Košice exhibične potvrdili postup do semifinále

Košický útočník Rudolf Huna sa raduje z prvého gólu v popradskej sieti.
Košický útočník Rudolf Huna sa raduje z prvého gólu v popradskej sieti. (Autor: TASR/František Iván)
Sportnet|22. mar 2010 o 19:27

Hokejová bitka o východ sa skončila. Košice v piatom štvrťfinálovom zápase deklasovali Poprad 8:1, zvíťazili v sérii 4:1 a postúpili do semifinále extraligy.

KOŠICE. Piaty zápas štvrťfinále play off začal vo svižnom tempe na oboch stranách. Už v 5. minúte si Bartoš z pravej strany nakorčuľoval pred Šimonoviča a bekhendom trafil žŕdku. Hostia odpovedali na začiatku 9. minúty Kloudom, ktorý nepríjemne vystrelil z priestoru medzi kruhmi, no Hudáček reflexívne ramenom vyrazil. O štyri minúty neskôr vysunul Bartoš z obrannej modrej čiary Hunu, ktorý po individuálnom prieniku trafil šibenicu a bolo 1:0. V 15. minúte po druhýkrát rozjasal košické publikum Jenčík, keď po Vorelovej prihrávke trafil pohodlne do odkrytej brány - 2:0.

Úvod druhej časti vyšiel prekvapujúco lepšie "oceliarom", ktorí pri vylúčení Húževku a Šedu dokázali skórovať. Do streleckej listiny sa zapísal Gron po peknej prihrávke Deyla - 3:0. V 28. minúte prvú strelu Deyla brankár Šimonovič vyrazil, ale obanca Košíc si nakorčuľoval medzi kruhy a v druhom prípade prekonal popradského gólmana (4:0). Netrvalo dlho a Húževka zvýšil už na nedostihnuteľných 5:0. Vzápätí hostia vystriedali brankársku jednotku, ktorú nahradil Klempa, no ani ten si čisté konto dlho neudržal a o šesť minút ho prekonal Bartoš po prihrávke Hunu - 6:0. Košičania naburcovaní domácim publikom pridali ešte dva góly, ktorých autormi boli opäť Bartoš a po ňom Jenčík. Hostia v závere druhej tretiny korigovali vďaka Ratajovi na 1:8.

Hráči Košíc si s ľahkosťou počas poslednej časti hry vypracovali viacero sľubných príležostí, no Podtatranci im dokázali odolávať. V rozhodujúcom zápase Popradčania oslabení o piatich hráčov dokázali odolávať favorizovaným Košiciam iba prvú tretinu, ale v druhej inkasovali poltuctový gólový prídel. Domáci sa za potlesku divákov v Steel aréne zaslúžene tešili postupu do semifinále play off.

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Cítili sme veľkú šancu ukončiť sériu na domácom ľade a tomu sme podriadili všetko. Sústredili sme sa najmä na prvú tretinu, v ktorej sme dali dva góly. V druhej sme pridali ďalších šesť a v tretej časti sme zápas už len kontrolovali."

Július Pénzeš (tréner Popradu):
"Nadviazali sme na slabší výkon z predchádzajúceho domáceho zápasu. Zranili sa nám hráči, pri piatich zranených absentovala kvalita. Chceli sme zabojovať, ale po treťom inkasovanom góle bojovnosť upadla. Tento zápas sme chceli so cťou dohrať. Výsledok nezodpovedá predvedenej hre. Súperovi chcem pogratulovať k postupu a prajem mu, aby to dotiahol čo najďalej."

HC Košice - HK Poprad 8:1 (2:0, 6:1, 0:0) - konečný stav série 4:1

Góly: 13. Huna (Bartoš), 15. Jenčík (Vorel, Dravecký), 24. Gron (Deyl), 28. Deyl (Vorel), 32. Húževka (Andrašovský, Šeda), 34. Bartoš (Huna), 38. Bartoš (Tabaček, Huna), 40. Jenčík (Vorel, Grman) - 40. Rataj (Mašlonka, Lapšanský).

Rozhodovali: Jonák, D. Konc - Gajan, Smrek, vylúčení: 7:8, presilovky: 3:0, oslabenia: 1:0, 7 016 divákov.