ráťte sa na MMF a Svetovú banku". Tak.
Žobrácka etuda u Medvedeva je jasnou správou, že skvelý člen eurozóny sa práve pozerá do očí štátneho bankrotu. A to po tom, čo schôdzka eurolídrov nesľúbila Aténam žiadnu pôžičku. A navzdory očakávaniam nedali ani garanciu nervóznym trhom, že ju dostanú. Z Bruselu vyšiel len signál, že pomôžu, ale Gréci musia významne sprísniť reštrikcie, ktoré ich privedú k menšiemu deficitu. Omáčka pre médiá sa bude miešať ešte na falošné motívy špekulantských trhov, stokrát podstatnejšie ale je, že nedošlo k dohode, či Helénom podať ruku, alebo ich pustiť do Egejského mora. Papandreu v Moskve s klobúkom v ruke je odkazom, že európsky "bailout" pod Akropolou sa nepripravuje ani strednodobo... Čo sa týka pomoci individuálnych členov, problém je, že 50 miliárd eur, čo Grécko potrebuje iba na tohtoročné dlhy, by vedelo dať dohromady len Nemecko. Práve Merkelová však bola tá, ktorá v Bruseli blokovala údajne ešte i dvere na záchode.
Euro zostáva pod ohromným tlakom."
Príbeh vyzlieka do naha celý projekt spoločnej meny. Gréci falšovali štatistiky, podvádzali a prekračovali pravidlá, ktoré sú bezzubé, lebo v miere menšej ich prekračovali takmer všetci. (Ale dostatočnej na to, aby celkový dlh eurozóny bol dnes vyšší než "maastrichtská" hranica!) Tam, kde niet disciplíny, a vina je čiastočne kolektívna, by mohla nastúpiť solidarita. O tej má však napr. šéf rozpočtového výboru Bundestagu takúto predstavu: ""Nemeckí voliči nemajú záujem subvencovať iné krajiny. Zatiaľ čo v Nemecku bolestivo diskutujeme o predĺžení odchodu do penzie, v Grécku majú dôchodcovia doslova božské podmienky. (...) Nemci predsa nemajú povinnosť pracovať viac rokov, aby si ich európski susedia mohli skôr užívať pokoj". A pozor. Pán Wissig z FDP nehovorí o dotácii, dare, on hovorí o riadne úročenom úvere. Nemecko, presne tak ako iní členovia spolku totiž vidí grécku situáciu presne tak, ako finančné trhy. Teda, že už nie sú schopní sa reformovať a dlhy vyplatiť. Eurozóna však naďalej nástojí na tom, aby súkromní investori urobili to, čo sa ona zdráha, keďže k vlastnému členovi stratila dôveru. Pekný signál. Tento postoj ťažko kritizovať, avšak zároveň "štandardné" riešenie cez MMF s tvrdými podmienkami (Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina) eurozóna z prestížnych dôvodov nepripúšťa (zatiaľ). Nádhera.
Euro teda zostáva pod ohromným tlakom. Ak Grécko na svoje dlhopisy nenájde odberateľov, nastúpi panika s prepadom dôvery aj k iným dlžníkom a začne sa "Lehman Europa", part II. Pekný "ochranný štít". Problém jednej krajiny maľuje kontúry druhej bankovej krízy, znehodnotenia peňazí, ktoré používajú šestnásti a v dlhodobom horizonte tzv. európskej hospodárskej vlády, čo môže byť integrácia tuhšia ako štyri Lisabonské zmluvy. Tým nie je povedané, že s korunou by sa na SR dnes žilo zásadne bezpečnejšie. Autor nevie, nástrahy sú iné, len toľko je isté, že všetky argumenty "za a proti" euru, ktoré kedysi odznievali, nemajú dnes cenu ani 30,126 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.