Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Profesor Ondrej Halaga - historik aj organizátor kultúrneho života

Popredný slovenský historik prof. PhDr. Ondrej R. Halaga Dr. Sc. h. c. oslávil 4. marca 2010 vzácne životné jubileum - úžasných 92 rokov pri dobrom zdraví, plný tvorivých síl. Ako keby sa vek nedotkol jedného z našich najstarších stále tvoriacich vedcov.

Jubilujúci historik. Prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, Dr. SC. h. c., sa dožil 4. marca 2010 významného životného jubilea 92 rokov.Jubilujúci historik. Prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, Dr. SC. h. c., sa dožil 4. marca 2010 významného životného jubilea 92 rokov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Môžeme ho denne stretnúť v košickej mestskej doprave, uliciach i na prechádzke za mestom. Jeho život ako bežného človeka je spätý so Šarišom, odkiaľ pochádza, s Košicami, kde žije a ako vedca a historika s Košicami a východným Slovenskom.

Takmer všetkých 500 prác, medzi nimi aj kníh, vydaných v zahraničí, sa dotýka Košíc a východného Slovenska od najužšieho po najširší - európsky kontext. Spomenieme aspoň tieto: Právny, územný a populačný vývoj mesta Košíc, Počiatky Košíc a zrod metropoly, Košice-Balt (výroba a obchod v styku východoslovenských miest s Pruskom 1275-1526), Acta Iudicaria civitatis Cassoviensis 1393-1405 (najstaršia mestská právna kniha a najdôležitejšia o Košiciach, ktorá pre tunajší zákaz vyšla v Mníchove v nemčine), Styky Olomouc-Košice do 15. storočia, Mestské právo v 16.-18. storočí v Európe, Východoslovenský slovník, obsahujúci do 60-tisíc pojmov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Košická univerzita

O. Halaga nie je známy iba ako historik, ale od roku 1945 po skončení druhej svetovej vojny aj ako organizátor kultúrneho života v Košiciach a na východnom Slovensku, tiež iniciátor návratu vysokého školstva do Košíc. Konkrétne: bol iniciátorom vzniku Východoslovenského kultúrneho spolku Svojina v Košiciach, obnovenia Košickej univerzity, aj návratu Vysokej školy technickej M. R. Štefánika z Bratislavy do Košíc. Tieto, aj iné fakty, súvisiace s vysokým školstvom v Košiciach, nie sú mnohým čitateľom známe.

Košickú univerzitu založil jágerský biskup Benedikt Kišdy listinou vydanou v Jasove 26. februára 1657 a fundáciou 40-tisíc toliarov. Panovník Leopold I. zlatou bulou vydanou v Grazi 7. augusta 1660 ju potvrdil a zrovnoprávnil s univerzitami vo Viedni, Kolíne, Prahe, Olomouci, Trnave a s ďalšími s právom promovať. Mala teologickú, filozofickú, neskoršie právnickú a lekársku fakultu. Po zastavení činnosti jezuitského rádu v roku 1772 prešla Košická univerzita na základe reforiem Jozefa II. pod štátnu správu. Teologická fakulta sa presťahovala do Jágru a od roku 1776 Košická univerzita právne podliehala jedinej uhorskej univerzite, prenesenej z Trnavy do Budína. Odvtedy mala aj nový názov: Academia Regia Cassoviensis (Kráľovská akadémia). Od r. 1848-49 tu zostal už len zvyšok Košickej univerzity - Právnická akadémia a až do r. 1922 už v Česko-Slovenskej republike sa v Košiciach vyučovalo iba právo. V r. 1922 na základe vládneho nariadenia vyše 250-ročná univerzita zanikla.

SkryťVypnúť reklamu

VŠT niesla Štefánikovo meno

Košice zostali bez univerzity v rokoch 1922-1959, z čoho vyplýva, že v tom období museli východoslovenskí vysokoškoláci študovať v Prahe a v Brne. Napokon - v slovenskom jazyku sa nevyučovalo počas trvania monarchie nikde (okrem základných škôl v nárečí) dokonca aj na košickej Právnickej akadémii už v ČSR bol až do jej zániku v roku 1922 vyučovací jazyk maďarský. Po vzniku ČSR sa začala v Bratislave Slovenská univerzita iba vytvárať, takže záujemcovia o vysokoškolské štúdium z východného Slovenska odchádzali do Čiech a na Moravu. Tam sa zapájali do viacerých hnutí Slovákov ako boli napr. Detvan, Dav, čítali a podieľali sa na tvorbe slovenského časopisu Svojeť, vydávaného v Prahe. V Svojeti boli aj básne šarišského básnika J. Tomášika-Dumína. V Prahe medzi študentmi vznikla iniciatíva postaviť spolutvorcovi ČSR gen. M. R. Štefánikovi v Košiciach pomník a tiež zriadiť v metropole východného Slovenska vysokú školu technickú, ktorá by niesla jeho meno. Napokon sa to stalo realitou, keď bola podľa čsl. zákona zo dňa 25. júna 1937 podpísaného Benešom, Hodžom a Frankom zriadená v Košiciach Vysoká škola technická M. R. Štefánika a na Hlavnej ulici zo zbierok občanov postavili Štefánikovi pomník, ktorý počas socializmu odstránili a nevedno kde roztavili. Počas okupácie Košíc VŠT presťahovali najprv do Martina a potom do Bratislavy a Maďari ako náhradu zriadili Vysokú školu obchodnú.

SkryťVypnúť reklamu

Nenávratne preložená VŠT

Po druhej svetovej vojne by nebolo azda normálne, keby Košice zostali provinčným mestom bez vysokej školy. Vznikol boj o návrat VŠT, ktorú, ako sa ukázalo, nenávratne preložili. V tom čase už začal vyvíjať činnosť Východoslovenský spolok Svojina, ktorý vydával aj časopis Východoslovenský akademik. Svojina, časopis, i ľudia okolo nich zoskupení začali bojovať o návrat VŠT aj o obnovu bývalej Košickej univerzity. Na čele tohto boja stál O. R. Halaga. V júli r. 1945 vyšlo prvé číslo Východoslovenského akademika s podtitulom: Časopis pre záujmy východného Slovenska. Na titulnej strane bola báseň Pavla Horova Rodná zem. "Do časopisu prispievali nebojácni nadšenci, ktorým záležalo na tom, aby východné Slovensko nebolo zabudnutým kútom povojnového Československa, najmä preto, že malo bohaté tradície nielen v obchode, ale aj vo vzdelávaní" - hovorí dnes prof. Halaga, ktorý osobne podstúpil odyseu v záujme pokračovania tradície vzdelávania.

Nezáujem najvyšších

Prvé číslo časopisu bolo venované VŠT a útrapám, ktoré boli spojené s úsilím dostať školu späť tam, kde vznikla. Všetko úsilie, peripetie, vyšlo nazmar, pretože ani najvyššie úrady nemali záujem vrátiť školu do Košíc. Prof. Halaga má aj dnes v pamäti slová jej rektora Hronca: "Nebolo v záujme Slovákov, aby bolo veľa inteligencie z východu a keď už, tak technickej. Preto sa zriadila VŠT v Košiciach, ale teraz by sme ju zabili, keby sme ju presťahovali naspäť do Košíc. "Napokon bola ako náhrada založená Vysoká škola lesného inžinierstva a lesného a poľného hospodárstva, ktoré neskoršie presunuli do Zvolena a Nitry. V Košiciach vznikol priestor pre Vysokú školu technickú (dnes Technickú univerzitu) v súvislosti s Východoslovenskými železiarňami.

Podobne, ba ešte komplikovanejšie to bolo s obnovením univerzity, o čom sme podrobne písali v Korzári 3. 9. 2009 v článku Zatajená košická univerzita. O. Halaga zdôrazňuje, že išlo o obnovenie košickej univerzity, nie o založenie, i keď začala pôsobiť ako Univerzita P. J. Šafárika až v roku 1959. Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UPJŠ vyslovil jej prvý rektor prof. J. Pajtáš O. R. Halagovi poďakovanie "za iniciatívu a prácu v prospech vzniku UPJŠ". Pomenovanie podľa Šafárika jej dali tí, ktorí o ňu bojovali ašte ako členovia Svojiny. Tento spolok, ktorý priniesol vklad do slovenskej kultúry, zanikol v roku 1951 na základe zákona o zrušení spolkov. O jeho činnosti prinesieme článok v nasledujúcom vydaní o týždeň.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  3. V Bratislave sa koná Globsec
  4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 930
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 850
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 838
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 3 515
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 614
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 480
  8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203

Blogy SME

  1. Nadácia otvorenej spoločnosti OSF: Každá minca má dve strany...
  2. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Andalúzie cez Extremaduru do Castilla y León
  3. Věra Tepličková: VeraTemp alebo Čo je mojou prácou a poslaním...
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
  5. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
  6. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  7. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  8. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 369
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 885
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 360
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 9 876
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 9 659
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 418
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 5 728
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 4 927
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Nadácia otvorenej spoločnosti OSF: Každá minca má dve strany...
  2. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Andalúzie cez Extremaduru do Castilla y León
  3. Věra Tepličková: VeraTemp alebo Čo je mojou prácou a poslaním...
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
  5. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
  6. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  7. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  8. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 369
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 885
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 360
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 9 876
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 9 659
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 418
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 5 728
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 4 927
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu