Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Východniari strážili základňu v afgánskych horách

Neďaleko mesta Deh Rawood v údolí obklopenom horami s vyše trojtisícovou nadmorskou výškou leží najvzdialenejšie a najnedostupnejšie miesto, kde sa v Afganistane nachádzajú slovenskí vojaci.

Základňa vojakov. Celkový pohľad na Camp Hadrián v Deh Rawoode.Základňa vojakov. Celkový pohľad na Camp Hadrián v Deh Rawoode. (Zdroj: autor)

V Campe Hadrián v provincii Uruzgan spoločne žijú s holandskými i francúzskymi vojakmi, kde pôsobia v rámci operácie ISAF. Slováci zabezpečujú strážnu službu, ochranu a obranu tábora. Strážna jednotka pod velením poručíka Slavomíra Káčera, zložená predovšetkým z príslušníkov michalovského mechanizovaného práporu, tam strávila šesť mesiacov.

AFGANISTAN. Pracujú v neľahkých podmienkach. V tomto roku aj na afganské podmienky skorý príchod jari vytlačil ortuť teplomera počas dňa na vyše 30 stupňov v tieni. V noci zasa vplyv okolitých hôr, vyšších ako končiare našich Vysokých Tatier, znižuje teplotu až na 8 – 9 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zelené údolie

Na rozdiel od mnohých iných oblastí Afganistanu však predsa len údolie nevyzerá tak bezútešne. Je to zásluha rieky Helmand. Vedú z nej zavlažovacie kanály. A tak na jar údoliu dominuje na rozdiel od okolitej krajiny zelená farba. Vodu na políčka čerpajú čerpadlá, ktoré miestni získali vďaka medzinárodnej pomoci, najmä prostredníctvom tzv. provinčných rekonštrukčných tímov. V provincii Uruzgán, ktorá má rozlohu vyše 12 640 kilometrov štvorcových a žije v nej okolo 300-tisíc obyvateľov, pôsobí najmä holandský rekonštrukčný tím. Na konte má mnoho školských budov, opravené komunikácie, vyhĺbené studne, darované čerpadlá, osivá i poľnohospodársku techniku. To všetko síce pomaly, ale predsa pomáha meniť život v hornatej, zaostalej provincii, vzdialenej takmer 400 kilometrov juhozápadne od Kábulu, hlavného mesta Afganistanu.

SkryťVypnúť reklamu

Vodorovný dážď

Slovenskí vojaci pod velením poručíka Slavomíra Káčera pôsobili v Campe Hadrián v Deh Rawoode šesť mesiacov - od septembra 2009 do polovice marca tohto roku. Veliaci poddôstojník čaty, rodák z Michaloviec, nadrotmajster Adrián Macko spomína, že sa museli vyrovnávať s pomerne veľkými výkyvmi teplôt: "Na slnku bývalo cez deň až 48 stupňov, v tieni aj o dvadsať stupňov menej. Počas zimy sme zažili mnoho dažďov. Na strážnom stanovišti sme pozorovali, že tam neprší ako u nás doma, viac-menej rovno k zemi, ale doslova vodorovne. Príčinou je silný vietor, ktorý duje z kopcov a dokáže aj človeka naobliekaného do uniformy poriadne prefúkať. A to sme mali počas služby aj nepriestrelnú vestu a prilbu, teda ďalších 25 kilogramov záťaže. Všetko to dalo organizmu poriadne zabrať."

SkryťVypnúť reklamu

Aj zranené deti museli prehliadnuť

Veliteľ družstva, 28-ročný rodák z Michaloviec, rotný Martin Bodnárik, poznamenal, že uplynulé mesiace boli pre neho a jeho podriadených veľkou školou. A to má pritom za sebou už skúsenosť z mierovej misie OSN na Cypre. "Mali sme možnosť aspoň trochu sa podieľať na zlepšovaní bezpečnostných podmienok. Zažili sme aj úplne inú mentalitu a kultúru. V Afganistane majú ľudia úplne iný hodnotový rebríček, nám Európanom nie vždy celkom pochopiteľný. Žena sa v ňom nachádza niekde na konci... Bol som práve v službe ako veliteľ strážnej zmeny, keď sme z neďalekej osady počuli mohutný výbuch. Samovražedný atentátnik sa tam odpálil, bolo mnoho mŕtvych a ranených. Začali nám ich voziť na ošetrenie, keďže v našom tábore bola aj holandská poľná ošetrovňa. Pred základňou sa rýchlo zhromaždili stovky príbuzných zranených, ktorí sa dožadovali ich urýchleného ošetrenia. My sme však museli dodržať bezpečnostné postupy a každého zraneného dôkladne prehliadnuť, či pri sebe nemá zbraň. Zranení kričali od bolesti (ich poranenia po výbuchu boli strašné, niektoré telá boli poriadne dotrhané), príbuzní zasa hystericky kričali za bránou. Boli sme však poučení, že talibanci v niektorých prípadoch využili situáciu a na zranených nainštalovali výbušné zariadenie, ktoré potom diaľkovo odpálili po ich prenose do tábora. Nemohli sme si dovoliť takto ohroziť holandský zdravotnícky personál, ani ostatných v základni prípadným výbuchom, a tak sme so zaťatými zubami prehliadali aj dotrhané, zakrvácané a bolesťou stonajúce deti."

Zásobovanie i prepravu zabezpečovali iba vrtuľníkmi

Obdobné skúsenosti zostávajú v pamäti aj rodákovi zo Zbudze, guľometníkovi vojakovi Branislavovi Baníkovi, či jeho kolegovi, rodákovi z Nižného Hrabovca, vojakovi Michalovi Janočkovi. Veliteľ strážneho družstva rotný Róbert Popovič, rodák zo Sobraniec, pôsobil už dva razy v misii OSN na Cypre. Až operácia ISAF v Afganistane však podľa neho znamenala poriadne preverenie všetkých jeho schopností. Fyzických i psychických. Najmä tie dotrhané detské telá od výbuchov zostanú otcovi dvoch detí navždy v pamäti.

Ďalší rodák z Michaloviec, strelec operátor desiatnik Tomáš Šamudovský spomína, že hneď prvý večer po ich príchode do tábora holandská patrola narazila s vozidlom na nástražný systém. To sa poškodilo, vojaci sa zranili. To bolo jeho prvé zoznámenie so situáciou v Afganistane, ktorú dovtedy poznal len z televíznych správ.

Strážna jednotka bola rozdelená na tri strážne družstvá v 24-hodinových zmenách a plnila úlohy okrem iného aj zo stanovišťa Java, ktoré je umiestnené na kopci nad táborom a zabezpečuje jeho ochranu. V priebehu dňa boli vojaci aj na predsunutom stanovišti, kde kontrolovali osoby a vozidlá, vchádzajúce do tábora.

Základňa patrí medzi najviac izolované a nedostupné (aj z hľadiska spojenia). Materiálne zásobovanie Campu Hadrián i rotácia jeho personálu sa predovšetkým z bezpečnostných dôvodov zabezpečuje vzdušnou cestou vrtuľníkmi. Slovenskí vojaci pri každom pristátí a vzlete vrtuľníka zabezpečujú a zaisťujú plochu.

Spokojný generál

S činnosťou michalovských vojakov sa počas svojej návštevy v Campe Hadrián oboznámil priamo na strážnych stanovištiach aj veliteľ Centra riadenia operácií Generálneho štábu OS SR, brigádny generál Jindřich Joch. Ocenil prácu vojakov a vyzdvihol činnosť veliteľa jednotky poručíka Slavomíra Káčera. "Som veľmi rád, že od veliteľa základne majora Hansa van Haasa som na adresu michalovských vojakov počul len slová chvály," spokojne konštatoval Joch. Na záver pôsobenia ocenil van Haas príslušníkov jednotky medailami Non Article 5 NATO Medal.

Aj S. Káčer si pochvaľuje prácu svojich podriadených. Po jeho jednotke zostáva v Campe Hadrian pamiatka v podobe štylizovanej tabule (vytvorili ju šikovné ruky rodáka z Veľkých Kapušian, odstreľovača slobodníka Gabriela Kováča). Pribudla tak k ostatným, ktoré po sebe zanechali na stenách ubikácií a ďalších budov jednotlivé rotácie holandských a francúzskych vojakov, jednej českej a teraz už druhej slovenskej.

Operačnú úlohu v Deh Rawoode na ďalšie obdobie prevzala strážna jednotka pod velením nadporučíka Mateja Mikuláša. Tvoria ju predovšetkým vojaci michalovského práporu, doplnení príslušníkmi ďalších útvarov prešovskej brigády.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 669
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 723
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 7 990
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 345
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 276
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
  8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 386

Blogy SME

  1. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  2. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  3. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  4. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  5. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  8. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 866
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 802
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 313
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 288
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 9 085
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 246
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 025
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 298
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


4 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


7 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h

Blogy SME

  1. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  2. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  3. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  4. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  5. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  8. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 866
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 802
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 313
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 288
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 9 085
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 246
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 025
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 298
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu