tom Slovensko "takmer trikrát horšie" ako náš slávny "priemer EÚ", agentúra zverejnila akýsi názor panelu analytikov, podľa ktorého "vývoj nezamestnanosti na SR je optimistickejší, ako sa očakávalo". No.
Dalo by sa teraz chvíľu šachovať, že či u Jurzycu niet predsa len viac pravdy ako u expertov bez záväzkov v kampani... Alebo, či sa tie dve informácie až tak vzájomne bijú, ako na prvé počutie znejú. A tak ďalej. Avšak k faktu, že nezamestnanosť na SR sa zvýšila cez krízu asi o 4 a pol percenta (momentálne je asi 13%), sú zásadné a podstatné vedomosti úplne iného typu.
Po prvé, čo sa týka porovnávania s "priemerom EÚ" (kýmkoľvek), Jurzyca a tutti quanti, ktorí cez toto skúšajú roztrhať Fica, šliapu vodu. Jednoducho preto, lebo koľko štátov, toľko metodík štatistického sledovania nezamestnanosti. Napríklad v Dánsku (ale aj inde), ktoré je vychýrené (bez irónie) najflexibilnejším pracovným trhom v EÚ a kedysi bolo vzorom aj slovenských reformátorov, sa ako štatisticky "zamestnaný" vykazuje každý, kto je v štátom dotovanom rekvalifikačnom kurze. To umožňuje domácim, teda dánskym expertom vyslovovať dôvodné podozrenie, že ich reálna nezamestnanosť nie je "najnižšia v únii", ako tvrdí vláda a aj Eurostat, ale dokonca horšia ako "priemer únie". V Grécku či Maďarsku, aby sme nechodili ďaleko, je zase (na hlavu pracujúceho) násobne viac predčasných a invalidných dôchodcov, než napr. na tom našom Slovensku (či aj inde). Známym deformátorom obrazu v mnohých krajinách je "latencia" zakrývaná de facto neobmedzeným prístupom na vysoké školy. To všetko a mnoho podobného sú natoľko skresľujúce faktory, že porovnávanie nezamestnanosti v štátoch EÚ, či jej vývoja, je bohapustý nezmysel. I napriek tomu, že z toho žijú regimenty byrokratov, ktorí by inak – hahahahaha - zhoršovali štatistiku.K etickej rovine argumentácie sa žiada špeciálne SDKÚ upozorniť, že keby svojho času neliberalizovali (veľmi múdro!) Zákonník práce, zamestnávateľom na Slovensku by sa dnes prepúšťalo možno i ťažšie, než v "priemere únie". A nezamestnanosť by bola nižšia... Že? Predovšetkým ale: Tvrdiť, že Ficova vláda nie je nekompetentná až hrôza, sa neodváži nikto ani zo sna. Avšak najdôvodnejšie zo všetkých je podozrenie, že po siedmich tučných rokoch prosperity a rastu čaká na Slovensko aspoň sedem rokov stagnácie, keď nezamestnanosť nieže neklesne, ale bude sa šíriť v doteraz nepoznanej podobe, ktorej základným znakom môže byť, že bez práce sa ocitnú nielen nekvalifikované ("neprispôsobivé") vrstvy, ale i vzdelaní ľudia, rôzne inžinierske (a pod.) kádre s dlhou praxou v chrbte. Darmo má SR skúsenosť s takými percentami nezamestnanosti, ako (mimo Španielska a Poľska) nikto v EÚ, toto bude psychologicky nová a nesmierne náročná situácia. Poctivé by bolo varovať pred ňou a upozorniť na hrozbu práve tie stredné vrstvy, na ktoré SDKÚ poľuje klamom a mamom fráz o "skvalitňovaní podnikateľského prostredia" a podobnými bezobsažnosťami.
Koľko štátov, toľko metodík sledovania nezamestnanosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.