Štvrtok, 19. október, 2017 | Meniny má Kristián

Afrických krosárov by na "svete" nepopreháňal

Má 37 rokov, ale jeho víťazný apetít vek neoslabuje, skôr naopak. Miroslav Vanko to potvrdil i na ostatných majstrovstvách Slovenska v krose, kde len umocnil post lídra medzi vytrvalcami.

Miroslav Vanko. Suverén má stále chuť na víťazstvá.(Zdroj: rosa)

Obhájil dva tituly z lanského roka - medzi míliarmi na 4 500 metrov a aj v súťaži vytrvalcov na 9 000 m.

KOŠICE. V prvom prípade mal na trati v Dudinciach náskok desať sekúnd, potom zase 16 a súperom nedal šancu, aby ho vytlačili z trónu.

Prekazený zlatý hetrik

Zlatý hetrik mu prekazilo akurát to, že vo farbách TJ Obal servis Košice štartovali len traja pretekári a podľa reglementu do súťaže družstiev sa zaratúvajú výsledky kvarteta. "V polovici marca síce prestúpil k nám nádejný Sahajda, ale oficiálne to bude platiť až od prvého apríla," poznamenal M. Vanko. Ten si na prvom vrchole domácej sezóny kontroloval čelo štartovného poľa, a keď zistil, že je presvedčivo na vedúcej pozícii, už si šetril energiu. Na dlhšej trati sa postupne prepracoval dopredu a po pár kilometroch bolo jasné, že ho už nikto nepredstihne. Ani tieto triumfy však nezabezpečili tomuto Martinčanovi účasť na MS, ktoré sa budú konať v Poľsku. Avšak nikto zo Slovákov "svet" neobsadí. Podľa vyjadrenia zodpovedných by v konkurencii afrických krosárov naši neobstáli. "Súhlasím s tým, konkurencia je silná. Kategóriu míliarov zrušili a na dlhej dvanásťkilometrovej trati by sme boli bez šance." Možno mu teda skôr zapasujú decembrové ME, hoci termínovo mu to neveľmi vyhovuje. Koniec roka ho zakaždým odrádzal. "V októbri a novembri som tradične v útlme. Vtedy ma prenasleduje už zimná únava. Dni sú krátke a naháňať dvojfázové tréningové dávky je problematickejšie," usmial sa sympaťák, ktorý sa najbližšie hotuje na dve akcie. Na aprílový známy beh Devín - Bratislava, ale ešte predtým okúsi polmaratón v hlavnom meste, ktorý bude zároveň majstrovstvami Slovenska. Vlani tam bol tretí a rovnako aj pred štyrmi rokmi. "Bol by som rád, keby som si teraz vylepšil umiestnenie. Pozornosť v jeseni zameriam hlavne na košický Medzinárodný maratón mieru. Zachytil som informáciu, že štart bude o hodinu skôr, o deviatej hodine ráno. Podľa mňa je to dobrá správa pre nás, bežcov. Jednak kvôli teplote a tiež i preto, že vietor sa zdvíha k poludniu. Ráno je počasie ustálenejšie."

Vizitka suveréna

V kategórii míliarov vyhral Vanko na M-SR už ôsmy raz v rade. Prvý titul vybojoval v roku 2003, odvtedy ani raz nenašiel premožiteľa

Preteky vytrvalcov bral skôr doplnkovo, keď bolo treba pomôcť tímu. Na tejto trati má dva tituly.

Na MS štartoval dovedna osemkrát, naposledy pred ôsmimi rokmi v Dubline, kde bol 57. ako míliar.

Najlepší výsledok na MS dosiahol rok predtým v Oostende, kde v zápolení míliarov skončil na 21. priečke a dobehol do cieľa ako druhý najlepší Európan.

Pustí mesto Košice ďalšie pozemky na parkovisko?

Investor chce v parkovacom dome podlažie navyše.