Korzár logo Korzár

Východniari strážili základňu v afgánskych horách

Neďaleko mesta Deh Rawood v údolí obklopenom horami s vyše trojtisícovou nadmorskou výškou leží najvzdialenejšie a najnedostupnejšie miesto, kde sa v Afganistane nachádzajú slovenskí vojaci.

Základňa vojakov. Celkový pohľad na Camp Hadrián v Deh Rawoode.Základňa vojakov. Celkový pohľad na Camp Hadrián v Deh Rawoode. (Zdroj: autor)

V Campe Hadrián v provincii Uruzgan spoločne žijú s holandskými i francúzskymi vojakmi, kde pôsobia v rámci operácie ISAF. Slováci zabezpečujú strážnu službu, ochranu a obranu tábora. Strážna jednotka pod velením poručíka Slavomíra Káčera, zložená predovšetkým z príslušníkov michalovského mechanizovaného práporu, tam strávila šesť mesiacov.

AFGANISTAN. Pracujú v neľahkých podmienkach. V tomto roku aj na afganské podmienky skorý príchod jari vytlačil ortuť teplomera počas dňa na vyše 30 stupňov v tieni. V noci zasa vplyv okolitých hôr, vyšších ako končiare našich Vysokých Tatier, znižuje teplotu až na 8 – 9 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zelené údolie

Na rozdiel od mnohých iných oblastí Afganistanu však predsa len údolie nevyzerá tak bezútešne. Je to zásluha rieky Helmand. Vedú z nej zavlažovacie kanály. A tak na jar údoliu dominuje na rozdiel od okolitej krajiny zelená farba. Vodu na políčka čerpajú čerpadlá, ktoré miestni získali vďaka medzinárodnej pomoci, najmä prostredníctvom tzv. provinčných rekonštrukčných tímov. V provincii Uruzgán, ktorá má rozlohu vyše 12 640 kilometrov štvorcových a žije v nej okolo 300-tisíc obyvateľov, pôsobí najmä holandský rekonštrukčný tím. Na konte má mnoho školských budov, opravené komunikácie, vyhĺbené studne, darované čerpadlá, osivá i poľnohospodársku techniku. To všetko síce pomaly, ale predsa pomáha meniť život v hornatej, zaostalej provincii, vzdialenej takmer 400 kilometrov juhozápadne od Kábulu, hlavného mesta Afganistanu.

SkryťVypnúť reklamu

Vodorovný dážď

Slovenskí vojaci pod velením poručíka Slavomíra Káčera pôsobili v Campe Hadrián v Deh Rawoode šesť mesiacov - od septembra 2009 do polovice marca tohto roku. Veliaci poddôstojník čaty, rodák z Michaloviec, nadrotmajster Adrián Macko spomína, že sa museli vyrovnávať s pomerne veľkými výkyvmi teplôt: "Na slnku bývalo cez deň až 48 stupňov, v tieni aj o dvadsať stupňov menej. Počas zimy sme zažili mnoho dažďov. Na strážnom stanovišti sme pozorovali, že tam neprší ako u nás doma, viac-menej rovno k zemi, ale doslova vodorovne. Príčinou je silný vietor, ktorý duje z kopcov a dokáže aj človeka naobliekaného do uniformy poriadne prefúkať. A to sme mali počas služby aj nepriestrelnú vestu a prilbu, teda ďalších 25 kilogramov záťaže. Všetko to dalo organizmu poriadne zabrať."

SkryťVypnúť reklamu

Aj zranené deti museli prehliadnuť

Veliteľ družstva, 28-ročný rodák z Michaloviec, rotný Martin Bodnárik, poznamenal, že uplynulé mesiace boli pre neho a jeho podriadených veľkou školou. A to má pritom za sebou už skúsenosť z mierovej misie OSN na Cypre. "Mali sme možnosť aspoň trochu sa podieľať na zlepšovaní bezpečnostných podmienok. Zažili sme aj úplne inú mentalitu a kultúru. V Afganistane majú ľudia úplne iný hodnotový rebríček, nám Európanom nie vždy celkom pochopiteľný. Žena sa v ňom nachádza niekde na konci... Bol som práve v službe ako veliteľ strážnej zmeny, keď sme z neďalekej osady počuli mohutný výbuch. Samovražedný atentátnik sa tam odpálil, bolo mnoho mŕtvych a ranených. Začali nám ich voziť na ošetrenie, keďže v našom tábore bola aj holandská poľná ošetrovňa. Pred základňou sa rýchlo zhromaždili stovky príbuzných zranených, ktorí sa dožadovali ich urýchleného ošetrenia. My sme však museli dodržať bezpečnostné postupy a každého zraneného dôkladne prehliadnuť, či pri sebe nemá zbraň. Zranení kričali od bolesti (ich poranenia po výbuchu boli strašné, niektoré telá boli poriadne dotrhané), príbuzní zasa hystericky kričali za bránou. Boli sme však poučení, že talibanci v niektorých prípadoch využili situáciu a na zranených nainštalovali výbušné zariadenie, ktoré potom diaľkovo odpálili po ich prenose do tábora. Nemohli sme si dovoliť takto ohroziť holandský zdravotnícky personál, ani ostatných v základni prípadným výbuchom, a tak sme so zaťatými zubami prehliadali aj dotrhané, zakrvácané a bolesťou stonajúce deti."

Zásobovanie i prepravu zabezpečovali iba vrtuľníkmi

Obdobné skúsenosti zostávajú v pamäti aj rodákovi zo Zbudze, guľometníkovi vojakovi Branislavovi Baníkovi, či jeho kolegovi, rodákovi z Nižného Hrabovca, vojakovi Michalovi Janočkovi. Veliteľ strážneho družstva rotný Róbert Popovič, rodák zo Sobraniec, pôsobil už dva razy v misii OSN na Cypre. Až operácia ISAF v Afganistane však podľa neho znamenala poriadne preverenie všetkých jeho schopností. Fyzických i psychických. Najmä tie dotrhané detské telá od výbuchov zostanú otcovi dvoch detí navždy v pamäti.

Ďalší rodák z Michaloviec, strelec operátor desiatnik Tomáš Šamudovský spomína, že hneď prvý večer po ich príchode do tábora holandská patrola narazila s vozidlom na nástražný systém. To sa poškodilo, vojaci sa zranili. To bolo jeho prvé zoznámenie so situáciou v Afganistane, ktorú dovtedy poznal len z televíznych správ.

Strážna jednotka bola rozdelená na tri strážne družstvá v 24-hodinových zmenách a plnila úlohy okrem iného aj zo stanovišťa Java, ktoré je umiestnené na kopci nad táborom a zabezpečuje jeho ochranu. V priebehu dňa boli vojaci aj na predsunutom stanovišti, kde kontrolovali osoby a vozidlá, vchádzajúce do tábora.

Základňa patrí medzi najviac izolované a nedostupné (aj z hľadiska spojenia). Materiálne zásobovanie Campu Hadrián i rotácia jeho personálu sa predovšetkým z bezpečnostných dôvodov zabezpečuje vzdušnou cestou vrtuľníkmi. Slovenskí vojaci pri každom pristátí a vzlete vrtuľníka zabezpečujú a zaisťujú plochu.

Spokojný generál

S činnosťou michalovských vojakov sa počas svojej návštevy v Campe Hadrián oboznámil priamo na strážnych stanovištiach aj veliteľ Centra riadenia operácií Generálneho štábu OS SR, brigádny generál Jindřich Joch. Ocenil prácu vojakov a vyzdvihol činnosť veliteľa jednotky poručíka Slavomíra Káčera. "Som veľmi rád, že od veliteľa základne majora Hansa van Haasa som na adresu michalovských vojakov počul len slová chvály," spokojne konštatoval Joch. Na záver pôsobenia ocenil van Haas príslušníkov jednotky medailami Non Article 5 NATO Medal.

Aj S. Káčer si pochvaľuje prácu svojich podriadených. Po jeho jednotke zostáva v Campe Hadrian pamiatka v podobe štylizovanej tabule (vytvorili ju šikovné ruky rodáka z Veľkých Kapušian, odstreľovača slobodníka Gabriela Kováča). Pribudla tak k ostatným, ktoré po sebe zanechali na stenách ubikácií a ďalších budov jednotlivé rotácie holandských a francúzskych vojakov, jednej českej a teraz už druhej slovenskej.

Operačnú úlohu v Deh Rawoode na ďalšie obdobie prevzala strážna jednotka pod velením nadporučíka Mateja Mikuláša. Tvoria ju predovšetkým vojaci michalovského práporu, doplnení príslušníkmi ďalších útvarov prešovskej brigády.

Autor: Jozef Žiak

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 866
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 671
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 801
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 754
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 635
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 078
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  3. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  4. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  5. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  6. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  7. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  8. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 741
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 384
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 207
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 270
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 752
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 023
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 835
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  3. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  4. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  5. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  6. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  7. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  8. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 741
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 384
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 207
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 270
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 752
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 023
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 835
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu