V zahraničí žiadaní, doma takmer nepovšimnutí! Aj keď ich mená nie sú neznáme, na domácej pôde ich nevidíme koncertovať často. Omnoho viac dokáže oceniť ich talent zahraničná scéna, na ktorej sa pohybujú podporovaní výraznými úspechmi.
Peter Pačut alias Freddie Mercury z Košíc
Na Slovensku ho ľudia registrujú, no omnoho viac úspechov žne vo svete. V Nemecku a Holandsku má dokonca svoj fanklub. Od začiatku svojho pôsobenia navštívil opakovane devätnásť štátov, kde ľudí tešil spievaním repertoáru nezabudnuteľného speváka Freddieho Mercuryho.
"Úspech má Freddie. Ja som iba interpret. On bol hlava, ja som iba nástroj," tvrdí Peter.
Koncertoval v paláci Márie Terézie vo Viedni, inokedy po boku takých mien ako je Suzi Quatro, Hot Chocolate, Slade, Showaddy Waddy... Koncom 90. rokov dostal cenu nemeckého časopisu Künstler za interpretáciu svetových hitov. Toto ocenenie má napr. aj Karel Gott. Nahral osem titulov s piesňami Freddieho Mercuryho a na konte má v súčasnosti aj dve vlastné skladby.
"Aj tie odznejú na spomienkovom koncerte pre Freddieho Mercuryho. V roku 2011 uplynie dvadsať rokov od jeho smrti a rovnako dvadsať rokov od štartu mojej kariéry. 11. novembra 2011 teda odspievam koncerty v Prahe, Budapešti, Viedni a chcel by som aj v Košiciach. Výťažok zo vstupného poputuje pre chorých na AIDS," dodal P. Pačut, ktorý v týchto dňoch odchádza spievať do Dubaja.
The Backwards alias The Beatles z Košíc
Amerika je ich druhým domovom. Skupina The Backwards začala svoju kariéru v roku 1995 v Košiciach vlastnými skladbami, popri ktorých tiež imitovali svoju najobľúbenejšiu skupinu - The Beatles. Tá napokon určila hlavné smerovanie kapely. Košičania získali mnoho ocenení, za všetky treba spomenúť víťazstvo na New York Beatlefeste v roku 1998, kde v konkurencii 36 kapiel vyhrali prvé miesto v interpretácii piesní The Beatles. V roku 2003 získali v USA toto ocenenie opäť, čím potvrdili svoje kvality. Zároveň rozbehli spoluprácu s americkým manažmentom, ktorá funguje dodnes.
V súčasnosti The Backwards pravidelne vystupujú v Spojených štátoch amerických, kde stihli odohrať koncerty v dvadsiatich troch štátoch a počas svojich turné navštívili mestá ako Los Angeles, San Diego, Las Vegas, Chicago, Miami, New York, Cleveland, Detroit, Atlanta, Washington DC, Denver, Raliegh, Dallas a mnoho ďalších. Dvere si otvorili aj do Anglicka - vystúpením na známom liverpoolskom festivale. Neznámi nie sú ani v susednom Česku.
"Tam sme tiež strávili Silvestra. Mali sme pracovné povinnosti. Uplynulý rok 2009 sa nám darilo, mali sme veľa vystúpení, opäť sme sa predstavili v USA, tentoraz s veľkým koncertom Journey back to the Beatles. Hrali sme s orchestrom, počas večera sa vystriedali tri obdobia a tri kostýmy. U Američanov to malo veľký úspech," prezradil nám líder kapely Miro Džunko. Toto vystúpenie malo obrovský úspech aj na Novej scéne v Bratislave, kde chlapci vypredali vyše 100 repríz hudobného komixu pod názvom: Beatles: Never nikomu nad štyridsať.
Country králi Veslári z Košíc
Skupina Veslári vznikla v roku 1971 v Košiciach a po mnohých personálnych obmenách funguje dodnes. Hoci je country štýl na Slovensku opomínaný, v zahraničí je po ňom doslova hlad. Veslári majú za sebou mnoho ocenení, výraznejšie sa presadili po príchode speváka Petra Dulu do kapely. V roku 2005 si odniesli cenu za najlepšiu skupinu z najprestížnejšieho country festivalu v Česku - Stodoly Michala Tučného a hneď nato zvíťazila v súťaži kapiel na najväčšom slovenskom country festivale Lodenica v Piešťanoch.
V júli 2006 sa ich pesnička "Blind Horses" z CD "Ja pôjdem sám" chytila vo svete a stala sa treťou najhranejšou skladbou na jednom z hlavných svetových rebríčkov hranosti country rádií "Worldwide Country Music Chart", za čo skupina získala prestížnu cenu Emerald Award. V januári 2007 sa táto pieseň vyšplhala až na 1. miesto na najvýznamnejšom rebríčku country hudby v Európe European CMA CHART. Skupina tým dosiahla najväčší úspech v histórii country hudby na českej a slovenskej scéne.
Nasledoval neuveriteľný úspech so skladbou I´m Leavin, ktorá bodovala v európskych country hitparádach dlhých 14 týždňov na prvom mieste.
Kapela absolvovala veľmi úspešné turné vo Francúzsku, Anglicku, Litve, Holandsku, Dánsku, Poľsku, Nemecku a v ČR. Spolupracovali a dodnes pracujú s renomovanými country spevákmi ako je Joe Diffie či Billy Ryan.
Veslári však v roku 2009 utrpeli ťažkú stratu - spevák Peter Dula podľahol zákernej rakovine, s ktorou bojoval roky.
David Kollar - gitarista a skladateľ z Prešova
Mladý slovenský gitarista David Kollar vyhral v roku 2005 súťaž Nové tváre slovenského jazzu a získal cenu za najlepší inštrumentálny výkon. Jeho album 'Way From East' bol hodnotený hudobnými kritikmi veľmi kladne a dnes koncertuje po celej Európe so svojím medzinárodným projektom David Kollar International Project. Sprevádzujú ho dvaja vynikajúci a v maďarských hudobných kruhoch veľmi známi a uznávaní hudobníci Ádám Markó na bicích a Gergely Barányi na basgitare. S týmto projektom David brázdi Európu a žne jeden úspech za druhým. Projekt absolvoval na jar 2009 európske turné, ktoré končilo až v gréckych Aténach pred trojtisícovým publikom. Skupina tam bola neoficiálne vyhlásená za najlepšiu skupinu festivalu. Po tomto úspechu kontaktovali Davida anglické agentúry, ktoré prisľúbili projektu turné v Británii na jar roku 2010.
"Hranie v zahraničí ma náramne baví a napĺňa, pretože situácia na Slovensku je naozaj na pokraji biedy, čo sa týka kultúry. Tu naozaj už skoro niet kde hrať. Preto na sebe stále pracujeme, aby sme mohli hrať v zahraničí," tvrdil pred časom David.
Štefan Margita - operný maestro z Košíc
Tenor z metropoly východu má za sebou vynikajúci rok. Čerešničkou na torte bol jeho novembrový debut v newyorskej Metropolitnej opere. Tá je v súčasnosti považovaná za najprestížnejšiu opernú scénu sveta.
Košický rodák sa americkému publiku predstavil v postave Filku Morozova v Janáčkovej opere Z mŕtveho domu. Tú uviedla Metropolitná opera po prvýkrát vo svojich dejinách!
"Spievať v Metropolitnej opere je skutočne najvyššou métou operného speváka. Uvedomíte si to napríklad aj vtedy, keď idete v čase pauzy do kantíny na kávu a stretávate tam najväčšie operné hviezdy," zhodnotil Š. Margita. Na svojom konte má teda okrem tejto najprestížnejšej opernej scény aj vystúpenie v La Scale, druhej najväčšej opernej scéne. Nájsť voľné miesto v jeho pracovnom kalendári je veľký problém, stále má totiž ponuky do vynikajúcich divadiel celého sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.