Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:02

Humenné vo finále, Prešov nevyužil postupový mečbal

V extralige volejbalistov sa hrali tretie semifinálové duely. Humenčania hladko porazili Nitru a stali sa prvými finalistami. VKP Bratislava vo svojej hale vyhral nad Prešovom 3:1 a v sérii upravil skóre na 1:2 na stretnutia.

Bratislavčan Kubš útočí na prešovský trojblok (sprava) Beňa, Faron a Malina.Bratislavčan Kubš útočí na prešovský trojblok (sprava) Beňa, Faron a Malina. (Zdroj: TASR/Štefan Puškáš)

BRATISLAVA/HUMENNÉ. Tretie semifinále medzi VKP Bratislava a Prešovom malo zaujímavú predohru, keď sa na lavičku domácich policajtov posadil namiesto trénera Jaroslava Noseka skúsený Ivan Husár. Ani on však v prvom sete nedokázal svojim zverencom nadiktovať taktiku, ktorá by slávila úspech. Prešov nastúpil bez zraneného Mikitu, na nahrávke s Halajom a v prvom sete majstrovsky zvládol koncovku. Od stavu 18:15 pre VKP prakticky nechyboval, veľkou zbraňou bola výborná obrana na sieti i v poli. Prešov otočil skóre a ujal sa vedenia.

Problematická prihrávka

V ďalšom priebehu však policajti pridali najmä na agresivite útoku a servisu. V druhom sete získali rýchlo náskok 10:6, neskôr bolo už 20:9. Prešovu sa prestala dariť prihrávka a tým trpel aj útok. Domáci vyrovnali a v treťom dejstve úplne ovládli hru. Od stavu 9:10 bol VKP pánom na ihrisku, útočne excelovali najmä Vojkovič, Kubš a Kriško, výborne dirigovaní nahrávačom Hollým. Prešov úplne zlyhal na príjme podania a Bratislavčania sa ujali vedenia.

Hosťujúci tím sa však nepoložil, a vo štvrtom sete opäť pritlačil policajtov. Po vyrovnanom úvode išli Prešovčania pri podaní Malinu do päťbodového trháku (13:18), ktorý vzápätí stratili (17:18). Hostia však naďalej viedli a do koncovky vstupovali so sľubným náskokom (18:21, neskôr 20:23). V rozhodujúcich momentoch však prišli opäť chyby východniarov, ktoré domáci, opierajúci sa o dobrý servis, trestali. Za stavu 23:24 Slávia nevyužila setbal a VKP dokonalo obrat. Domáci tak odvrátili prvý postupový mečbal Prešova, znížili stav série na 1:2. Štvrtý zápas sa hrá pri Toryse v stredu.

Čistý štít play-off

Chemesáci úlohu favorita zvládli. V semifinále zdolali Nitru a budú bojovať o zlato. V sobotňajšom zápase mali možnosť rozhodnúť o svojom postupe, pričom sa tomu tak aj stalo.

Vo štvrťfinále Svidník i v semifinále Nitra mali proti chemesákom rovnaký osud. Odohrali iba tri stretnutia, pričom v prehrách nezískali ani set. Bilancia, ktorá drží chemesákov v dobrom svetle. "V šatni sme si prízvukovali, že musíme držať koncentráciu, hrať svoju hru, ktorá na súpera platí. Ten už nemal u nás čo stratiť, dokonca pricestoval bez trénera Kalného, takže hráči mohli hrať ešte viac uvoľnene. V play-off si držíme stále čistý štít, nestratili sme ani set, čo je dobré," mienil Milan Javorčík.

Nitrania šťastní krátko

"Od súpera sme čakali, že bude hrýzť viac. V prvom sete sa nás síce ešte držal, v koncovke stiahol až na 21:20, ale záver už patril iba nám. Šťastní boli Nitrania na začiatku druhého setu, keď viedli o tri body (pozn. red. - 4:1), ich pohoda však trvala krátko. Ešte v polovioci setu sme vývoj otočili vo svoj prospech a rovnako výrazne navrch sme mali aj v treťom sete. Škoda, že sme sa nevyhli zbytočným chybám, ba až banalitám. Tento faktor musí z našej hry zmiznúť," zhodnotil tretí zápas humenský smečiar.

VKP Bratislava - Slávia VK PU Mirad Prešov 3:1 (-22, 19, 14, 24) - stav série 1:2

VKP: Hollý 3, Pělucha 5, Kriško 14, Slezák 10, Kubš 15, Vojkovič 23 - libero Kišš (Jur. Nosek 1, Brandis 1, Spevár). Asistent trénera Ivan Husár.

Prešov: Halaj 2, Faron 8, Pollák 7, Žilka 8, Beňa 12, Malina 7 - libero Váhovský (Sabol, Digaňa 1). Tréner Ľuboslav Šalata.

Rozhodovali Bajči a Dovičovič, 105 minút, 300 divákov.

VK Chemes Humenné - VK Ekonóm SPU Nitra 3:0 (21, 18, 17) - konečný stav série 3:0

Chemes: Javorčík 12, Mizerák 8, Hriňák 8, Kašper 5, Jakubov 8, Tomášik - libero Vajda (Matta 2). Tréner Richard Vlkolinský.

SPU: M. Hukel 2, Gál 3, Šompľák 1, J. Hukel 1, Krajčík 8, Száras 3 - libero Hruboška (Kostoláni 10, Czápa, Ťapušík, Mikušovič 2).

Rozhodovali Porvazník, Sluk, 72 minút, 550 divákov.