Napríklad, keď kedysi najväčší kritik prvého piliera (tzv. "zásluhovosť") sa obuje do tretier značky Most-Híd, tak sa od neho zrazu dozvedáme, že finančnú situáciu starodôchodcov zásadne zlepší príspevok 30 eur. A kedysi reformná strana, ktorej marketingová agentúra práve dokončila program, vyhlasuje "jarné regionálne fóra s Ivetou Radičovou" s leitmotívom, že "nastal čas, aby tí, čo poctivo pracujú a trpezlivo znášali reformy, mali istotu dobre ocenenej práce". Áno, presne tak. Kto chce mať viac šunky v dome, môže si to v júni odhlasovať.
Keďže mocenský chtíč a mediálni poradcovia stranám velia "našľahať" svoje odkazy tak, aby zaberali výlučne na ľudí, ktorí o svete premýšľajú málo alebo vôbec nič, zásadné otázky, čo budú deliť a násobiť životmi i na Slovensku, k nám budú prenikať len (najmä, stále viac) zo zahraničia. Včera napríklad z Varšavy, kde šéf menového fondu (MMF) si dovolil takú hlášku, že "hneď po tejto kríze sa musí európska integrácia urýchliť (...), toto je čas na posunutie európskeho projektu na nasledujúcu, vyššiu úroveň". Pre uchopenie obrazu: Nejde o nič menšieho, než bezprostredný následok "riešenia" gréckej krízy na summite v Bruseli, kde rýchly bailout či úver zostať opäť visieť v "limbe" na nemeckej podmienke, že je to možné iba v prípade zásadného zostrenia pravidiel. A to s vtelením priamo, ak sa nedá inak, do Lisabonskej zmluvy. A keďže Británia a spol. zmietli zo stola plán (i veľmi neurčitý) tzv. Európskej hospodárskej vlády, začína byť zrejmé, že ak sa pomoc Grécku "aktivuje" (nie je jasný mechanizmus), hovoríme o integrácii eurozóny, čiže naštartovaní tzv. dvojrýchlostnej Európy.
Grécko je míľnikom, po ktorom kameň na kameni nezostane."
Isteže, Strauss-Kahn nie je Pánboh, ba ani pápež. Je to iba šéf MMF a možno budúci francúzsky prezident (voľby 2012). Vzhľadom na načasovanie je však evidentné, že tlmočí "grécke dohody" z Bruselu, teda politické náklady bailoutu či úveru, či ako to nazveme. Na skvelú otázku, že čo by znamenali pre Slovensko, sa dá v dlhodobej (povedzme volebné obdobie) perspektíve prognózovať napríklad to, že Fico sľubuje zvyšovanie daní v tejto kampani azda aj naposledy. Komu sa to počúva ako rajská hudba, nemal by zabúdať, že (naopak) znižovanie či čokoľvek napr. s odvodmi už nebude môcť sľubovať ani Mikloš. I on totiž bude už o 4 roky možno povinný nechať si schváliť rozpočtové dôsledky najprv v Bruseli.
Grécko (a jeho bankrotoví nasledovníci, je ich dosť) je míľnikom, po ktorom zrejme kameň na kameni v eurozóne nezostane. Resp. je vysoká pravdepodobnosť, že sa tak stane. A Slovensko je na nútenej dráhe, z ktorej sa môže vývoju len so záujmom prizerať. Vrátane možnosti, že zostane s eurom vo Visegráde opustené, keďže alternatívny scenár hovorí, že pri existujúcich pravidlách (Pakt stability a rastu) už nikto nebude do menovej únie pripustený. Z toho pozerá taká geopolitická "pecka", že každý Most-Híd, ktorý chce zvýšiť dôchodky o 30 eur a viac klobásy do domu, by si mal veľmi rozmyslieť, či posledné sľuby, ktoré ešte vôbec môže dať, musia byť samé hlúposti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.