Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Intenzívny laserový lúč zničí štartujúcu raketu

V svetových i našich médiách sa minulý mesiac objavila správa o tom, že americké vojenské letectvo úspešne vykonalo test, pri ktorom špeciálne vystrojené „jumbo" (teda lietadlo typu B747) „zostrelilo" balistickú raketu vo fáze jej štartu.

Lietadlo YAL-1. Špeciálne upravený Boeing 747-400F má v prednej časti vežu so zrkadlami na nasmerovanie laserového lúča na cieľ.Lietadlo YAL-1. Špeciálne upravený Boeing 747-400F má v prednej časti vežu so zrkadlami na nasmerovanie laserového lúča na cieľ. (Zdroj: archív)

Slovo zostrelilo sme dali do úvodzoviek preto, lebo nešlo o klasické zostrelenie nejakým nábojom s výbušninou, ale tzv. lúčovou zbraňou. Pri teste bola totiž balistická raketa ešte vo fáze svojho štartu (teda s pracujúcimi raketovými motormi) zasiahnutá silným zväzkom laserového žiarenia, vyslaného z výkonného lasera v prednej časti špeciálneho lietadla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Upravený nákladný boeing

Lietadlo má v americkom letectve označenie YAL-1 a vzniklo náročnými úpravami civilného nákladného lietadla Boeing 747-400F. Vnútri lietadla je inštalovaný výkonný laserový systém COIL. Skratka COIL znamená chemical oxygen iodine laser, teda chemický kyslíkovo-jódový laser. Ide teda o tzv. chemický laser, v ktorom sa laserové žiarenie generuje chemickou reakciou. Laser pozostáva zo šiestich vzájomne prepojených modulov, z ktorých každý je taký veľký ako typické športovo-úžitkové vozidlo. Hmotnosť každého modulu je okolo 3 000 kg. Výrobcom lasera, ktorého presný výkon nebol zverejnený, ale pohybuje sa v oblasti niekoľkých megawattov, je firma Northrop Grumman.

SkryťVypnúť reklamu

Lúč s priemerom 25 cm

Priemer generovaného laserového lúča je okolo 25 cm. Tento lúč je na štartujúcu nepriateľskú raketu zacielený pomocou zrkadiel v mohutnej otočnej veži v špici lietadla YAL-1. Podľa amerického letectva ide o najväčšiu pohyblivú vežu, aká kedy bola namontovaná na lietadlo. Okrem spomenutého mimoriadne výkonného lasera sú na palube lietadla aj ďalšie dva lasery v kilowattovej výkonovej triede. Prvý z nich slúži na zameranie a sledovanie cieľa, pričom na základe jeho údajov sa zameriava hlavný „deštrukčný" laser.

Zisťuje turbulencie vzduchu

Druhý slúži na zisťovanie turbulencie vzduchu medzi lietadlo a cieľom. Na základe údajov tohto lasera sa koriguje zameriavanie hlavného laserového lúča, ktorého dráha je ovplyvňovaná spomínanými turbulenciami. Výkonný laser na palube lietadla YAL-1 bol počas letu po prvý raz „zapálený" 18. augusta minulého roka, a to nad kalifornskou púšťou. V januári tohto roka bol laser použitý na zasiahnutie simulovaného cieľa, pričom ešte nedošlo k zničeniu cieľa. Pri skúškach 3. februára už bola laserom zničená malá raketa na pevné palivo. Doteraz najdôležitejší test celej novej laserovej či lúčovej zbrane prebehol 11. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Testovanie nad Pacifikom

Pri tomto teste, ktorý bol vykonaný v testovacej oblasti Point Mugu nad Tichým oceánom, približne 80 km severozápadne od Los Angeles, „zostrelil" laser lietadla YAL-1 balistickú raketu na kvapalné palivo, ktorá svojou veľkosťou pripomína ruské rakety Scud, a ktorá bola vypustená z plávajúcej plošiny. Tepelné žiarenie zo štartujúcej rakety bolo snímačmi na palube lietadla zachytené v priebehu niekoľkých sekúnd, a potom sa spustil automatický cyklus, ktorý viedol k zničeniu rakety.

Zničená do dvoch minút

Podľa vyjadrenia Missile Defence Agency, teda raketovej obrannej agentúry, proces od štartu rakety po jej zničenie netrval dlhšie než dve minúty. Menej než hodinu po zostrelení prvej rakety zameral laserový systém úspešne druhú raketu, tentoraz na tuhé palivo, ale táto raketa nebola zostrelená, pravdepodobne pre problémy s presným zacielením laserového lúča. Možno pritom zdôrazniť, že laserová zbraň môže detegovať a zasiahnuť nepriateľské rakety len v aktívnej štartovacej fáze letu, teda počas horenia ich raketových motorov na pevné alebo kvapalné palivo. Len v tejto fáze je zameriavací laser schopný zachytiť tepelné žiarenie uvedených motorov.

SkryťVypnúť reklamu

K dispozícii len krátky čas

Po vyhorení motorov sa balistická raketa pohybuje k cieľu už len svojou zotrvačnosťou, a to po tzv. balistickej krivke (odtiaľ jej názov). V tejto fáze letu je už raketa novou laserovou zbraňou nezachytiteľná. Na zničenie štartujúcej rakety protivníka je teda k dispozícii len veľmi krátky časový úsek. Motory rakiet na kvapalné palivo, ktorými disponuje napríklad Irán či Severná Kórea, horia len približne štyri minúty, modernejšie rakety na tuhé palivo len okolo 170 sekúnd. Experti American Physical Society (Americká fyzikálna spoločnosť) vyrátali, že na zničenie rakety s kvapalným palivom je preto k dispozícii len 140 až 170 sekúnd, na zničenie rakety na pevné palivo len 90 až 120 sekúnd.

Diskutabilné použitie v praxi

Kritici celého systému preto upozorňujú, že praktické nasadenie lietajúcej laserovej zbrane v praktických podmienkach vojnového konfliktu bude veľmi diskutabilné, ak nie priam nemožné. Úspešný zásah štartujúcej rakety vyžaduje, aby lietadlo s laserovou zbraňou bolo relatívne blízko k miestu vypustenia rakety. Odborníci zo spomenutej fyzikálnej spoločnosti odhadujú, že rakety na kvapalné palivo by mohli byť zasiahnuté zo vzdialenosti najviac 600 km, ale rakety na tuhé palivo len zo vzdialenosti do 300 km.

Lúč zohreje plášť rakety

To by však mohlo znamenať, že lietadlo s laserovou zbraňou by sa možno muselo dostať až nad územie protivníka a teda by bolo veľmi zraniteľné. Ešte sme vlastne nespomenuli, akým spôsobom vlastne laser raketu zničí. Stane sa tak jednoducho tým, že intenzívny laserový lúč natoľko zohreje plášť rakety, že dôjde k narušeniu integrity rakety a jej následnému rozpadu. Počas laserového impulzu, trvajúceho približne päť sekúnd, vyžiari laser toľko energie, koľko by stačilo na napájanie typickej americkej domácnosti elektrickou energiou viac než jednu hodinu.

Na tanky nestačí

Energia tohto lúča však nie je dostatočná na ničenie pozemných cieľov, teda napríklad tankov alebo obrnených vozidiel. Podľa pôvodného plánu sa mali lietadlá s „lúčovou" zbraňou dostať do služby už v roku 2008. Celý program sa však oneskoruje, a tak by sa prvé lietadlo pre protiraketovú laserovú obranu mohlo do služby dostať až v roku 2013. Vzhľadom na škrty v americkom vojenskom rozpočte však dnes nikto nevie s istotou povedať, či vôbec k operačnému nasadeniu „lúčovej" zbrane dôjde.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 660
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 719
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 115
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 328
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 293
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
  8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 400

Blogy SME

  1. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  2. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  3. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  4. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  6. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  7. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  8. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 845
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 798
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 313
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 330
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 9 342
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 254
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 025
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 293
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


3 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


6 h
Hráči FK Dubnica.

Dubnica prišla o druhú ligu, ale nie o odhodlanie.


26. máj

Blogy SME

  1. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  2. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  3. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  4. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  6. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  7. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  8. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 845
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 798
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 313
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 330
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 9 342
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 254
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 025
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 293
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu