Čepele sú vrúbkované alebo zubaté, asi v 1/2 polovici najširšie, vpredu zaokrúhlené, na rube sivozelené, roztrúsene chlpaté až plstnaté alebo lysé, za plodu zväčšené. Stvol je až 30 cm dlhý, chlpatý, okolík sírovo žltých kvetov je na jednu stranu sklonený. Listene sú vajcovité až čiarkovité, do 1 cm dlhé. Stopky kvetov sú až 2 cm dlhé, kalich je úzko valcovitý, ku korunnej rúrke priliehajúci, bledožltý, zeleno ostro hranatý, zuby kalicha sú trojuholníkovito kopijovité, končisté. Koruna je až 2,5 cm dlhá, v ústí oranžová, rúrka má dĺžku kalicha, cípy koruny sú rozostúpené, ploché, srdcovité. Tobolka je valcovitá a dlhšia ako kalich.
Rastie u nás v 3 poddruhoch a ich prechodoch. Najčastejší je poddruh pravý, ktorý je viac chlpatý na listu a na okraji má 0,6 mm dlhé chlpy. Kalich je úzko rúrkovitý, ku korune tesne priliehajúci. Čepeľ listu je náhle zúžená v stopku a prechod nie je hrubo zubatý, čo je charakteristické pre poddruh tatranský a tento poddruh má výrazne nafúknutú kališnú trubku. Poddruh poloninský rastie len ve Východných Karpatoch (Bukovských vrchoch), je silno chlpatý a kalich má silno nafúknutý.
Rastie na lúkach, v svetlých lesoch a krovinách a na horských nivách. Vyžaduje vlhké, výživné, zásadité až slabo kyslé, humózne, kamenité až hlinité pôdy. V trávnikoch po použití syntetických dusíkatých hnojiv rychlo mizne.
Ako liečivá rastlina sa zbiera kvet s kalichom. Podzemné časti sú chránené. Droga obsahuje pentacyklické triterpénové saponíny, glykozid primverozid, flavonoidy, silicu, vitamín C a kyselinu kremičitú. Droga má odhlieňovací, vykašliavací a slabo močopudný účinok. Užíva sa ako zápar alebo odvar. Ľudovo sa užíva proti chrípke, pri bolestiach kĺboch, ako srdcové tonikum a nervínum, pri nespavosti a závratoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.