Profesor Ján Breza je na Slovensku aj v Európe známy predovšetkým ako urológ a sexuológ. Nedávno dostal na Prešovskej univerzite čestný doktorát z vedného odboru zdravotnícke vedy a nebolo to náhodou. V Prešove má totiž nielen veľa pracovných kontaktov, ale aj priateľov.
PREŠOV. Komunita lekárov mu je najbližšia, čo je celkom prirodzené. Ján Breza pôsobí v zdravotníckych zariadeniach už 36 rokov. Nie je to však jediný dôvod. Pochádza z lekárskej rodiny. Jeho brat si vybral rovnaké povolanie, ale aj jeho manželka Daniela a deti Ján a Barbora. Zachraňovať ľudské životy a zlepšovať ľuďom kvalitu života je nielen ich rodinným krédom, ale aj najčastejšou témou na diskusie.
Miluje lyžovačky
Lyžovanie je ich rodinným športom, preto nevynechajú ani jednu zimnú sezónu na spoločnú lyžovačku vo Vysokých Tatrách. "Nechodíme do Álp, aj keby tam možno boli lepšie podmienky. Tatry sú nám najmilšie. Letné dovolenky zase trávime na Liptove, v lone peknej prírody," prezrádza o dovolenkách a vzácnych chvíľach relaxu.
Pred niekoľkými rokmi ešte aktívne hrával basketbal, dokonca si aj zapoľoval, ale ako o sebe napokon prezradil, teraz je skôr pasívnym divákom športových podujatí a poľovačka je skôr o pozorovaní zvierat na posede. Dôvodom je možno aj fakt, že všade, kam príde, sú ľudia, ktorí potrebujú odbornú radu a on sa znova a znova ocitne pri téme, ktorá je mu najbližšia. "Aj keď mám voľno, venujem sa urológii. Je súčasťou môjho života," dodáva.
O tom vie svoje aj jeho manželka Daniela. "Má na rodinu a koníčky málo času, veľa cestuje, ale my to akceptujeme," poznamenáva manželka, ktorá je kožnou lekárkou.
Priatelia zo Šariša
Ako vraví, Šariš a najmä temperament východniarov je mu veľmi blízky. Našiel si tu dlhoročných priateľov. Napríklad Petra Dorčáka či lekárov Petra Biroša a Igora Minčíka, ale aj ďalších, s ktorými sa stretáva sporadickejšie. "Našiel som tu ľudí, s ktorými sa cítim dobre osobne aj v pracovnej oblasti. Najčastejšie so skúseným a rozvážnym Ivanom Minčíkom, s ktorým si vymieňame nielen najnovšie informácie, ale niekedy aj pacientov, ktorí si vyžadujú špeciálny operačný zákrok alebo diagnostiku. S prešovskou fakultnou nemocnicou mám dlhodobú a systematickú spoluprácu a teším sa z toho," dodáva profesor Ján Breza.
Budúcnosť urológie
Keďže v oblasti urológie pracuje 36 rokov a dosiahol viaceré úspechy doma aj v zahraničí, zaujímalo nás, ako vníma budúcnosť tejto špecializácie. "Urológia sa za ten čas zmenila od gruntu. Nastúpila šetriaca chirurgia cez moderné zobrazovacie prístroje. Neoperujeme už močové kamene, ale drvíme ich. Vieme liečiť nádory na obličkách, transplantovať ich, liečiť karcinóm prostaty a čo je najdôležitejšie, až dve tretiny pacientov teraz vieme preliečiť medikamentózne alebo laparoskopicky," reaguje na našu otázku.
Ján Breza
- V súčasnosti pôsobí ako prednosta Urologickej kliniky FNsP akademika Dérera v Bratislave a ako prorektor bratislavskej Slovenskej zdravotníckej univerzity.
- Na Slovensku je vnímaný ako významný odborník v oblasti urológie, sexuológie a ľudskej reprodukcie, pričom ťažisko jeho práce v súčasnosti tvorí transplantácia obličiek a problematika urologickej onkológie.
- Pôsobí tiež ako národný delegát v Svetovej urologickej spoločnosti a v roku 2008 sa stal členom Európskej akadémie vied a umenia.
- Počas svojej lekárskej praxe absolvoval viaceré pracovné a študijné pobyty vo Veľkej Británii a USA, čím prispel aj pri rekonštrukcii špecializačného vzdelávania v oblasti urológie kompatibilného so systémom v EÚ.
- Je autorom 197 publikácií v domácich odborných časopisoch a v 154 v zahraničných, ale publikoval aj desiatky vedeckých monografií.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.