Košice sa po rozstrele ujali vedenia

Mladý košický gólman Július Hudáček sa stal hrdinom prvého štvrťfinále.
Mladý košický gólman Július Hudáček sa stal hrdinom prvého štvrťfinále. (Autor: SITA/Ivan Fleischer)
TASR|15. mar 2010 o 20:08

V prvom štvrťfinálovom zápase extraligy hokejistov vyhral HC Košice nad HK Poprad najtesnejším pomerom 1:0 po samostatných nájazdoch. V sérii sa ujali vedenia, druhé štvrťfinále sa hrá v utorok.

KOŠICE. Prvý štvrťfinálový zápas play off sa začal na oboch stranách aktívne, s cieľom vsietiť čo najskôr prvý gól a dostať sa do psychickej výhody. Ako prví si vypracovali vážnejšie príležitosti Popradčania, no Šechný a po ňom Kledrowetz stroskotali na Hudáčkovi. Na druhej strane sa v 12. minúte dostal po dobrej akcii košického tímu k puku Sýkora, avšak nenamieril presne. Hostia boli blízko k streleniu úvodného gólu počas presilovej hry na začiatku 19. minúty, keď Haščák z pravej strany napálil žŕdku. Z následného protiútoku sa puk dostal k previnilcovi Šedovi, elegantnou kľučkou sa zbavil obrancu, ale podobne ako Sýkora netrafil bránu.

V úvode druhej tretiny sa domáci počas presilovej hry dostali do sľubných príležitostí. Najprv Grmanovu strelu tečoval pred bránou Dravecký, no dezorientovaný Šimonovič ju s prispením obrancu zaľahol, po ňom netrafil odkrytú časť brány Vorel. V 29. minúte sa karta obrátila, Popradčania sa pri výhode o jedného muža dostali do výbornej šance, keď Kroták tvrdo vypálil od modrej čiary, domáci gólman vyrazil puk iba pred seba, no Klouda ho cez ležiaceho Hudáčeka nenasmeroval do siete. "Oceliari" vytasili zbrane o štyri minúty neskôr, Mikuš po peknej prihrávke Andrašovského nepretlačil puk za chrbát Šimonoviča a pri avizovanom vylúčení hostí sa nedokázal zapísať do streleckej listiny ani obranca Huba.

Záverečná časť hry priniesla obojstranne opatrný hokej, s dôrazom na obrany a vyrážaním do rýchlych protiútokov. Bojovalo sa po celom ihrisku, najväčšiu príležitosť mal v 55. minúte kapitán Popradu Kroták, ale zoči-voči Hudáčekovi trafil do jeho lapačky. O minútu neskôr fauloval Faith, no v presilovej hre domácich stroskotali na Šimonovičovi Mikuš a po ňom aj v samostatnom úniku Huna. Do konca riadneho času gól nepadol a na rad prišlo predĺženie. V jeho polovici spálil najväčšiu príležitosť domácich Jenčík, keď sa vyznamenal Šimonovič. Hostia sa neponáhľali s rozohrávkou a trpezlivo bránili.

Rozuzlenie napokon priniesla jedenásta séria samostatnych nájazdov, v ktorej zaznamenal rozhodujúci gól Andrašovský.

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Začali sme v úvode nervóznejšie, predsa len na domácom ľade ste v úvode série pod väčším tlakom. V druhej polovici zápasu sme však boli hokejovejší, mali sme viac príležitostí. V závere tretej tretiny mohol rozhodnúť Huna a aj v predĺžení sme mali viac čistých gólových šancí. Šťastena sa k nám priklonila pri nájazdoch, chcem poďakovať za podporu aj našim fanúšikom."

Július Pénzeš (tréner Popradu)
: "V úvode zápasu to bolo také ako tradične v play-off: mužstvá vychádzali zo zabezpečenej obrany, nik nechcel riskovať, čakalo sa na chybu súpera. Na začiatku sme boli odvážnejší, mali sme čisté gólové šance, ale Hudáček a Šimonovič chytali výborne. Chceli sme tu uspieť v tomto zápase, pokúsime sa o to aj zajtra."

HC Košice - HK Poprad 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0) - na zápasy 1:0

Gól: rozhodujúci samostatný nájazd premenil Andrašovský.

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Huba, Deyl, Šeda, P. Mikuš, M. Grman, Slimák - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Juraj Sýkora, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - M. Baláž, Mertel, M. Gajdoš

Poprad: Šimonovič - Fabian, J. Brejčák, Jasečko, M. Žemba, Kledrowetz, Michal Segľa, Kramár, D. Brejčák - Škovira, Klouda, D. Buc - Marcel Haščák, Šechný, Juraj Faith - Svitana, Rataj, Kroták - Mašlonka, V. Žemba, Lapšanský

Rozhodovali: Baluška, Goga - Horínek, J. Tvrdoň - vylúčení: 4:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5409 divákov