Možno sa pýtate, ako sa dá získavať elektrická energia priamo z púšte. Odpoveď znie, že priamo nijako. Podľa medzinárodného projektu Desertec by sa však na obrovských rozlohách severoafrických púští mohli vybudovať rozsiahle "veterné farmy" s množstvom veterných turbín na generovanie elektrickej energie i rozsiahle areály s fotovoltaickými článkami na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu. Projekt DII (Desertec Industrial Initiative) bol oficiálne do života uvedený dvanástimi európskymi firmami 13. júla minulého roka v Mníchove.
O niekoľko mesiacov neskôr bola v Mníchove založená spoločnosť DII GmbH (spoločnosť s ručením obmedzeným podľa nemeckého práva). V tomto konzorciu majú podiel aj také významné firmy, akými sú Siemens, ABB, RWE či ENEL. Hlavným cieľom projektu Desertec je získavanie "zelenej" elektrickej energie prostredníctvom slnečných a veterných elektrární umiestnených v neobývaných púštnych oblastiach a doprava tejto energie do Európy. Slnečné a veterné elektrárne by mali byť umiestnené na území s rozlohou 17 000 štvorcových kilometrov (to je viac než tretina rozlohy Slovenska). Z týchto elektrární by sa elektrická energia mala transportovať do európskych i afrických krajín pomocou vysokonapäťových jednosmerných káblov. Perspektívne by táto energia mala tvoriť približne 15 % energie spotrebovanej v kontinentálnej Európe.
Do roku 2050 by investície do elektrární a prenosových káblov mali dosiahnuť celkovú sumu 400 miliárd eur. Presný technický a finančný plán celého projektu by mal byť vypracovaný do roku 2012. Konzorcium Desertec už úspešne zavŕšilo rokovania s marockou vládou a potvrdilo, že pilotný projekt bude realizovaný na marockom území. Púštne oblasti predstavujú vhodné územia na generovanie elektrickej energie zo slnečného žiarenia, pretože na svetové púšte dopadne za šesť hodín toľko slnečnej energie, koľko svet spotrebuje za celý rok. Saharská púšť je na takýto projekt vhodná preto, lebo je prakticky neobývaná a je relatívne blízko k Európe. Ozvali sa však už aj kritici celého projektu. Tí tvrdia, že centralizované slnečné elektrárne i prenosové káble sa ľahko môžu stať terčom teroristických útokov. Niektorí experti sa zase obávajú, že generovanie príliš veľké podielu elektrickej energie pre Európu v Afrike vyvolá politickú závislosť na severoafrických krajinách, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou korupcie a nedostatočnou cezhraničnou spoluprácou. Projekt Desertec si bude vyžadovať intenzívnu ekonomickú a politickú spoluprácu Alžírska a Maroka, ktoré majú spor kvôli Západnej Sahare.
Existujú aj obavy, že veľké množstvo vody, ktoré bude potrebné na pravidelné čistenie slnečných panelov od prachu, povedie k zníženiu množstva vody pre miestne obyvateľstvo. Z kultúrneho hľadiska bude dôležité, aby africké krajiny dostali záruky, že budú vlastníkom celého projektovaného zariadenia na "zelenú" výrobu elektrickej energie a nebudú mať tak dojem, že celý projekt im bol Európou nanútený. Tak či onak, na prvú elektrickú energiu zo saharskej púšte si Európania budú musieť ešte nejaké tie roky počkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.