ými problémami, ktoré temer viedli k zániku firmy. Vráťme sa ale k názvu novej štúdie.
Kršiak rybár
Ten pochádza zo živočíšnej ríše, pretože Pandion Haliaetus je latinský názov dravca, ktorý sa slovensky nazýva kršiak rybár (hovorí vám to niečo?), ktorý žije okolo ústia riek a loví ryby, plávajúce tesne pod hladinou. Štúdia Pandion je prvým dielom Mikea Robinsona, nového riaditeľa dizajnu firmy Bertone. Robinson riadil približne 50-členný tím s priemerným vekom 24 rokov, ktorý na zhotovení štúdie pracoval približne päť mesiacov.
Na počesť jubilea Alfa Romeo
Štúdia Pandion nesie znak Alfa Romeo a bola vytvorená na počesť stého výročia založenia tejto automobilky. Aj typická predná maska pripomína príslušnosť k rodine vozidiel Alfa Romeo. Dizajn štúdie Pandion je založený na koncepcii, ktorú Robinson nazval Skin & Frame, čiže koža a rám. Rám tvorí zložitú priestorovú konštrukciu, tiahnucu sa od prednej masky až po zadný nárazník. Na tomto ráme je uložená tenká „koža" vozidla. Štúdia je postavená na podvozkovej plošine modelu Maserati GT, ktorej rázvor bol skrátený o 9 cm (na 285 cm). Dĺžka štúdie je 4 620 mm, jej šírka je 1 971 mm a výška len 1 230 mm.
Dvere aj s časťou blatníkov
Časti karosérie sú zhotovené z uhlíkových kompozitov, čím sa podarilo znížiť hmotnosť vozidla na 1 200 kg. Bezpochyby najoriginálnejším dizajnérskym i technickým prvkom tejto štúdie sú obrovské nožnicové dvere, ktorých predná časť tvorí dokonca blatníky. Tieto dvere sa otvárajú dozadu nahor, pričom virtuálnym stredom ich otáčania je stred zadného kolesa. Zvisle nahor otvorené dvere čnejú do úctyhodnej výšky 364 cm! Snímače na koncoch dverí pritom zabraňujú, aby otvárajúce sa dvere narazili napríklad do stropu garáže.
Extrémne tenké sedadlá
Interiér vozidla je rovnako extravagantný ako jeho exteriér. Pohodlné predné sedadlá sú extrémne tenké – ich konštrukcia má hrúbku len 30 mm. Nosnú časť tvorí kompozitný materiál, ktorý je pokrytý vrstvou gélovitého materiálu. Vzadu sú len dve núdzové sedadlá. Štúdia nemá klasický prístrojový panel – dva kruhové prístroje sú uložené priamo na stĺpiku volantu. Vedľa volantu sú malé displeje z tekutých kryštálov, na ktorých vodič vidí buď do priestoru zadných sedadiel, alebo (pri cúvaní) za vozidlo.
Osemvalec výkonu 330 kW
Na strednej konzole je veľký 9-palcový displej, zobrazujúci informácie o systémoch vozidla (klimatizácia, audiosystém, navigácia atď.). Na pohon unikátnej štúdie Pandion slúži vpredu umiestnený 4,2-litrový vidlicový osemvalec, ktorý je prevzatý zo sériového modelu Alfa Romeo 8C. Motor s maximálnym výkonom okolo 330 kW poháňa zadné kolesá. Extravagantná štúdia Pandion je koncipovaná ako náhrada za spomenutý model 8C, ale možno sa staviť, že jej dizajn prejde na ceste k sériovému modelu značnými úpravami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.