Listové stopky sú až 4 cm dlhé, holé, čepele sú nesúmerne okrúhlo srdcovité, sú na báze srdcovité, jemne pílkovité, náhle končisté, holé, len na rube v pazuche žíl sú hrdzavo chlpaté. Prílistky sú malé a opadavé. Vrcholík kvetov je až 12-kvetý, priamy, v 1/2-1/3 s čiarkovito jazykovitým kožovitým listeňom. Kvety sú voňavé, pravidelné, obojpohlavné, 5-početné, tyčiniek je až 80, sú zrastené do 5 zväzkov, vrchný semenník je 5-puzdrový. Koruna je žltkastobiela, nažky sú tenkostenné, guľaté, 6 mm v priemere, slabo brázdité, obsahujú 1-3 semená.
Rastie v svetlých zmiešaných lesoch dubovo-hrabových, lužných a svahových. Vyžaduje vlhké i vysychavé, zásadité, často vápenaté, humózne, hlboké, kamenité i hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberajú súkvetia i s podporným listeňom na začiatku kvitnutia. Pri zbere nelámeme konáre a správame sa ohľaduplne k stromom. Droga obsahuje sliz, triesloviny, glykozidy (napr. tilirozid), malé množstvo silice spoločne s farnezolom a flavonoidy kvercetínom a kemferolom. Droga má potopudný účinok a užíva sa pri chorobách z nachladnutia (chrípke, kašli, bronchitídach a angínach), využíva sa s inými rastlinami pri liečbe reumatizmu, je močopudná, pôsobí ako stomachikum, proti kŕčom, pri neurasténii a chloróze. Pije sa ako čaj, odvar sa užíva ako kozmetikum (čistí kožu, najmä pri potení) a používa sa aj na kloktanie, do ústnych vôd a kúpeľov. Mäkké drevo líp je vynikajúce na stolárske a rezbárske práce, lyko na viazanie zeleniny, kvetov a na hrubé tkaniny. Uhlie sa užíva pri meteorizme, žlčníkových a pečeňových chorobách, hyperacidite a na detoxikáciu, hodí sa aj na kreslenie a zasypávajú sa ním rany a kožné vyrážky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.