Piatok, 20. október, 2017 | Meniny má Vendelín
KOŠIČANIA KOPÍRUJÚ ÚVOD Z JESENE

Matúš Čonka dúfa, že paralela sa končí

Východoslovenské derby 1. FC Tatran Prešov - MFK Košice sa skončilo zmierlivo. K zápasu sme sa vrátili s obrancom MFK Matúšom Čonkom.

Ľavý obranca. M. Čonka (pri lopte) mal po zápase v Prešove dobrý pocit.(Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Obranca MFK Košice Matúš Čonka má za sebou vydarený duel v Prešove. Dalo by sa povedať premiérový. Svojím spôsobom bol i nebol. Vo futbalovej Corgoň lige totiž už odohral pár minút, keď v 2. kole nastúpil v 87. min. na Štiavničkách proti Banskej Bystrici (0:0). Celý zápas však odohral v lige po prvý raz. Nebol to však prvý celý duel za A-mužstvo MFK. V pohári už má za sebou 90 minút. Zhodou okolností opäť proti Banskej Bystrici (doma 0:2).

V lige zatiaľ remízovo

"Zatiaľ, čo štart v lige, to remíza," usmial sa Matúš. Priznal, že v I. polčase nemal veľa práce na ľavom kraji obrannej formácie MFK Košice. Po prestávke to už neplatilo. Naopak, mal sa čo obracať. Nehovoriac, keď už po desiatich minútach hostia prehrávali po góle, ktorému predchádzala akcia práve "z pozemku" 19-ročného obrancu MFK. Ten spolu s Markom Milinkovičom neustrážil kombináciu Tatrana a center Ščasného nakoniec priniesol vedúci gól Prešova. "Hodnotenie sme ešte nemali, takže neviem, čo povie tréner, no dnes by som asi situáciu riešil trochu inak. Asi by som skôr vystúpil oproti súperovmu hráčovi, aby nemohol poslať kolmú prihrávku," priznal mladý bek žlto-modrých. Košičania mali včera voľno.

Veril, že zabodujú

V metropole Šariša poveternostné podmienky veľmi futbalu nežičili. "Hralo sa mi celkom v pohode. Terén však bol veľmi náročný, pretože ihrisko bolo prakticky zamrznuté." Už dávnejšie sa vedelo, že oproti úvodnému jarnému stretnutiu s Petržalkou bude Košičanom chýbať pre trest za žlté karty Juraj Hovančík, ktorý hral ľavého obrancu. "O tom, že nastúpim od začiatku, som sa dozvedel od trénera Milojeviča v piatok na tréningu." Matúš nemal žiadnu trému, nebol nervózny, aby nemohol v noci zaspať. V samotnom derby sa rýchlo dostal do zápasu. Dokonca ani inkasovaný gól ho dlho nemrzel. Dávid Škutka totiž o desať minút vyrovnal. "Určite sa mi uľavilo. Ale to asi každému z nášho mužstva. Na druhej strane, evidoval som, že v súbojoch týchto dvoch tímov domáce mužstvá nevíťazia, preto som veril, že neodídeme naprázdno." Matúš neskrýval, že najväčšie problémy robil Košičanom Bernardo.

Aby sa nič podobné neopakovalo

Na jeseň začali Košičania pomerne svižne. Vyhrali doma 2:0 nad Dunajskou Stredou a všetci sa rozplývali nad výkonom chorvátskeho brankára Nikolu Schrenga, ktorý si udržal čisté konto. Nasledovala lichotivá bezgólová remíza v Banskej Bystrici a všetko nasvedčovalo tomu, že po vydarenom štarte si východniari zopakujú úspešný úvod z minulého ročníka. Nasledovali však jedna prehra za druhou a kritika defenzívnej činnosti na čele s brankárom Schrengom. Jar je z pohľadu Košíc obdobná - domáce víťazstvo na nulu, lichotivá remíza v Prešove. "A tu by sa mohla paralela s jeseňou aj skončiť. Dúfam, že nič podobné sa nebude opakovať. Pravdupovediac, presne na to som myslel, že sme začali tak ako na jeseň. Verím však, že budeme lepšie pokračovať a zachránime sa.