Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Východniari, ktorí hýbu svetom

V zahraničí žiadaní, doma takmer nepovšimnutí. Aj keď ich mená nie sú neznáme, na domácej pôde ich nevidíme koncertovať často. Omnoho viac dokáže oceniť ich talent zahraničná scéna, na ktorej sa pohybujú podporovaní výraznými úspechmi.

Peter Pačut alias Freddie Mercury z Košíc.Peter Pačut alias Freddie Mercury z Košíc. (Zdroj: Veronika Janušková)

V zahraničí žiadaní, doma takmer nepovšimnutí! Aj keď ich mená nie sú neznáme, na domácej pôde ich nevidíme koncertovať často. Omnoho viac dokáže oceniť ich talent zahraničná scéna, na ktorej sa pohybujú podporovaní výraznými úspechmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter Pačut alias Freddie Mercury z Košíc

Na Slovensku ho ľudia registrujú, no omnoho viac úspechov žne vo svete. V Nemecku a Holandsku má dokonca svoj fanklub. Od začiatku svojho pôsobenia navštívil opakovane devätnásť štátov, kde ľudí tešil spievaním repertoáru nezabudnuteľného speváka Freddieho Mercuryho.
"Úspech má Freddie. Ja som iba interpret. On bol hlava, ja som iba nástroj," tvrdí Peter.
Koncertoval v paláci Márie Terézie vo Viedni, inokedy po boku takých mien ako je Suzi Quatro, Hot Chocolate, Slade, Showaddy Waddy... Koncom 90. rokov dostal cenu nemeckého časopisu Künstler za interpretáciu svetových hitov. Toto ocenenie má napr. aj Karel Gott. Nahral osem titulov s piesňami Freddieho Mercuryho a na konte má v súčasnosti aj dve vlastné skladby.

"Aj tie odznejú na spomienkovom koncerte pre Freddieho Mercuryho. V roku 2011 uplynie dvadsať rokov od jeho smrti a rovnako dvadsať rokov od štartu mojej kariéry. 11. novembra 2011 teda odspievam koncerty v Prahe, Budapešti, Viedni a chcel by som aj v Košiciach. Výťažok zo vstupného poputuje pre chorých na AIDS," dodal P. Pačut, ktorý v týchto dňoch odchádza spievať do Dubaja.

SkryťVypnúť reklamu

The Backwards alias The Beatles z Košíc

Amerika je ich druhým domovom. Skupina The Backwards začala svoju kariéru v roku 1995 v Košiciach vlastnými skladbami, popri ktorých tiež imitovali svoju najobľúbenejšiu skupinu - The Beatles. Tá napokon určila hlavné smerovanie kapely. Košičania získali mnoho ocenení, za všetky treba spomenúť víťazstvo na New York Beatlefeste v roku 1998, kde v konkurencii 36 kapiel vyhrali prvé miesto v interpretácii piesní The Beatles. V roku 2003 získali v USA toto ocenenie opäť, čím potvrdili svoje kvality. Zároveň rozbehli spoluprácu s americkým manažmentom, ktorá funguje dodnes.

V súčasnosti The Backwards pravidelne vystupujú v Spojených štátoch amerických, kde stihli odohrať koncerty v dvadsiatich troch štátoch a počas svojich turné navštívili mestá ako Los Angeles, San Diego, Las Vegas, Chicago, Miami, New York, Cleveland, Detroit, Atlanta, Washington DC, Denver, Raliegh, Dallas a mnoho ďalších. Dvere si otvorili aj do Anglicka - vystúpením na známom liverpoolskom festivale. Neznámi nie sú ani v susednom Česku.

"Tam sme tiež strávili Silvestra. Mali sme pracovné povinnosti. Uplynulý rok 2009 sa nám darilo, mali sme veľa vystúpení, opäť sme sa predstavili v USA, tentoraz s veľkým koncertom Journey back to the Beatles. Hrali sme s orchestrom, počas večera sa vystriedali tri obdobia a tri kostýmy. U Američanov to malo veľký úspech," prezradil nám líder kapely Miro Džunko. Toto vystúpenie malo obrovský úspech aj na Novej scéne v Bratislave, kde chlapci vypredali vyše 100 repríz hudobného komixu pod názvom: Beatles: Never nikomu nad štyridsať.

SkryťVypnúť reklamu

Country králi Veslári z Košíc

Skupina Veslári vznikla v roku 1971 v Košiciach a po mnohých personálnych obmenách funguje dodnes. Hoci je country štýl na Slovensku opomínaný, v zahraničí je po ňom doslova hlad. Veslári majú za sebou mnoho ocenení, výraznejšie sa presadili po príchode speváka Petra Dulu do kapely. V roku 2005 si odniesli cenu za najlepšiu skupinu z najprestížnejšieho country festivalu v Česku - Stodoly Michala Tučného a hneď nato zvíťazila v súťaži kapiel na najväčšom slovenskom country festivale Lodenica v Piešťanoch.

V júli 2006 sa ich pesnička "Blind Horses" z CD "Ja pôjdem sám" chytila vo svete a stala sa treťou najhranejšou skladbou na jednom z hlavných svetových rebríčkov hranosti country rádií "Worldwide Country Music Chart", za čo skupina získala prestížnu cenu Emerald Award. V januári 2007 sa táto pieseň vyšplhala až na 1. miesto na najvýznamnejšom rebríčku country hudby v Európe European CMA CHART. Skupina tým dosiahla najväčší úspech v histórii country hudby na českej a slovenskej scéne.
Nasledoval neuveriteľný úspech so skladbou I´m Leavin, ktorá bodovala v európskych country hitparádach dlhých 14 týždňov na prvom mieste.

Kapela absolvovala veľmi úspešné turné vo Francúzsku, Anglicku, Litve, Holandsku, Dánsku, Poľsku, Nemecku a v ČR. Spolupracovali a dodnes pracujú s renomovanými country spevákmi ako je Joe Diffie či Billy Ryan.
Veslári však v roku 2009 utrpeli ťažkú stratu - spevák Peter Dula podľahol zákernej rakovine, s ktorou bojoval roky.

SkryťVypnúť reklamu

David Kollar - gitarista a skladateľ z Prešova

Mladý slovenský gitarista David Kollar vyhral v roku 2005 súťaž Nové tváre slovenského jazzu a získal cenu za najlepší inštrumentálny výkon. Jeho album 'Way From East' bol hodnotený hudobnými kritikmi veľmi kladne a dnes koncertuje po celej Európe so svojím medzinárodným projektom David Kollar International Project. Sprevádzujú ho dvaja vynikajúci a v maďarských hudobných kruhoch veľmi známi a uznávaní hudobníci Ádám Markó na bicích a Gergely Barányi na basgitare. S týmto projektom David brázdi Európu a žne jeden úspech za druhým. Projekt absolvoval na jar 2009 európske turné, ktoré končilo až v gréckych Aténach pred trojtisícovým publikom. Skupina tam bola neoficiálne vyhlásená za najlepšiu skupinu festivalu. Po tomto úspechu kontaktovali Davida anglické agentúry, ktoré prisľúbili projektu turné v Británii na jar roku 2010.
"Hranie v zahraničí ma náramne baví a napĺňa, pretože situácia na Slovensku je naozaj na pokraji biedy, čo sa týka kultúry. Tu naozaj už skoro niet kde hrať. Preto na sebe stále pracujeme, aby sme mohli hrať v zahraničí," tvrdil pred časom David.

Štefan Margita - operný maestro z Košíc

Tenor z metropoly východu má za sebou vynikajúci rok. Čerešničkou na torte bol jeho novembrový debut v newyorskej Metropolitnej opere. Tá je v súčasnosti považovaná za najprestížnejšiu opernú scénu sveta.
Košický rodák sa americkému publiku predstavil v postave Filku Morozova v Janáčkovej opere Z mŕtveho domu. Tú uviedla Metropolitná opera po prvýkrát vo svojich dejinách!

"Spievať v Metropolitnej opere je skutočne najvyššou métou operného speváka. Uvedomíte si to napríklad aj vtedy, keď idete v čase pauzy do kantíny na kávu a stretávate tam najväčšie operné hviezdy," zhodnotil Š. Margita. Na svojom konte má teda okrem tejto najprestížnejšej opernej scény aj vystúpenie v La Scale, druhej najväčšej opernej scéne. Nájsť voľné miesto v jeho pracovnom kalendári je veľký problém, stále má totiž ponuky do vynikajúcich divadiel celého sveta.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  2. V Bratislave sa koná Globsec
  3. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  4. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
  5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  6. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  7. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  8. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 842
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 834
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 652
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 4 820
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 813
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 478
  8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
  2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
  3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 224
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 852
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 348
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 11 093
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 568
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 398
  7. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 6 391
  8. Ján Šubák: Je načase začať nahlas hovoriť o prepojení Ružomberka s Banskou Bystricou 4 747
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
  2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
  3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 224
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 852
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 348
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 11 093
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 568
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 398
  7. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 6 391
  8. Ján Šubák: Je načase začať nahlas hovoriť o prepojení Ružomberka s Banskou Bystricou 4 747
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu