Nedokážete odpovedať na štátnicovú otázku, zvládnuť konkurz do zamestnania, ani povedať svojmu idolu, že ho už dávno tajne milujete. Pocit, že to nezvládnete, má na svedomí stará známa tréma.
Keď môžeme veľa získať, prípadne ešte viac stratiť, zmocňuje sa nás nepríjemný pocit napätia. Slovo tréma pochádza zo starogréckeho tremein - triasť sa, tremendus - hrozný a tremor - chvenie, hrôza. Pocit, ktorý by sme najradšej zrušili, súvisí podľa psychológov s našimi obavami z neistej budúcnosti a ide o prirodzený stav organizmu. Ľudia trpiaci touto pliagou viac, ako je zdravé, majú sklon k pesimistickému posudzovaniu svojich možností a schopností. Zvyknú disponovať nízkou sebadôverou, pocitom menejcennosti, obavami zo zlyhania a neúspechu. V takýchto prípadoch je kvalita ich života výrazne znížená a vyžaduje si to odbornú pomoc.
Trápi samotárov i extrovertov
Istou dávkou trémy však z času na čas trpí každý z nás a ani zďaleka nejde výhradne o problém utiahnutých samotárov. V ľahších formách však nepríjemný pocit mizne hneď, ako začneme obávanú činnosť vykonávať. Človek skrátka zmobilizuje svoje psychické sily a trému porazí. Ťažkosti môžu vzniknúť v prípade, že sa musíme vysporiadať s predchádzajúcimi neúspechmi, prehnanými nárokmi, negatívnymi poznámkami okolia či krutou kritikou.
Aby nám tréma zbytočne neznepríjemňovala život, musíme proti nej vyraziť do boja. Ak aj definitívne nezmizne, aspoň stratí svoju silu a nám sa bude pred dôležitými chvíľami života hneď dýchať ľahšie.
Pár rád, ako dať tréme K.O.:
Použite humor
Najväčším trémistom sa zvykne často radiť, aby si ľudí, s ktorými prichádzajú v rámci stresujúcej situácie do styku, predstavovali nahých, na toalete, prípadne holohlavých či s nejakou zvieracou časťou tváre. A toto údajne naozaj veľmi dobre pomáha, pretože napätie, v ktorom sa človek nachádza, sa takýmito myšlienkami prirodzene uvoľní.
Predýchajte to
Dychové cvičenia sú v tomto prípade na nezaplatenie. Striedať pomalý nádych s pomalým výdychom, prípadne zhlboka pomaly dýchať do papierového vrecúška, ako to vídame vo filmoch, však zvyčajne zaberá len na chvíľu.
Niečoho sa držte
Nenadarmo nervózni ľudia žmolia v ruke vreckovku, šťukajú perom, hrajú sa s ceruzkou, vlasmi či prsteňom. Pocit nevedieť čo s rukami je mimoriadne nepríjemný, preto si na kľúčové situácie pokojne so sebou vezmite niečo, čo môžete držať v ruke.
Vyhľadávajte stres
Nie, nepomýlili sme sa. Vyhľadávanie kritických situácií nám pomôže brať ich postupom času ako prirodzenú súčasť života a naše sebavedomie bude čoraz vyššie. Naopak, vyhýbanie sa nepríjemnostiam trému iba zhorší.
Dôkladne sa pripravte
Tak ako ide človek oveľa pokojnejšie na skúšku, keď má učivo v malíčku, je to i s ostatnými krízovými situáciami. Niekoľkokrát si prejsť približný scénar obávanej chvíle s viacerými jej variantmi je preto na nezaplatenie.
Sústreďte sa
Keď už nastala hodina H, prestaňte myslieť na všetko možné a sústreďte svoje myšlienky na daný problém. Prestaňte sa pozorovať, odosobnite sa a všetky sily smerujte na obávanú situáciu.
Čosi na guráž
Keď nič nepomáha a od trémy vás chytajú kolapsové stavy, "kopnite" do seba štamperlík niečoho ostrého. Raz za čas neuškodí, a v tomto prípade naozaj môže jedine pomôcť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.