S boľavými kĺbmi sa stretáva každý desiaty človek po štyridsiatke, po päťdesiatke už bolesti trápia každého druhého. Svoju rolu zohrávajú aj gény. Ak máte v rodine niekoho, kto s týmito zdravotnými ťažkosťami bojuje, s veľkou pravdepodobnosťou sa tomu nevyhnete ani vy. Kĺby tiež oslabujú presolené jedlá, obezita a nedostatok pohybu. Paradoxne, ničí ich aj nadmerná aktivita.
Práve ľudia, ktorí sa usilovne venujú športom, začínajú mať problémy s kĺbmi už zamladi. Tu postačí, ak svoju prílišnú horlivosť utíšia. Väčšie starosti majú tí, ktorými pohyb príliš nevonia. Kĺby totiž netreba príliš preťažovať, ale zaťažovať áno. Ak ste sa rozhodli svoje kĺbiky nadmerne šetriť, vedzte, že stuhnú. Cvičenie má blahodarný účinok – uvoľňuje stuhnuté svaly a kĺby, zlepšuje krvný obeh a zrýchľuje látkovú výmenu.
Ideálne je vybrať si šport, ktorý vaše telo príliš nepotrápi. Beh, aerobik, tenis a volejbal kĺby zaťažujú. Naopak, bicyklovanie, rýchla chôdza, plávanie či joga nič nepokazia.
Ako na to
Pri problémových kĺboch zabudnite na dve veci - švihové pohyby a nadmerné zaťaženie. Nech si už zvolíte akúkoľvek pohybovú aktivitu, cvičte iba toľko, kým necítite bolesť. Vyvarujte sa násilných pohybov, napríklad zdvíhania ťažkých činiek v posilňovni. Ideálne je striedať rôzne typy pohybových aktivít, aby sa nepreťažovali niektoré svalové skupiny.
Cvičiť by ste mali tak, aby to bolo pre vás potešenie. Namáhanie svalov by mala striedať relaxácia, preto možno ľuďom s pohybovými problémami vrelo odporučiť jogu. Na rozdiel od aerobiku či kalanetiky, kde idú cviky v jednom ťahu bez odpočinku, v joge prichádza po každej polohe uvoľnenie.
Úprava jedálnička
Aby ste mali kĺby zdravé, vyživujte ich dostatočne aj zvnútra. Z jedálneho lístka vylúčte mastné jedlá a nápoje s vysokým obsahom konzervačných prísad. Zásobujte telo vitamínom D a potravinami s vysokým obsahom kalcia, ako sú syry, mlieko, ovocie a zelenina.
Chronické ochorenie kĺbov sa nazýva artróza. Dochádza pri nej k opotrebovaniu kĺbovej chrupavky. Ak ochorením trpíte, prejaví sa to praskaním a pukaním v kĺboch pri pohybe. Artróza postihuje kolená, šiju, bedrové kĺby a chrbticu a malé kĺby rúk. Ak máte podozrenie, že ste dospeli do tohto chronického štádia, neostáva vám nič iné, len vyhľadať lekára.
Štyri zdravotné kroky:
- Noste vhodné topánky. Vysoké opätky namáhajú nohy i chrbát, preto siahnite radšej po pohodlnej obuvi
- Zbavte sa nadváhy - obezita sa významne podpisuje pod bolesti kĺbov!
- Hýbte sa. Začnite ráno ponaťahovaním stuhnutých údov a pretiahnite sa i večer. Ale pozor na preťaženie, pridávať treba postupne.
- Zabudnite na stres! Psychické napätie sa podpisuje pod stuhnutosť kĺbov i chrbtice - uvoľnite hlavu a uvoľnia sa aj ony. Nezabudnite - aj cvičiť by ste mali pozitívne naladení...
kag
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.