Korzár logo Korzár

Historické školstvo a vzdelanosť v Levoči v 15. - 19. storočí

Najstaršia správa o škole v meste pochádza z r. 1417, keď sa ako svedok pred Spišskou Kapitulou spomína levočský scholastik Andrej. Prvá škola bola pri kostole Svätého Jakuba. V 15. - 16. storočí veľa študentov z Levoče a Spiša študovalo na univerzitách,

najmä v Krakove.

Veľkými podporovateľmi vzdelávania a školskej výchovy v Levoči boli Thurzovci. Alexej Thurzo, vysoký uhorský hodnostár a spišský župan, v 16. storočí pre šírenie vzdelanosti vytvoril základinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učili sa z Komenského kníh

Ďalším podporovateľom vzdelávania v Levoči bol aj kňaz, humanista a cirkevný hodnostár Ján Henckel. V r. 1520 pozval do mesta za rektora školy anglického humanistu Leonarda Coxa. Konzervatívni Levočania jeho myšlienky neprijali s nadšením a preto z Levoče do Košíc najskôr odišiel L. Cox a po ňom aj J. Henckel. V r. 1558 postavili na terajšom Námestí Majstra Pavla z Levoče školu, ktorú navštevovali študenti nielen z Levoče, ale z celého Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu

V čase reformácie školu postupne ovládli evanjelici. Pôsobili v nej významné osobnosti ako profesori a rektori školy: Martin Sturm, Ján Mylius, Sebastián Turk, Ján Minor, Gašpar Hain a ďalší. Už v 17. storočí v škole používali Komenského učebnice.

Zmeny v školskom systéme

K významným zmenám v škol– skom systéme v Levoči došlo v procese rekatolizácie, k čomu vo veľkej miere prispel aj cisár Leopold I. Vtedy po príchode jezuitov bolo v meste zriadené katolícke gymnázium, na ktorom vyučovali jezuiti a nesmeli tam pôsobiť evanjelici. Počas stavovských a reformačných nepokojov sa situácia v meste často menila. V r. 1696 evanjelici zriadili Evanjelické lýceum, kde sa prednášala filozofia, právo a teológia.

V 19. storočí na tomto lýceu študovali štúrovci, ktorí do Levoče prišli z Bratislavy. Neskoršie sa aj táto škola prispôsobovala novým podmienkam. Z pôvodného lýcea sa najskôr vytvorilo 8–triedne reálne gymnázium a v školskom roku 1851 - 1852 lýceum zaniklo a zmenilo sa na Evanjelické vyššie gymnázium s počtom 8 tried a v októbri r. 1860 na Štátne evanjelické gymnázium v Levoči. Po vzniku ČSR sa opäť premenovalo na Nemecké štátne reálne gymnázium v Levoči.

SkryťVypnúť reklamu

Jezuiti na svojom gymnáziu vyučovali do r. 1776. Po ich odchode až do vzniku Vyššieho reálneho kráľovského gymnázia tam vyučovali minoriti a v tom čase tam bol profesorom Maximilián Hel. V r. 1851 - 1861 tam vyučovali už aj svetskí pedagógovia. Učili kollárovskú slovenčinu, potom sa škola pomaďarčila a naďalej sa tam vyučovala slovenčina a nemčina.

V r. 1911 - 1913 pre bývalé katolícke gymnázium postavili novú secesnú budovu. Aj táto škola sa postupne prispôsobovala požiadavkám doby. Po vzniku ČSR gymnázium prešlo pod správu štátu a od r. 1919 - 1939 sa nazývalo Československé štátne reálne gymnázium Dr. Vavra Šrobára. Škola sa ďalej reformovala a menila svoj názov, od r. 1988 bola známa pod názvom Gymnázium Janka Francisciho - Rimavského.
V priebehu 19. stor. v meste vznikla meštianska škola, židovská škola, vyššia dievčenská škola, učiteľská akadémia, škola pre nevidiacich a učňovské školy.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačiarne a knižnice

K rozvoju školstva a vzdelanos– ti v Levoči prispeli mestské tlačiarne a knižnice. Najznámejšia bola Brewerova tlačiareň. V nej aj iných tlačili učebnice, knihy, časopisy. V meste v 13. – 14. stor. sa spomína knižnica Bratstva 24 spišských farárov. V r. 1679 vznikla minoritná knižnica a rozsiahla knižnica sa vytvorila pri Evanjelickom lýceu v r. 1769.

Na Evanjelickom lýceu pôsobil ako profesor slovenský dejateľ Michal Hlaváček, rodák zo Skalice (1803 - 1885). Podporoval literárnu tvorbu tamojších študentov aj nadšencov slovenského národa. Bol osamotený v tomto prostredí, ale udržiaval písomné kontakty s Jánom Kollárom, Jonášom Záborským, Michalom Godrom, Škultétym a i. Jeho zásluhou bola 26. septembra 1832 založená Slovenská spoločnosť, ktorá podporovala literárnu tvorbu. V r. 1840 v Levoči vydal Almanach Jitřenka, z čoho mal problémy a neprajníkov. A r. 1854 odišiel za rektora a profesora na Prešovské kolégium.

Profesorom na Evanjelickom lýceu v Levoči bol rodák z Jelšavskej Teplice Ján Pavol Tomášek. Na škole pôsobil 17 rokov a v roku 1850 odišiel do Košíc. Publikoval vo viedenských Slovenských novinách a takto skromne prispieval k slovenskej literárnej tvorbe.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 542
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 324
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 379
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 981
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 529
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu