Korzár logo Korzár

Bruselský Grote Markt

Brusel je nielen hlavným mestom Belgicka, ale je považovaný aj za akési neoficiálne hlavné mesto Európy, resp. aspoň tej jej časti, ktorú tvoria členské štáty Európskej únie.

Kvetinový koberec. Raz za dva roky v auguste vytvoria kvetinári na námestí nádherný kvetinový koberec.Kvetinový koberec. Raz za dva roky v auguste vytvoria kvetinári na námestí nádherný kvetinový koberec. (Zdroj: Archív)

V Bruseli sídlia najdôležitejšie inštitúcie EÚ (ich honosným sídlam bola venovaná jedna časť tohto seriálu) i velenie NATO. Brusel, ktorý je jednou z 19 obcí Bruselského regiónu, má len približne 145 000 obyvateľov, v celom regióne žije približne milión obyvateľov. Jedným z turisticky najpríťažlivejších miest Bruselu je Grote Markt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľký trh i veľké námestie

V Bruseli žije mnoho Slovákov a mnohí našinci už toto mesto navštívili ako turisti. Tí si možno teraz akosi nevedia spomenúť, že by v belgickom hlavnom meste navštívili aj Grote Markt (veľký trh). Určite však toto miesto navštívili, lenže pravdepodobne nevedia, že má aj takýto názov. Svetoznáme centrálne námestie Bruselu je totiž vo svete známe najmä pod francúzskym názvom Grand Place (veľké námestie).

SkryťVypnúť reklamu

Dvojjazyčné hlavné mesto

Brusel, rovnako ako celý bruselský región, je však oficiálne dvojjazyčný, pričom úradnými jazykmi sú francúzština a holandčina, takže všetky názvy ulíc, námestí a iných lokalít sú uvádzané francúzsky aj holandsky. Aby bol titulok trochu "tajuplnejší", zvolil som holandskú verziu názvu jedného z najkrajších a štýlovo jednoliatych námestí na svete (aj keď 85 až 90 % ľudí v bruselskom regióne hovorí francúzsky). Založenie Bruselu sa obvykle kladie do roku 979. Námestie – či už ho nazveme Grand Place alebo Grote Markt – bolo centrum Bruselu už v 11. storočí.

Na vysušenom močiari

Toto námestie vzniklo na odvodnenom a vysušenom bývalom močiari a ležalo o približne 1,2 metra nižšie ako dnešné námestie. Námestie bolo miestom veľkých zhromaždení občanov i miestom popráv. Na začiatku 13. storočia boli na severnej strane Grand Place postavené tri tržnice. Ďalšie stavby, drevené i kamenné, vznikali postupne na ostatných stranách námestia. Medzníkom v dejinách tohto námestia je rok 1695. Vtedy na námestí stála takpovediac pestrá zmes budov, pochádzajúcich z 15. až 17. storočia. Dnešné, architektonicky takmer jednoliate námestie Grande Place je dobrým príkladom príslovia, že všetko zlé je na niečo dobré.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzske ostreľovanie

To zlé prišlo 13. a 14. augusta 1695, keď bolo námestie ostreľované francúzskymi vojskami pod velením maršala Villeroya. Temer všetky budovy na námestí boli francúzskou delostreleckou paľbou zničené, stáť ostali len múry a veže radnice a dom Broodhuis. To dobré je to, že v nasledujúcich štyroch rokoch bolo celé námestie prebudované a boli na ňom postavené nádherné budovy prakticky v jednotnom štýle. Temer všetky nové domy na námestí postavili jednotlivé bruselské cechy. Dôležitú úlohu pri obnove námestia a budov na ňom zohrala mestská rada, ktorá si nechala na schválenie predložiť všetky návrhy na výstavbu nových budov.

Radní ustrážili jednotnosť štýlu

Táto rada dôsledne dbala na to, aby námestie malo jednotný a reprezentatívny ráz a v tomto smere aj ovplyvňovalo stavebné plány. Výsledkom tejto výstavby bolo námestie, ktoré sa v prakticky nezmenenej podobe zachovalo do dnešných dní. Námestie má podobu obdĺžnika, ktorý má dĺžku 110 metrov a šírku 68 metrov. Nejde o celkom dokonalý obdĺžnik, pretože južná strana námestia stojí trochu šikmo. Z námestia vedie sedem úzkych uličiek do starého mesta. Najhonosnejšou a najznámejšou stavbou na námestí Grand Place je radnica.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľ: tromfnúť Brugy

Bruselskí radní rozhodli o výstavbe radnice okolo roku 1400, pričom cieľom bolo, aby stavba svojou pompéznosťou "tromfla" radnicu v bohatom meste Brugy, ktorú začali stavať v roku 1370. Architektom stavby bol pravdepodobne Jacques van Thienen. Základný kameň radnice bol uložený v roku 1401. Spočiatku bolo postavené len ľavé krídlo dnešnej stavby, ktoré bolo pristavané k zvonici. Pôvodne nebolo plánované postaviť väčšiu radnicu. Keď si však účasť na riadení mesta vybojovali aj cechy, radnica už bola pre rozšírenú mestskú radu malá a tak bolo v rokoch 1444 až 1448 pristavané druhé, kratšie krídlo. V roku 1449 sa namiesto pôvodnej veže začala stavať nová veža, ktorú pravdepodobne navrhol architekt Jan van Ruysbroeck.

Veža v brabantskom gotickom štýle

Táto veža v brabantskom gotickom štýle, ktorá sa budovala do roku 1455, mala svojou nádherou zatieniť vežu v Brugách. Na vrchole veže, vysokej 96 metrov, stojí tri metre vysoká socha archanjela Michala, patróna Bruselu (niektoré pramene tvrdia, že socha je vysoká 5 m). Po už spomínanom francúzskom bombardovaní dostala radnica v rokoch 1706 až 1714 svoj dnešný vzhľad. Okrem radnice zdobia námestie Grand Place ďalšie nádherné budovy. Za druhú najkrajšiu budovu námestia sa považuje budova priamo oproti radnici. Ide o budovu, ktorá sa vo francúzštine volá Maison du Roi (kráľov dom) a v holandčine Broodhuis (čosi ako dom chleba, pretože na tom mieste kedysi stávala predajňa chleba).

Cechy postavili 37 budov

Do dnešnej podoby v neogotickom resp. neorenesančnom štýle bola táto budova prestavaná v rokoch 1873 až 1896. Okrem budovy radnice a domu Maison du Roi je na námestí ďalších 37 budov, postavených jednotlivými cechmi. Číslovanie budov začína v severnom rohu námestia a pokračuje v smere proti pohybu hodinových ručičiek. Budovy boli postavené v rokoch 1696 až 1700 v talianskom barokovom slohu, modifikovanom flámskymi architektmi. Spomedzi všetkých budov spomeňme aspoň tie najznámejšie a najhonosnejšie. Za najkrajšie sú považované domy s číslami 1 – 7, stojace na severozápadnej strane námestia. Z nich spomeňme aspoň dom č.1, nazvaný Le Roi d'Espagne (kráľ Španielska). Ide o dom cechu pekárov, ktorý bol rekonštruovaný v rokoch 1901-1902.

Sedem domov za jednou fasádou

Z domov na juhozápadnej strane námestia, vedľa radnice, treba spomenúť dom s názvom le Cygne (labuť), ktorý bol dom v roku 1698 prebudovaný súkromným občanom a v roku 1720 sa stal domom cechu mäsiarov. Tento dom už nie je postavený v štýle flámskeho baroka, ale v štýle 18. storočia, ovplyvnenom francúzskym kráľom Ľudovítom XIV. Juhovýchodnú časť námestia zaberá mohutná stavba Domu brabantských vojvodov. Ide o súbor siedmich domov za spoločnou fasádou. Možno ešte spomenúť, že námestie slúžilo až do 19. novembra 1959 ako trh (preto sa v holandčine nazýva Veľký trh).

Kvetinový koberec v auguste

Udalosťou, na ktorú sa schádzajú turisti z celého sveta, je známy "kvetinový koberec". Každý druhý august vytvoria kvetinári na námestí nádherný kvetinový koberec, a to na ploche 24 m x 77 m. Na tejto ploche je z pol milióna (niekde sa hovorí o milióne) begónií vytvorený nádherný kvetinový obrazec, ktorý turisti môžu obdivovať niekoľko dní. Patrí sa ešte spomenúť, že námestie Grand Place bolo v roku 1998 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ak vás zaujíma, čo sa na bruselskom námestí Grand Place deje práve teraz, môžete to vidieť na záberoch webkamery na internetovej stránke www.brussels.be/4664.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu