstva - to akože za čo? Keď niekto vyrastie na Slovensku a získa občianstvo, tak pokojne, no nie takto. Ak niekto hovorí o Francúzoch, tak všetci sa narodili, resp. prisťahovali do Francúzska ako malé deti. To je sakramentský rozdiel. To mi pripadá ako prostitúcia. Kto zaplatí za občianstvo, bude ho mať."

"Nikto nemá istotu, že je geneticky pravý Slovák. Ak sa niekto cíti ako Slovák, prijme kultúru a chce niečo pre Slovensko urobiť, mali by sme mu to umožniť. Weiss u mňa po týchto vyhláseniach veľmi stúpol!"

"Som zásadne proti, nie je Slovák, tak by nemal ani reprezentovať Slovensko. I keď účel svätí prostriedky, viď Kuzminová, ale aj tak. Navyše na MS by mali hrať tí, ktorí si ich vybojovali."

Ktorých cudzincov sme ulovili?

Hokejista Peter Bondra. On však predstavuje trošku inú kapitolu, keďže otca mal Slováka. Rodičia mu nikdy nevybavili česko-slovenské občianstvo, aby sa tak vyhol základnej vojenskej službe. Našu štátnu príslušnosť získal krátko pred olympijskou kvalifikáciou v Sheffielde.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová. Táto pretekárka ruského pôvodu od decembra 2008 reprezentuje Slovensko. Preslávila sa medailovými zápismi na ZOH vo Vancouveri.

Zápasníci David Musuľbes a Rodion Kertanti. Prv menovaný, rodák z Vladikavkazu, získal na žinenke pre Slovensko zlato na ME a bronz na olympiáde v Pekingu. Kertanti je tiež voľnoštýliar z chýrnej osetskej školy a vybojoval nám na ME 1996 striebro.

Stolná tenistka Valentina Popovová, rodáčka z azerbajdžanského Sumgaitu, získala na ME 1994 s Jaromírom Truksom bronz v miešanej štvorhre. Na Slovensku žije od roku 1991.

Krasokorčuliar Igor Macypura. Prínos tohto borca pôvodom z Ukrajiny nie je pre tento šport u nás taký výrazný ako v prípade iných naturalizovaných Slovákov.

Basketbalistka Erin Lawlessová: Američanka hrajúca za Dobrých anjelov Košice má od začiatku roka náš pas a bude nás reprezentovať v nastávajúcej kvalifikácii o postup na ME.

Atletika: Dmitrij Vaľukevič. Tento trojskokan predtým reprezentoval Bielorusko aj na OH. Vo farbách Slovenska na olympiáde v Pekingu bol štrnásty. Galina Čisťjaková, narodená v ukrajinskom Izmaili, bronzová diaľkarka soulskej olympiády 1988, sa aj s rodinou na Slovensko prisťahovala začiatkom deväťdesiatych rokov. Čisťjaková obsadila v Atlante v trojskoku štrnáste a v diaľke (v nej je dodnes svetovou rekordérkou 752 cm) dvadsiate tretie miesto. Ale za Slovensko sa už tak nepresadila.

Šachista Sergej Movsesian: Je rodákom z gruzínskeho Tbilisi a pôvodom Armén, žije v Pardubiciach. Od roku 2002 má však slovenský pas. Na ME v Plovdive skončil druhý.

Ďalší naturalizovaní

Dráhová cyklistika: Jaroslav Jeřábek (Česko - Slovensko)

Box: Velichan Gerejchanov (Rusko - Slovensko)

Džudo: Semir Pepic. Rodák z čiernohoskej Podgorice za Slovensko bol na OH 1996, potom reprezentoval Austráliu

Vodné pólo: Čech Martin Faměra, hráč ČH Hornets Košice, by po vybavení občianstva mohol nastúpiť za Slovákov na ME

Atletika: Slaven Dizdarevič, desaťbojár, pôvodom zo Sarajeva

Náš export

Známy je prípad pólistu Štefana Gergelyho, ktorý reprezentoval SR na OH v Sydney, no na ďalších OH v Aténach bol už brankárom Maďarska, kde sa tešil zo zlatej medaily

Sme na tom ako USA

Ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami, čo sa týka podobných "prestupov"? Ako uviedol denník SME, na olympiáde v Pekingu z 596 nominovaných Američanov malo iný pôvod 33 jednotlivcov - 5,5 percenta. Slováci poslali do Číny 57 pretekárov, z nich z cudziny pochádzali traja - 5,3 percenta. Austrália nás výrazne prevýšila - vo výprave mala desať percent prisťahovalcov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Weissova pochopená i odmietnutá vízia v prípade Guédé