Korzár logo Korzár

Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej vo Vyšných Repašoch

Na južnom okraji Levočských vrchov sa nachádza podcelok Levočské planiny. Súčasná sídelná štruktúra tejto podhorskej oblasti s výškou 800-900 m vznikla už pred 14. storočím. Vo Vyšných Repašoch sa zachoval hodnotný stredoveký kostol z tohto obdobia.

Vyšné Repaše. Drevená vstupná brána do areálu kostola, západný portál kostola a celkový pohľad na kostol od juhovýchodu.Vyšné Repaše. Drevená vstupná brána do areálu kostola, západný portál kostola a celkový pohľad na kostol od juhovýchodu. (Zdroj: ds)

Na južnom okraji Levočských vrchov sa nachádza podcelok Levočské planiny. Územie má pahorkatinový reliéf, ktorý je však vysoko položený. Pomerne drsné klimatické podmienky spôsobili aj špecifické podmienky osídlenia. Preto je zaujímavé, že súčasná sídelná štruktúra tejto podhorskej oblasti s výškou 800-900 m vznikla už pred 14. storočím. V jednej z dedín, vo Vyšných Repašoch (okr. Levoča), sa zachoval hodnotný stredoveký kostol z tohto obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stavebno-historický vývoj

Koncom 13 .stor. si začali feudáli zakladať nové osady aj na odľahlejších a zalesnených majetkoch. Tak vznikla i dedina Repaše, keď rod Görgey osídľoval priestor pod lesom "Repach". Obec existovala najneskôr začiatkom 14. stor., o čom svedčí 700-ročný kostol. Osada sa rýchlo rozvíjala a zakrátko sa rozdelila na dve samostatné dediny, Nižné a Vyšné, resp. vtedy Veľké a Malé Repaše. Dvoje Repaše sa uvádzali už v r. 1323, no až 1342 sa konkrétne menovali (Nagrepach et Kysrepach). Najskôr vtedy, začiatkom 14. stor., bol vybudovaný aj kostol.

Sakrálny objekt vznikol v centre obce (803 m n. m.), na menšej vyvýšenine pravobrežnej terasy miestneho potoka. Ranogotický kostol pozostával z vysokej hranolovej veže so starým typom združených okenných otvorov, ďalej z jednolodia s rovným stropom, svätyne s rovným záverom a pristavanej sakristie. Okná lode a svätyne boli úzke vysoké s gotickými kružbami. Interiér bol koncom 14. stor. vyzdobený maľbami christologického motívu. Stavba bola potom mierne upravená, v 17. stor. v rámci renesancie (nová klenba lode) a 18. stor. barokovo (okná v lodi). Zásahy však výrazne do ranogotického objektu nezasiahli a dodnes zostala hrubá stavba v pôvodnom stave vrátane architektonických detailov a zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný stav

V súčasnosti je zachovaný kompletne celý stredoveký kostol, teda múry lode, svätyne, sakristie aj veže. V novoveku vznikla pri južnom múre veže prístavba s točitým schodiskom. Loď je krytá troma poľami renesančnej valenej klenby s hrebienkami. K južnému múru prilieha prístavba kaplnky s valenou klenbou, ktorá mohla predtým slúžiť ako predsieň. Loď je so svätyňou prepojená tupo lomeným víťazným oblúkom so zvýrazneným kvádrovaním. Svätyňa je krytá krížovou rebrovou klenbou, kde vyžľabené rebrá klinového profilu sa krížia v kruhovom svorníku a dosadajú na konzoly s reliéfmi masiek. Severne pristavaná sakristia má rovnako primárnu valenú lomenú klenbu. Vo východnom múre svätyne je zachovaný otvor s lomeným záklenkom a šikmým ostením, ostatné okenné otvory objektu boli barokizované, majú teda teraz poloblúkový záklenok.

Vo svätyni je zachované gotické výklenkové pastofórium a čiastočne sú odkryté gotické nástenné maľby s námetom christologického cyklu (Snímanie z kríža, Kladenie do hrobu, Bičovanie, Ukrižovanie). Podvežie je kryté valenou klenbou, prístupné je lomeným, bohato profilovaným gotickým portálom z travertínu, ktorý predstavuje hlavný vstup do objektu. Mohutná veža má štrbinové otvory a na najvyššom podlaží v každom múre združené okenné otvory delené stredovým stĺpikom so skosenými hranami a zvýraznenou hlavicou aj pätkou.

Cenné je aj vybavenie kostola, tvoriace hnuteľné národné kultúrne pamiatky. Zo stredovekého kostola sa zachovala gotická krstiteľnica, gotické sochy, zakomponované do barokového oltára, neskorogotický zvon a neskorogotické súsošie Corpus Domini, uložené však v múzeu v Levoči. V 18. stor. bol kostol obohatený o krásnu barokovú kazateľnicu a hodnotné oltáre. Kostol obkolesuje kamenný múr, vymedzujúci stredoveký cintorín. Celý areál kostola esteticky dotvára drevená brána v ohradovom múre z 18. stor.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 622
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 126
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 224
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 897
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 720
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu