Čo všetko priniesla východniarska partia...

Šťastný strelec. Dušan Andrašovský dal v sérii jediný gól, ale jeho premenený samostatný nájazd bol veľmi dôležitý. (Autor: tasr)
Sportnet|25. mar 2010 o 00:00

Pred prvým zápasom štvrťfinálovej série hokejovej extraligy medzi tímami Košíc a Popradu sa fanúšikovia aj odborníci zväčša zhodli v jednom - bude to tuhý boj, východniarska bitka nemala jednoznačného favorita.

Našlo sa veľa takých, čo prognózovali až sedemzápasovú partiu. Séria nakoniec napísala päť kapitol. Košičania vyhrali na zápasy 4:1, Popradčanov poslali na dovolenky a môžu sa pripravovať na semifinále.

KOŠICE. Pre poriadok uveďme, že prvý duel vyhrali doma Košičania 1:0 po samostatných nájazdoch. V druhom zvíťazil majster v Steel Aréne 4:2. Poprad prvé domáce vystúpenia dotiahol do víťazného konca (4:2), ale v druhom dominovali oceliari, ktorí vyhrali 5:1. No a v piatom súboji v Košiciach kraľovali zverenci trénera Čadu, po výhre 8:1 postúpili do semifinále. Pripomeňme si najdôležitejšie okamihy východniarskej série.

Sebavedomý Hudáček

Košický brankár Július Hudáček pôsobil pri samostatných nájazdoch v prvom súboji sebaisto. Z 11 pokusov ho prekonali len Rataj a Kroták. Kanonier Arne Kroták to dokonca skúšal štyrikrát. Vyšiel mu len prvý blafák, keď pod tlakom odpovedal na Draveckého presný zásah a udržal tak Poprad v hre. Hudáček potom Krotáka vychytal v troch ďalších nájazdoch. Nie po prvý raz potvrdil, že má nervy zo železa, že adrenalínové situácie, hoci má len 21 rokov, mu neprekážajú.

Chladné nervy Bartoša

Poprad viedol pri nájazdoch po góle Igora Rataja a na ťahu boli Košičania. Ak by gól nedali, otvárací zápas série vyhrá Poprad. Zodpovednosť vzal na seba kapitán HC Peter Bartoš. Bola to aj hra nervov. Vedel, že ak to nezvládne, súper sa ujme vedenia v sérii. Vedel to aj skúsený brankár kamzíkov Miroslav Šimonovič. Ten po zápase priznal, že Bartoš to spravil veľmi dobre, zakončil pod hornú žŕdku a udržal tak nádej na víťazstvo.

Šťastná minca Andrašovského

Prvé víťazstvo Košíc bolo šťastné, a ako sa neskôr ukázalo, aj mimoriadne dôležité. Je paradoxné, po akom góle vytryskol gejzír košickej radosti. Dušan Andrašovský sa v jedenástej sérii pri modrej čiare pošmykol. Neskôr sa ukázalo, že na minci. Zachoval však duchaprítomnosť, postavil sa, zakončil a oceliari tak so šťastím prvé stretnutie vyhrali.

Šance kontra gól Draveckého

V druhom stretnutí na košickom ľade začali Popradčania aktívnejšie. Mrzieť ich môžu nepremenené šance. Také, aké mali na hokejkách Škovira či Klouda, sa zvyčajne končia gólom. Podtatranci mohli ísť do vedenia. Proti bol však výborný brankár Hudáček. A keď dal Dravecký po 85 minútach série prvý štvrťfinálový gól z hry, pre Popradčanov to bol poriadny úder. Už sa z neho nespamätali, v druhej tretine ich dvakrát schladil Sýkora.

Disciplína a presilovky

V prvom stretnutí mali Košičania štyroch vylúčených. V druhom rovnaký počet. Disciplína bola jedným z kľúčov k úspechu. Poprad mal v základnej časti vyše 22-percentnú úspešnosť vo využívaní presiloviek. Proti Košiciam ich až tak veľa nehral, okrem toho oceliari sa na súpera pripravili veľmi dobre. Jeho hru v početnej výhode prečítali, Poprad sa pri košickej aktivite a napádaní veľmi ťažko dostával k tradičnému zámku v pásme súpera. A v druhom stretnutí už hráčom Popradu tiekli nervy. Pri nepriaznivom vývoji sa zbytočnými vylúčeniami v tretej tretine pripravili o možnosť so zápasom a dvojgólovým mankom ešte niečo spraviť.

Prvá tretina

Prvá tretina prvého popradského zápasu bola v réžii domácich. Brankár Hudáček inkasoval už v prvej minúte, do sedemnástej ho Popradčania prekonali štyrikrát. Kamzíci využili dve presilovky a za stavu 4:1 si mohli rivala držať od tela. Hudáček po stretnutí priznal, že zo seba nechal za 17. minút urobiť trhací kalendár. V sérii sa mu to stalo prvý a posledný raz, len v tomto stretnutí sa Potratranci mohli spoľahnúť na svoju najväčšiu zbraň - presilovky.

Stop pre Krotáka

Na konci tretieho stretnutia - v 55. minúte prišiel Poprad o svojho kapitána Arneho Krotáka. Popravde, ten pre svoj tím znamená asi to čo Pálffy pre Skalicu. Krotákove góly, prehľad, aj slovo v kabíne boli ťažkou stratou. Tridsaťosemročnému kanonierovi Arnemu koleno po tom, ako ho priľahol Húževka, už nedovolilo nastúpiť. Kroták svojmu tímu chýbal, a nielen v presilovkách.

Škovirova tutovka

Vo štvrtom zápase sa chlieb lámal už v prvej tretine. Dovtedy žŕdky triafajúci Richard Jenčík dostal svoj tím do vedenia. Ešte pred prvou prestávkou mohol vyrovnať Miroslav Škovira. Prišiel však Hudáčekov zákrok série. Osamotený popradský útočník sa zblízka nepresadil. Lapačka mladého košického gólmana puk zachytila a Julo tak pozdvihol sebavedomie nielen sebe, ale celému mužstvu.

Séria zranení

Pre Popradčanov bol štvrtý duel smoliarsky. V úvode zápasu sa zranil obranca Juraj Kledrowetz, ktorého zradil stehenný sval. Po ňom schytal puk do krku jeho kolega Štefan Fabián. Rozrezanú ruku museli zašívať aj Stanislavovi Jasečkovi, ten sa však vrátil do stretnutia. To však nedohral pre obnovené problémy s ramenom Pavol Segľa a po priľahnutí kolena musel do kabíny aj Juraj Faith. Zranenia skúsených hráčov otriasli Popradom výrazne. Nestáva sa často, aby v jednom stretnutí nedohralo toľko hokejistov.

Ak nohy nefungujú...

Aj vo štvrtom zápase bolo zreteľné, že po korčuliarskej stránke sú na tom lepšie Košičania. Pohybom súpera držali neraz v šachu. Fyzická pripravenosť mladších hráčov Košíc bola jedným z dôležitých aspektov. Iste, skúsenosti sa v play-off cenia, no ak nohy nefungujú, tak to v hokeji ruky a hlava nevynahradia. A s pribúdajúcimi minútami sa z ľadu stále viac vytrácala aj popradská vyzretosť. Nepriaznivý vývoj v sérii v kombinácii s únavou spravili svoje aj u ostrieľaných harcovníkov.

Gron vzal všetky ilúzie

Poprad bez piatich hráčov, ktorých v zostave nahradili mladíci, v piatom zápase v Steel Aréne vyhorel. Po prvej tretine prehrával rozdielom dvoch gólov, ale tretí inkasovaný gól Podtatrancov zrazil totálne do kolien. Dostali ho totiž v presilovke piatich proti trom! V čase, keď sa mali kamzíci vrátiť do zápasu, Gron vzal Popradčanom všetky ilúzie. A potom boli až do konca druhej tretiny len v role štatistov. Popradskí brankári Šimonovič a Klempa lovili zo siete jeden puk za druhým. Za stavu 8:0 pre oceliarov skóroval hosťujúci Rataj a Steel Aréna aplaudovala vediac, že o postupujúcom je rozhodnuté. Poprad rozlúčku so sériou nezvládol. Prehral 1:8 a vlastne mohol byť rád, že gólová naháňačka sa pre obhajcu titulu skončila po dvoch tretinách.

Čadov zámer

Všetkých päť stretnutí série malo v prípade herného prejavu Košíc spoločné črty. Tréner HC Rostislav Čada stavil na prepracovanú defenzívu. Napádanie súperových hráčov už pri rozohrávke, zdravá agresivita, vykrývanie stredného pásma platilo na Popradčanov na veľkom košickom aj malom popradskom ľade. Čadov taktický zámer fungoval s výnimkou jednej tretiny tretieho zápasu. A z pozornej obrany dokázali oceliari súperovi podkurovať aj v útoku. Koniec koncov, aj v ňom kamzíkov jednoznačne prevýšili. Dvadsať košických gólov znamená priemer 4 góly na zápas, v základnej časti extraligy mali oceliari priemer 3,8 streleného gólu na jedno stretnutie.

Domov»Sportnet na východe»Čo všetko priniesla východniarska partia...