Žiaľ, ani slučky už nie sú, čo bývali, a to sťahovanie sa ukazuje veľmi komplikované.

Ani identifikácia koncových vlastníkov ešte neznamená usvedčenie."
Samozrejme, do pozadia vidíme veľmi málo a s úsudkami sa musí opatrne. Avšak to, že švajčiarska polícia vedie "prípravné konanie vo veci prania špinavých peňazí" nemusí znamenať pre objasnenie toho, kto na SR na biznise zbohatol, vôbec nič. Ak totiž banka zaregistruje taký prevod, ako z účtu firmy, čo si konto založila pred 10 dňami (obrazne), napríklad Interblue, do daňového raja v Belize, tak ani nemá inú možnosť, než transakciu nahlásiť. Konkrétne vo Švajčiarsku na "Úrad pre ohlasovanie prania špinavých peňazí". Podozrenie, že môže ísť o príjmy z trestnej činnosti, naskakuje totiž automaticky. Avšak Švajčiarov nezaujíma, teda v prvom, druhom a zrejme i treťom rade, že kto a akú eventuálne trestnú činnosť páchal na Slovensku, ale to, či napr. Crataegus Development, čo je "konečná" resp. medziúčet v Belize, nie je náhodou schránka Al Káidy, prípadne Cosa Nostra (a pod.) Ak Švajčiari v súčinnosti s inými políciami (a tajnými službami), napr. slovenskou, zistia, že Crataegus (aké krásne meno) a potenciálne iné kontá, na ktoré odchádzali sumy z Interblue, nemajú nič s terorizmom, drogovým biznisom, obchodom so zbraňami či bielym mäsom, tak tam aj skončia. Jednoznačne vylúčiť, že ozajstní vlastníci Interblue (predsedníctvo SNS, koaličná rada, atď.) nie sú členmi Al Káida, sa neodváži asi nikto, avšak pravdepodobnosť, že zo slovenských emisií sa financuje medzinárodný terorizmus a nie napr. jachty v Chorvátsku, nie je extrémne vysoká.
Aj keby, vzhľadom na občianstvo tzv. konateľov (Jana Lutken, Groh) Švajčiari išli priamo po trestnom čine, ktorý mal generovať "špinavé peniaze", i tak majú problém na Slovensku. Viac ako dôvodné podozrenie, že akísi politici prihrali zisk z predaja emisií sami sebe, resp. priateľom, rodine či (časť aj) strane, môžu premeniť na istotu. Ani (nereálna) identifikácia ozaj koncových vlastníkov (teda nie akýsi ďalší biely kôň Pleyer) však neznamená usvedčenie z trestného činu. Nepriamo o tom hovorí aj slovenská prokuratúra, ktorá veru nevedie vyšetrovanie ako podozrenie z "prania špinavých peňazí" (legalizácia príjmov...) , ale zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Hahaha. Pri tomto paragrafe musí byť nielenže dokázaný ÚMYSEL (najlepšie "waterboardingom") spôsobiť niekomu škodu, ale stíhané môžu byť podľa neho len figúrky ("verejný činiteľ)", ako napr. Chrbet, eventuálne ešte nižší úradníci. Nie páni účtov vo Švajčiarsku, Belize a spol. Na zlú otázku, že prečo Trnkov úrad sám nevyšetruje podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti, je krásna odpoveď tá, že najprv musíme mať ten trestný čin. To Švajčiarov zaujíma, či existuje. Ak nebude, môže sa im prihodiť, že aj keby Crataegus v Belize patril Al Káide, musia kauzu nechať byť... Hihihi. (To už je potom robota pre tajné služby.)
Takže nohy do ľadu. Zrejme (ale nie naisto) maximum, čo sa od Švajčiarov dá čakať, je únik informácií o koncových nadobúdateľoch emisného profitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.