H.E.A.T. program
Jedným z najmladších predstavených fitnes techník na nedávnom košickom maratóne bol tzv. H.E.A.T. program, ktorý od roku 2007 možno nájsť aj v slovenských fitnescentrách. "H.E.A.T. program prináša vysokohorský pohyb do indoor priestru. Na cvičenie sa používa bežiaci pás, ktorý vnáša do cvičenia prvok prirodzenosti. Človek totiž zapája tie isté svaly ako pri bežnej chôdzi, ktorá je pre neho najprirodzenejšia," charakterizoval High Energy Aerobic Training Tomáš Hýna, jeden z českých priekopníkov programu. Výhodou cvičenia je jeho dôraz na individualitu. Každý cvičiaci má možnosť nastaviť si stupeň záťaže, aký mu vyhovuje a kopírovať pri tom predcvičované cviky.
Latinodance aerobic
Tento druh aerobicu je prístupný vo viacerých fitnes centrách v Košiciach a je veľmi obľúbený u všetkých vekových kategórií. Na maratóne ho predstavil Igor Šustr, známy český cvičiteľ. "V Latino Dance nájdete prvky čače, samby, rumby, paso doble, ale aj salsy. Ženy všetkých vekových kategórií to mimoriadne baví. V mnohých prípadoch sa však hodín zúčastnia aj muži. Majú možnosť si dobre zatancovať a vyformovať si pritom postavu", vysvetľuje Šustr. O slovenských klientkách, podobne ako o Taliankach či Nemkách tvrdí, že sa vedia viac uvoľniť a neboja sa poriadne hýbať. Češky sú vraj viac ostýchavé. Latino Dance aerobic ponúka alternatívu, ako sa môžete poriadne zapotiť, ale zároveň aj zabaviť a aktívne si oddýchnuť. Nie je pritom potrebné byť v skvelej forme, začať cvičiť môže hocikto.
PortDeBras
PortDeBras je svetová, mimoriadne populárna novinka, ktorej tvorcami sú španielsky lektor Julio Papi a ruský tréner Vladimir Snezhik. "Je to kombinácia tanca a posturálnych techník v duchu body&mind, teda zdravého cvičenia. Pohyby pri cvičení prispievajú k správnemu držaniu tela, stabilizácii a mobilite kĺbových spojení," charakterizoval novinku Lukáš Kolek, ktorý ako jeden z prvých priniesol tento šport do Čiech. Hodina PortDeBras je k telu a predovšetkým kĺbom veľmi šetrná, nedochádza k žiadnym otrasom ako pri klasickom aerobicu alebo kickboxe. Počas 55 minút sa cvičiaci hýbu v jemnom rytme štýlu chil out.
Fit ball
Cvičenie na lopte Fit Ball je vhodné naozaj pre všetkých. Zvlášť sa však odporúča ženám, ktorým môže dokonca pomôcť predísť inkontinencii. "Svalstvo panvového dna a hlboké svaly okolo chrbtice majú vyvinuté už aj mladé ženy. Pravidelným a správnym cvičením sa môžu ženy vyvarovať neskorších problémov v tejto oblasti," vysvetlila Hanka Kynýchová, vyhlásená česká odborníčka nielen na cvičenie, ale aj stravovacie návyky. "Okrem toho sa lopty všeobecne odporúčajú aj starším ľuďom a ľuďom s nadváhou, pretože ich svalový a kostný aparát je viac opotrebovaný." Rovnako dobrý a prospešný je Fit Ball i pre pánov. Cvičenie na lopte im pomáha prekrviť ich intímne partie a predísť tak impotencii. Pri cvičení je mimoriadne dôležitá správna veľkosť lopty. "Človek vysoký 160–170 cm má mať obvod lopty 75 cm, ak je vyšší, obvod lopty by mal byť 80 cm. Všeobecne platí, že pri zhupnutí na lopte by panva mala byť vždy vyššie ako kolená. V opačnom prípade si škodíte," uzavrela trénerka.
Folkaerobic
Spojenie pôvodnej ľudovej hudby a tanca v rytme aerobicu tvorí vynikajúci mix plný náboja. Na maratóne ho predstavila Marcela Barcálová z Katedry telesnej výchovy TU. "Spoločenské tance, latinskoamerické alebo štandardné, sú v poslednom čase veľmi populárne a moderné. Folklór je však súčasťou našej histórie a ľudovú hudbu máme v srdci. Preto by sme naň nemali zabúdať. To bolo aj prvotnou myšlienkou pri vzniku folkaerobicu.
Vystúpenia ľudových súborov sú navyše neuveriteľne prepracované, čo z nich robí skvelého kandidáta na spojenie s aerobicom," vysvetlila Barcálová. Možnosť zacvičiť si na ľudové nôty majú zatiaľ len študenti Technickej univerzity v Košiciach. Čoskoro by sa však mali objaviť aj v ponuke fitnes centier.
Autor: Lucia Pazičová & Lenka Zíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.