Korzár logo Korzár
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Ťažký bol "mierový" boj proti infekciám aj besnote

V košickom prostredí boli lekári a zdravotníci v 20. rokoch 20. storočia poprednými reprezentantmi inteligencie a treba vyzdvihnúť ich prínos pre rozvoj medicíny a zdravotníctva, prírodných vied a iných oblastí spoločenského a kultúrneho diania.

Bývalá pôrodnica. V jej "babskej škole" pripravovali pôrodné asistentky.Bývalá pôrodnica. V jej "babskej škole" pripravovali pôrodné asistentky. (Zdroj: archív)

V košickom prostredí a tým aj na celom východnom Slovensku boli lekári a zdravotníci v 20. rokoch 20. storočia poprednými reprezentantmi inteligencie a treba vyzdvihnúť ich prínos pre rozvoj medicíny a zdravotníctva, prírodných vied a iných oblastí spoločenského a kultúrneho diania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom období bola mladá ČSR vyčerpaná 1. svetovou vojnou, ktorá zmrzačila necelé 3 milióny obyvateľov Slovenska, v bývalom Uhorsku 60-tisíc mužov a zabila 70-tisíc Slovákov oblečených do uniforiem rakúsko-uhorskej armády. Okrem hladu a chudoby priniesla vojna aj choroby a nákazy. Lekárov bolo ako šafranu na množstvo chorých na tuberkulózu, týfus, šíriacu sa besnotu a iné nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Vojnové hospodárstvo

Roky 1914-1918 boli pre celé Uhorsko, teda aj pre Košice rokmi tzv. vojnového hospodárstva podľa "Zákona o mimoriadnych opatreniach pre prípad vojny" z roku 1912, keď nemohlo nikomu čo len napadnúť, že po atentáte na následníka trónu vyhlási Rakúsko vojnu Srbsku. Všetci boli presvedčení, že bude krátka, no po troch rokoch strácali nádej, pretože bol nedostatok potravín, čo pocítili najmä rodiny, ktoré stratili živiteľov a žili z vojnovej podpory, košické priemyselné podniky nemali suroviny, plynárne a elektrárne obmedzovali dodávku energií pre mesto, podniky, domácnosti. Všetky, aj súkromné podniky, boli pod vojenským dozorom, mužské pracovné sily vo výrobe i v úradoch nahradili ženy a invalidní vojaci. Podľa sčítania obyvateľov v Košiciach v roku 1910 bolo zo 44 211 občanov zárobkovo činných 21 997. V roku 1915 bolo v meste 34 tovární, z ktorých majitelia odvádzali zisk štátu na vojnové pôžičky. Vojna ochromila aj politickú činnosť členov mestského zastupiteľstva, ktoré riešilo ekonomické a zásobovacie problémy, zriaďovanie poľných nemocníc - jednu zriadilo mesto v Polepšovni na terajšej Komenského ulici (dnes Univerzite veterinárneho lekárstva). Počas trvania vojny sa ani raz neuskutočnili voľby. Viacerí poslanci boli vo vojenskej službe, ich mandáty navrhli zrušiť a doplňujúce voľby mali byť v marci roku 1918, čo sa aj uskutočnilo a vtedy nastúpil aj nový hlavný župan, no iba do októbra, ked oznámil, že Uhorsko prehralo vojnu. (Zhodou okolností sa 4. marca 1918 narodil náš popredný stále tvoriaci historik prof. Ondrej R. Halaga, ktorý sa dnes dožíva 92 rokov).

Počas vojny sa utlmila aj výstavba už schválených stavieb ako napr. pošty, no najmä štátnej nemocnice pavilónového typu na terajšej Rastislavovej ulici, vtedy Bercényiho. Dokončili iba jeden - chirurgický pavilón, ostatné postupne až po vojne.

SkryťVypnúť reklamu

Mestu nestačili lekári ani nemocnica

Rozrastajúce sa mesto potrebovalo nemocnicu, ktorá by poskytovala zdravotnícku starostlivosť na odbornej úrovni, aj lekárov, najmä v povojnovom období. Nestačilo 160 lôžok vo všeobecnej nemocnici na terajšom Námestí osloboditeľov, otvorenej v r. 1831, ktorá nemala stálych lekárov ani zdravotníkov, ani operačnú sálu, tá pribudla až v roku 1913, ale aj tak sa v nej nedalo operovať. V roku 1905 bolo v Košiciach 22 vojenských lekárov, 38 civilných - z nich vykonávalo súkromnú prax 28 a pre celé Košice bol spomedzi nich jeden očný a jeden kožný lekár, osem zubných, ostatní so všeobecnou praxou, ďalej desať úradných a nemocničných i ústavných lekárov vrátane mestských, župných, vo verejnej nemocnici i v detskom domove. Po otvorení 7 pavilónov najväčšej a najmodernejšej nemocnice na Slovensku v r. 1924 (na Rastislavovej ulici) pribudlo 600 lôžok, 6 primárov, 18 lekárov, civilné i rehoľné sestry. Bez rozdielu svojej špecializácie lekári tejto nemocnice chodili prednášať aj na vidiek o zdravej výžive, reumatizme, hygiene chrupu, alkoholizme, infekčných chorobách. Bezplatným poradenstvom sa zapájali v Košiciach do zdravotníckych podujatí mesta a Červeného kríža. Lekári Štátnej pôrodnice so školou pre pôrodné asistentky (na terajšej Moyzesovej ulici) bezplatne liečili osamelé matky s batoľatami v ambulancii, zriadenej magistrátom a poskytovali aj poradenstvo. Zdravotnícka osveta okrem prednášok, demonštrovania zásad prvej pomoci na figurantoch v spolupráci s Červeným krížom bola v 20. a 30. rokoch 20 stor. nemysliteľná bez vedecko-populárnych článkov. Nimi sa stal známy v ČSR okrem iných lekárov primár pôrodnice MUDr. Otakar Frankenstein. V roku 1935 odvysielal Čsl. rozhlas v Košiciach prvú zdravotno-výchovnú prednášku doc. MUDr. Jána Kňazovického "O embólii pľúcnice".

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia dopravných úrazov

Lekárov požiadala polícia o jarné a jesenné cykly prednášok o prevencii dopravných úrazov ako súčasti dopravnej výchovy občanov Košíc pre zvyšujúcu sa úrazovosť na uliciach. Časté boli pády po vyskočení z idúcej električky, čím si ľudia skracovali cestu. Pri prechádzaní cez ulice skončili mnohí pod kolesami fiakrov - vtedajšej taxislužby - s dolámanými končatinami, alebo sa na nich zosypal z vozov zle upevnený náklad, najčastejšie drevo a stavebniny. Neraz sa splašili kone a koč s pasažierom havaroval. Na následky takejto nehody zomrel košický mešťanosta Alexander Torok. keď sa na koči vracal z inšpekcie Bankova.

Tvrdý oriešok

Ním bola tuberkulóza a infekčné choroby, proti ktorým viedli organizovaný boj lekári s Červeným krížom. Masarykova liga proti TBC zriadila a uviedla do činnosti vyše 60 dispenzárov, poradní a ústavov, kde chorým poskytovali bezplatnú pomoc. Lekári v nich robili selekciu chorých a zdravých, aby ich izolovali v ústavoch s komplexnou starostlivosťou. Okrem TBC sa vyskytovali infekčné choroby zo zdravotne nevyhovujúcej pitnej vody, tiež škvrnitý týfus, u detí záškrt a kiahne, proti ktorým neboli očkované. Ministerstvo verejného zdravotníctva zriadilo v Bratislave a v Košiciach bakteriologicko-diagnostické stanice, ktoré boli povinné bezplatne vyšetrovať vodu, robiť vyšetrenia na choleru, týfus, záškrt a na iné infekčné choroby. K centrám boli pridelené župy, kým v nich nezriadili pobočky. Ku košickej stanici patrili župy: Abovsko-turnianska, Šarišská, Zemplínska, Oravská, Liptovská.

Košickí lekári sa zúčastňovali aj na niektorých zdravotníckych misiách. Jedna z nich pod vedením MUDr. Stuchlíka z novej košickej nemocnice mala zriadiť infekčnú 40-lôžkovú nemocnicu v Chuste na Podkarpatskej Rusi aj s osobitnou infekčnou ambulanciou, kde selektovali ochorenie na kiahne od iných infekcií a deti hospitalizovali. Proti tomu sa bránili rodičia zo strachu pred smrťou detí motykami a hrabľami.

Besnota

V r. 1922 sa v ČSR vyskytla besnota. Pasteurov ústav jediný pre ČSR bol v Prahe. Obavy z rozšírenia nákazy boli preto opodstatnené. Besnota neustúpila ani po troch rokoch, preto vznikla kampaň za zriadenie Pasteurovho ústavu na Slovensku. Trvalo ďalšie tri roky, kým zriadili v štátnej nemocnici v Košiciach Pasteurov ústav s pôsobnosťou pre celé Slovensko. Organizáciou a vedením bol poverený MUDr. Václav Strimpl. Spočiatku bolo v ústave denne 80-90 pacientov, pretože v roku 1928 sa besnota zo západného Slovenska presunula na východ až na Podkarpatskú Rus, do Berehova a veľa jej bolo aj v Košiciach. Po urputnom boji sa besnotu podarilo poraziť očkovaním. Po 9 rokoch Pasteurov ústav

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
  6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
  1. Helping business on a global scale
  2. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
  3. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
  4. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
  5. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
  6. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  7. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
  8. Kaufland v Detve otvorí novú predajňu, čo v nej zákazníkov čaká?
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 619
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 149
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 835
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 087
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 827
  6. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 169
  7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 019
  8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 2 009

Blogy SME

  1. Peter Frasch: Sekulárny konzervativizmus - čo nato umelá inteligencia?
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (3/7)
  3. Vladimír Krátky: Pellegrini sa konečne vyfarbil ... .
  4. Anna Miľanová: p. p.
  5. Marián Šumšala: Novinári proti I. Matovičovi
  6. Viera Polakovičová: Začali 58. Bratislavské hudobné slávnosti
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čudné hry NAKA a špeciálnej prokuratúry okolo šéfa gangu temných síl pána X
  8. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť prvá
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 400
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 260
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 33 382
  4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 536
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 150
  6. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 13 733
  7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 11 867
  8. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 587
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Peter Frasch: Sekulárny konzervativizmus - čo nato umelá inteligencia?
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (3/7)
  3. Vladimír Krátky: Pellegrini sa konečne vyfarbil ... .
  4. Anna Miľanová: p. p.
  5. Marián Šumšala: Novinári proti I. Matovičovi
  6. Viera Polakovičová: Začali 58. Bratislavské hudobné slávnosti
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čudné hry NAKA a špeciálnej prokuratúry okolo šéfa gangu temných síl pána X
  8. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť prvá
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 400
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 260
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 33 382
  4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 536
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 150
  6. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 13 733
  7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 11 867
  8. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 587
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu